AP: Trump se chvástá vojenskými základnami, nesou přitom jména otrokářů a zkrachovalců

Americký prezident Donald Trump rád hovoří o vyhrávání a vítězích. Generálové Konfederace, jejichž jména odmítá odstranit z názvů některých vojenských základen, nejenže bojovali na straně poražené rebelie proti Spojeným státům, ale někteří z nich dokonce ani nejsou považováni za dobré generály, napsala agentura AP.

Donald Trump
doporučujeme

Mezi desítkou generálů jsou takoví, jejichž chyby měly dalekosáhlé negativní následky pro jejich vojska. Jiní týrali zajaté vojáky Unie, další byli otrokáři a jeden z nich byl po občanské válce spojován s Ku Klux Klanem.

Trump však nehodlá posunout svůj názor ani o píď a tvrdí, že základny, na nichž prošli výcvikem hrdinové obou světových válek, "se staly součástí velkého amerického dědictví, historie vyhrávání, vítězství a svobody".

Hlasy pro odstranění jmen zástupců Konfederace z vojenských zařízení však rostou jak v republikány ovládaném Senátu, tak mezi bývalými vojenskými veliteli. Vysloužilý čtyřhvězdičkový generál David Petraeus například minulý týden napsal, že základny nesou jména po mužích, "kteří pozvedli zbraně proti Spojeným státům kvůli právu zotročovat druhé".

Na americkém Jihu byl dlouho veleben generál Robert Lee, na nějž se ovšem soustředí rovněž oponenti uctívání zástupců Konfederace. Jižanští velitelé podle nich vyvolali válku, při níž na americké půdě padly statisíce lidí v jedněch z nejkrvavějších bojů v historii.

Trump složil Leemu poklonu jako "velkému generálovi" při improvizované lekci historie občanské války na volebním mítinku v Ohiu v roce 2018. Prezident prohlásil, že si Abraham Lincoln vybudoval při snaze o poražení Leeho fobii, až se nakonec musel obrátit na generála Ulyssese Granta, rodáka z Ohia, aby uspěl.

Ačkoliv Leeho rané úspěchy dostaly vojska Unie do defenzívy, jeho selhání v klíčové bitvě u Gettysburgu v roce 1863, v níž učinil očividně chybná rozhodnutí, bylo zlomovým okamžikem války. Lee bývá na Jihu zobrazován jako gentlemanský hrdina, ačkoliv to byl otrokář z Virginie a nejméně jeden z jeho bývalých otroků vypověděl, že jej generál brutálně zbičoval.

Braxton Bragg, jehož jméno nese slavná základna v Severní Karolíně, byl podle agentury AP rovněž otrokářem a nepopulárním generálem, který se vzdal velení po porážce u Chattanoogy v roce 1863.

John Bell Hood, po němž je pojmenována základna v Texasu, se v roce 1864 u Spring Hill v Tennessee po dlouhém dni převážně úspěšných bojů uvelebil ke spánku spolu s dalšími veliteli. Umožnil tím zástupcům Unie uniknout po cestě, která byla tak blízko jejich stanoviště, že si údajně někteří z vojáků zapálili dýmky od ohňů konfederačních rebelů. Následně prohrál v bitvě u města Franklin a podle historika Shelbyho Foota "rozvrátil svou armádu odshora až dolů".

Generála Ambrose Powella Hilla, po němž je pojmenována základna ve Virginii, si historie pamatuje kvůli takzvané bitvě u kráteru v roce 1864, při níž se někteří z rebelů rozezlívali nad tím, že Sever do bojů zapojuje černochy. Podle dopisů některých bojovníků ze Severu přívrženci Konfederace popravovali bezbranné černošské vojáky. Historikové také tvrdí, že Hill nařídil promíchat černošské a bělošské zajaté vojáky Unie, které pak nechal pochodovat městem Petersburg, aby si vyslechli rasistické výkřiky místních obyvatel.

Generál George Pickett, jehož jméno nese další základna ve Virginii, a který slavně prohrál u Gettysburgu, nechal popravit 22 vojáků Unie a později utekl do Kanady. Generál John Brown Gordon, jež byl schopným velitelem, se po válce stal guvernérem Georgie. Panovalo u něj ale podezření, že byl vůdcem místní organizace Ku Klux Klanu.

Podle profesora historie Ted Ownbyho je možné, že přejmenování základen urazí lidi žijící v jejich blízkosti. Na dnešním Jihu však podle něj už nepřetrvává fascinace či identifikace s vůdci Konfederace tolik, jako u starších generací.

"Pojetí toho, co znamená Jih a kdo jsou Jižané se rozšířilo natolik (...), že být Jižanem již není ukotveno v podpoře a respektu ke Konfederaci," řekl agentuře AP historik z mississippské univerzity.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přestřelka v klubu v USA: Nejméně 12 lidí je zraněno

05.07.2020 11:56 Nejméně 12 zraněných si vyžádala dnešní střelba v nočním klubu v Jižní Karolíně ve Spojených…

Brazílie má dalších 1091 úmrtí lidí s covidem-19

05.07.2020 10:07 V Brazílii za posledních 24 hodin zemřelo dalších 1091 lidí nakažených koronavirem. Podle agentury…

Raper Kanye West tvrdí, že chce kandidovat na prezidenta USA. Musk ho…

05.07.2020 09:55 Americký raper Kanye West, který patří k fanouškům prezidenta Donalda Trumpa, v sobotu ohlásil…

Trump mluvil o porážce krajní levice, plánuje založit "zahradu hrdinů"

05.07.2020 08:44 Americký prezident Donald Trump plánuje v případě svého zvolení na druhé funkční období založit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy