Argentina pustila na svobodu Slováka podezřelého z vraždy. ČR se snaží verdikt zvrátit

Argentina propustila na svobodu zadrženého Slováka Kristiana Daneva, který je v Česku podezřelý z vraždy. Stalo se tak už loni v prosinci, kdy se argentinské úřady rozhodly nevyhovět české žádosti o mužovo vydání. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Česká strana se snaží nepravomocné rozhodnutí o nevydání zvrátit, další vývoj případu však podle mluvčího zbrzdila současná epidemiologická situace.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

O tom, že jihoamerický stát nevyhověl české žádosti o extradici Daneva k trestnímu stíhání, informovalo ministerstvo bez dalších podrobností letos v lednu. Pětatřicetiletý Danev nyní opět figuruje v policejní databázi hledaných lidí.

"V případě vydání Kristiana Daneva z Argentiny do České republiky zatím k dalšímu vývoji nedošlo. Samozřejmě za to může situace kolem pandemie covid-19. Pan Danev byl nicméně již v prosinci 2019 propuštěn z vazby na svobodu. V aktuální situaci je však předčasné odhadovat další postup," uvedl nyní mluvčí na dotaz, co se s mužem stane, jestliže rozhodnutí nabude právní moci. Není tak zatím zřejmé, zda by Argentina případně převzala Danevovo stíhání.

Danev je podezřelý z vraždy čtyřiadvacetiletého muže spáchané v roce 2009 v domě v Poděbradech. Česká policie po Slovákovi vyhlásila pátrání několik měsíců po činu. Mezinárodní zatýkací rozkaz následoval v roce 2013.

Na jeho základě pak muže před dvěma lety zadrželi argentinští policisté. K podílu na mužově dopadení a identifikaci se tehdy přihlásil Interpol, který využil metodu počítačového rozpoznání obličejových rysů. Databáze Interpolu obsahuje data z více než 160 států.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump oznámí kandidátku do nejvyššího soudu v sobotu večer

23.09.2020 20:24 Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do amerického nejvyššího soudu v sobotu…

Vdova po McCainovi podpoří Bidena, Trump ji přes twitter nevybíravě napadl

23.09.2020 16:16 Aktualizováno Cindy McCainová, vdova po dlouholetém senátorovi a republikánském uchazeči o Bílý dům z roku 2008…

Vakcína proti koronaviru se patrně bude testovat i v Brně

23.09.2020 13:01 Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA-ICRC) bude…

Podíl na vraždě studentů v Mexiku měli vojáci, budou zatčeni

23.09.2020 11:18 Mexické úřady se chystají vydat zatykače v případu únosu a pravděpodobné vraždy skupiny 43 studentů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama