Armáda USA začne znovu používat miny. Naprosto nepřijatelné, reaguje EU

Evropská unie dnes odsoudila ohlášený záměr Spojených států, aby jejich armáda začala v boji opět používat pozemní miny, a označila tento krok za "naprosto nepřijatelný". Mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella v prohlášení rovněž uvedla, že prezident Donald Trump svým rozhodnutím podkopává mezinárodní dohodu o zákazu min, která za poslední dvě desetiletí pomohla zachránit desítky tisíc životů civilistů.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Většinu obětí výbuchů min tvoří děti... Jejich využívání jakoukoli stranou, na jakémkoli místě a v jakékoli době proto dál považujeme z hlediska Evropské unie za zcela nepřijatelné," stojí v dokumentu.

Americký ministr obrany Mark Esper minulý týden řekl, že pozemní miny jsou důležitým nástrojem, který chce americká armáda do budoucna využívat. Trump poté zrušil zákaz používání min na bojišti, který v roce 2014 přijal jeho předchůdce Barack Obama.

Používání pozemních min v ozbrojeném konfliktu od roku 1999 zásadně omezuje mezinárodní úmluva z Ottawy, kterou však Spojené státy neratifikovaly, stejně jako například Rusko a Čína. USA tak neučinily zejména proto, že chtěly, aby se zákaz netýkal Korejského poloostrova.

Podle organizace Landmine Monitor mezi lety 1999 a 2017 výbuchy pozemních min zranily nebo zabily přes 120.000 lidí. Z toho bylo 87 procent civilistů, téměř polovinu z obětí tvořily děti. Ačkoli používání pozemních min zakázalo 164 zemí, používají se tyto prostředky dál v mnoha konfliktech. Podle odhadů leží na rozsáhlých územích více než 110 milionů nevybuchlých min.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co sleduje Rusko? Bezpečnostní expert varuje před postranními úmysly Moskvy

21.02.2020 00:01 NÁZOR – Příští rok v únoru vyprší smlouva New START, která omezuje počty amerických a ruských…

Trumpův exporadce Stone byl odsouzen ke 40 měsícům vězení

20.02.2020 21:48 Aktualizováno Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl dnes odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger…

O debatu demokratických kandidátů na prezidenta byl zájem

20.02.2020 21:18 Středeční televizní debata uchazečů o nominaci amerických demokratů pro prezidentské volby přitáhla…

V USA unikla data prominentů

20.02.2020 18:07 Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama