Argentina vyrábí miliony dávek vakcíny měsíčně, nemá ale lahvičky

Latinská Amerika by mohla mít miliony dávek vakcíny proti covidu-19 měsíčně, které se vyrábějí v argentinské laboratoři. Mexická firma, která má produkt kompletovat, ale nemá dost materiálu pro rozdělování dávek, informoval španělský deník El País.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Vakcínu vyvinutou britskou firmou AstraZeneca ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity vyrábí pro Latinskou Ameriku v laboratoři firmy mAbxience v Buenos Aires. Prvních šesti milionů dávek odvezli do Mexika 20. ledna, daších šest milionů začátkem února. Závod mAbxience je schopen produkovat 18 milionů dávek měsíčně a v dubnu by to mělo být 25 milionů. V mexické laboratoři ale nemají materiál pro kompletování očkovacích dávek.

Mexická firma Liomont, jejíž farmaceutický závod patří k největším v Latinské Americe, uvedla, že první dávky zkompletuje do příštího týdne. Pak se ale bude muset čekat tři až čtyři týdny, než dávky projdou výstupní kontrolou příslušného úřadu. Kvůli zpožděné kompletaci v Mexiku poslala firma AstraZeneca do Latinské Ameriky dávky vakcíny ze závodu v Indii.

Mexicko-argentinskou výrobu vakcín pro Latinskou Ameriku finančně podpořil mexický podnikatel a jeden z nejbohatších lidí světa Carlos Slim. Některé země, například Brazílie, ale mají s firmou AstraZeneca vlastní dohodu. Státy regionu uzavřely dohody o vakcínách proti covidu-19 i s dalšími firmami, velkou část dodávek tvoří preparáty z Číny a Ruska.

Vlastní vakcínu v Latinské Americe vyvíjí Kuba, která testuje čtyři přípravky. Dva z nich by měly v březnu postoupit do třetí fáze klinických studií, napsala ve čtvrtek AFP.

V Latinské Americe, která má asi 650 milionů obyvatel, se potvrdilo dosud na 21,2 milionu nákaz koronavirem SARS-CoV-2. Z toho skoro polovina připadá na největší zemi regionu Brazílii. Úmrtí spojených s covidem-19 evidují latinskoamerické země na 672.000.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden navrhl Putinovi uspořádání summitu na území třetího státu

13.04.2021 18:33 Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi v nadcházejících…

Blinken kritizoval ruské vojenské akce, ujistil Ukrajinu o podpoře USA

13.04.2021 17:57 Spojené státy jsou podle ministra zahraničí Antonyho Blinkena vážně znepokojeny ruskými vojenskými…

Brazilská mutace na Děčínsku nemusí být podle viroložky ze zahraničí

13.04.2021 17:48 Brazilská mutace koronaviru na Děčínsku nemusí podle viroložky Ruth Tachezy pocházet ze zahraničí,…

Úřady v USA jsou opatrné, doporučují přerušit očkování vakcínou Johnson &…

13.04.2021 17:43 Aktualizováno Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama