Argentina chystá na jednu z největších očkovacích akcí v historii. Koupí 25 milionů ruských vakcín

Argentinská vláda dnes zveřejnila plán očkování proti koronaviru. O detailech očkovací kampaně píše argentinský list Clarín. Vláda latinskoamerické země chce s očkováním začít v prosinci nebo v lednu příštího roku a využít k tomu ruskou vakcínu Sputnik V. Argentinský prezident Alberto Fernández v pondělí oznámil, že jeho země se dohodla na koupi 25 milionů dávek ruské vakcíny.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Bude to pravděpodobně jedna z největších očkovacích kampaní v dějinách (Argentiny)," uvedla poradkyně argentinského prezidenta Cecilia Nicoliniová. Pokud domluvené množství vakcíny do Argentiny dorazí, bude stačit pro zhruba čtvrtinu obyvatelstva této země, kde žije přes 44 milionů lidí. Argentinská vláda plánuje očkovat především seniory a další osoby v rizikových kategoriích. Podle představitelů ministerstva zdravotnictví by očkování mělo být pro určené skupiny obyvatel povinné.

Ruský státní investiční fond RDIF slíbil, že vakcínu, kterou vyvinul moskevský ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji, začne dodávat v prosinci či v lednu příštího roku. Očkování bude pro Argentince zdarma, jejich vláda ale dodavatelům zaplatí 19,90 dolaru (455 Kč) za dávku. Dávky nemají být vyráběny v Rusku, ale v Indii a dalších asijských zemí.

Argentinská vláda povolila v zemi klinické testy několika dalších vakcín asijských, amerických i evropských výrobců. Argentina také podepsala dohodu, že se bude s Mexikem a Británií podílet na výrobě vakcíny, kterou vyvíjí společnost AstraZeneca společně s Oxfordskou univerzitou.

Podle informací agentury Reuters Rusko muselo minulý týden přerušit očkování dobrovolníků osm z 25 moskevských klinik, které se podílejí na klinickém testování vakcíny Sputnik. Klinikám prý došla očkovací látka. Rusko přitom chce začít masivní očkovací kampaň do konce roku.

Argentina je jednou z nejvíce postižených zemí epidemií covidu-19 i přes to, že v polovině března vláda přijala přísná opatření. Od konce února, kdy země zaznamenala první případy, se koronavirem nakazilo 1,2 milionu obyvatel. To je osmý nejvyšší počet na světě. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo 31.623 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump stále opakuje, že volby byly zfalšované. Jejich výsledek chce zvrátit

26.11.2020 07:21 Americký prezident Donald Trump dnes vyzval své zastánce, aby "zvrátili" výsledek prezidentských…

Trump omilostnil svého exporadce Michaela Flynna, popřál mu fantastické…

26.11.2020 07:15 Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího…

Covid zrychluje. 60 milionů nakažených, posledních 5 milionů za 8 dní

25.11.2020 21:41 Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se objevil loni v prosinci v Číně, první…

V USA stoupá počet lidí, kteří bojují s nedostatkem potravin

25.11.2020 21:02 Ve Spojených státech na podzim přibývá obyvatel, kteří bojují s nedostatkem potravin. V dnešním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama