Argentina legalizovala pěstování marihuany pro léčebné účely

Argentina legalizovala pěstování marihuany pro léčebné účely, dosud v této jihoamerické zemi hrozilo za pěstování této rostliny až 15 let vězení, napsal ve čtvrtek deník El País. Pěstování marihuany ze zdravotních důvodů umožňuje necelá desítka zemí Latinské Ameriky, Uruguay to z regionu jako jediná povoluje i pro rekreační účely.

Drogy
doporučujeme

"Pacienti a pacientky se mohou zapsat do registru, aby získali povolení k pěstování (marihuany) pro sebe, i prostřednictvím rodinného příslušníka, třetí osoby či občanské organizace," uvádí se v zákoně, který platí od čtvrtka. Množství, v jakém bude možné marihuanu pěstovat, bude stanoveno prováděcím předpisem ministerstva zdravotnictví, informuje El País.

Záměrem argentinské vlády je podle místních médií regulovat užívání marihuany a konopných produktů i bojovat tak proti ilegálnímu obchodu. Dosud se totiž v Argentině k marihuaně či výrobkům z ní mohli lidé dostat jen na černém trhu, přes lékárny ji od roku 2017 mohli získat pouze pacienti s epilepsií.

V Latinské Americe umožňují pěstování marihuany pro lékařské účely Chile, Mexiko, Peru, Paraguay, Ekvádor či Kolumbie. Uruguay v roce 2013 jako první země světa schválila pěstování, užívání i prodej marihuany i pro rekreační účely, volný prodej marihuany v lékárnách pod státním dozorem tam byl zahájen před třemi lety. V roce 2018 Uruguay jako druhá následovala Kanada, uvedla ve čtvrtek CNN.

V České republice je možné získat léčebné konopí na předpis, který vydávají například onkologové, neurologové či odborníci na paliativní péči. Lékaři se ale musí k předepisování konopí zaregistrovat u Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), registrovat se musí i lékárny, které ho chtějí prodávat. Marihuana pomáhá při léčbě chronických bolestí, používá se i u pacientů s rakovinou, AIDS či roztroušenou sklerózou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama