Argentinu postihlo silné zemětřesení, přerušilo očkování

Sever Argentiny v noci na dnešek postihlo zemětřesení o síle 6,4 stupně, které pocítili i obyvatelé v sousedním Chile. Místní média informovala o výpadcích elektrického proudu, ale větší škody nejsou hlášeny. Menší zranění utrpěly dvě děti, jeden člověk byl převezen do nemocnice s vážnějším poraněním.

Zemětřesení, ilustrační foto
doporučujeme

V provincii San Juan, kde bylo epicentrum zemětřesení, dnes kvůli tomu přerušili očkování proti koronaviru, uvedl deník Clarín.

Otřesy pocítili i obyvatelé Buenos Aires, které je vzdálené více než tisíc kilometrů od epicentra. To se nacházelo nedaleko města Media Agua v provincii San Juan sousedící s Chile. Ohnisko bylo jen v hloubce asi osmi kilometrů, i proto byly otřesy patrné tak daleko, řekl místní televizi argentinský seizmolog Miguel Castro.

Zemětřesení pocítili lidé mimo jiné ve městě Mendoza, které má zhruba milion obyvatel a leží asi 130 kilometrů jižně od epicentra. Citelné byly ale podle Clarínu otřesy ve velké části Argentiny včetně metropole i v části Chile a jeho hlavním městě Santiagu.

Země se začala třást v pondělí ve 23:46 místního času (dnes v 03:46 SEČ). Zhruba po čtvrt hodině následoval další otřes o síle téměř pěti stupňů a po něm několik dalších o něco mírnějších, uvedl argentinský národní seizmologický institut Inpres.

Podle agentury Europa Press šlo o jedno z nejsilnějších zemětřesení v Argentině za posledních několik let. Větší škody ale nejsou hlášeny zřejmě proto, že provincie San Juan je oblastí s největší seizmickou činností v zemi a budovy jsou tam proto stavěny tak, aby otřesy vydržely.

Guvernér provincie San Juan Sergio Uňac v noci na tiskové konferenci vyzval obyvatele ke klidu. Dodal, že místní úřady budou fungovat jako obvykle, pouze očkování proti koronaviru bude dnes přerušeno.

Argentina začala s očkováním na konci prosince, a to s ruskou vakcínou Sputnik V. V pondělí vláda oznámila, že do července by měla mít vakcíny i od firmy AstraZeneca a v rámci iniciativy COVAX Světové zdravotnické organizace (WHO). Vláda jedná s několika společnostmi, které vyvinuly vakcínu a letos má v plánu očkovat nejméně 25 milionů ze 45 milionů obyvatel země.

Nejhorší zemětřesení zažila Argentina v lednu 1944, kdy otřesy o síle sedmi stupňů zasáhly nejvíce také provincii San Juan a vyžádaly si na 10.000 obětí. Poslední zemětřesení s větším počtem obětí zažila Argentina v listopadu 1977, kdy otřesy o síle 7,4 stupně postihly rovněž provincii San Juan. Zemřelo tehdy 65 lidí a na 300 osob utrpělo zranění.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milionům dívek hrozí kvůli pandemii dětský sňatek, obává se UNICEF

08.03.2021 18:15 Pandemie onemocnění covid-19 by mohla v důsledku znamenat až deset milionů dětských sňatků navíc do…

Venezuelané už jsou unavení z Madura i z Guaidóa, ukázal průzkum

08.03.2021 17:36 Venezuelané už jsou unavení z politiky autoritářského prezidenta Nicoláse Madura i neúspěšné snahy…

Rusko chce dle USA znevěrohodnit západní vakcíny; Kreml to popírá

08.03.2021 12:15 Ruské zpravodajské služby vedou kampaň s cílem podrýt důvěru americké veřejnosti vůči vakcíně proti…

USA zatím nerozhodly ohledně stažení svých vojáků z Afghánistánu

08.03.2021 10:51 Americká vláda zatím nerozhodla, zda do 1. května stáhne všechny své vojáky z Afghánistánu. Stažení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama