Arizona vyvrací tvrzení, že kvůli popisovači zneplatnila lístky

Vedení amerického státu Arizona dnes popřelo tvrzení, že volební lístky označené popisovačem označuje za neplatné. Falešná informace, podle níž se u volebních místností fixy rozdávaly republikánským voličům, se rozšířila na sociálních sítích, informovala dnes agentura AP.

Američané si volí nového prezidenta.
doporučujeme

Arizona patří ke klíčovým státům, v nichž se rozhoduje o budoucím prezidentovi USA. Výsledek zdejšího hlasování zatím není jasný, i když stanice Fox News a agentura AP už za vítěze označily demokratického kandidáta Joea Bidena. Podle dalších médií, včetně stanic CNN, ABC či CBS, se ale zatím vítěz odhadnout nedá. Republikáni v Arizoně vyhráli každé prezidentské klání od roku 1952 s jedinou výjimkou v roce 1996.

V souvislosti s možnou prohrou současného prezidenta se na sociálních sítích začaly šířit informace o nesrovnalostech spojených s hlasováním. Podle některých tvrzení dostávali republikánští voliči ve volebních místnostech v Arizoně popisovače či fixy známé jako "sharpies", které měly zajistit, aby jejich hlasy sčítací komisaři později mohli označit za neplatné.

"Komisaři brali voličům pera a nutili je používat popisovače, které se propijí skrz papír. Všechny hlasovací lístky, na které byly použity sharpies, jsou nečitelné," píše se podle agentury AP v jednom z hojně sdílených facebookových příspěvků.

V okrese Maricopa, jehož součástí je i arizonská metropole Phoenix, se u sčítacího střediska sešly asi dvě stovky lidí, kteří protestovali proti tomu, aby se volební lístky označené fixem sharpie nepočítaly. Jedna z voliček kvůli tomu podle AP podala už i žalobu k soudu.

Podle demokratů je toto a podobná tvrzení, která odstartovala aféru přezdívanou "sharpiegate", součástí snahy republikánů o zpochybnění vedení, do kterého se v Arizoně demokratický kandidát Biden dostal.

Tvrzení dnes na twitteru odmítla i zástupkyně arizonského guvernéra Katie Hobbsová, podle které není užití popisovače důvodem k prohlášení hlasu za neplatného. "Pokud jste osobně hlasovali ve volební místnosti, bude váš lístek započítán a nezáleží na tom, jaké pero jste použili (mohl to být i fix sharpie)!," napsala Hobbsová.

Podle posledních informací výzkumné společnosti Edison Research se v Arizoně podařilo sečíst již 86 procent hlasů. Bývalý viceprezident USA Biden vede se ziskem 50,5 procenta, zatímco současný šéf Bílého domu Trump má na svém kontě 48,1 procenta hlasů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama