Bernie Sanders prezidentem USA? Slibuje velkou změnu, pokud vyhraje volby

Pravidla financování volebních kampaní v USA chce v případě zvolení hlavou státu změnit uchazeč o demokratickou nominaci o Bílý dům Bernie Sanders (78). Vermontský senátor to dnes uvedl v prohlášení. Politický systém Spojených států by se měl podle něj změnit tak, aby ho nemohl ovlivňovat velký byznys.

Bernie Sanders, americký senátor (Vermont)
doporučujeme

"Až vyhrajeme demokratické primárky a porazíme (v prezidentských volbách) Donalda Trumpa, změníme politický systém tak, abychom vyloučili vliv velkých firemních peněz," uvedl senátor. Bernie Sanders se nyní zotavuje z nedávných srdečních potíží, které ho přinutily přerušit kampaň.

O demokratickou nominaci se uchází 19 amerických politiků a jejich šance politologové z velké části odhadují podle výše volebního účtu, na který Američané mohou přispívat. Sanders v tomto ohledu zatím zaostává za bývalým viceprezidentem Joem Bidenem a senátorkou Elizabeth Warrenovou, kteří jsou jeho největšími soupeři. Ve třetím letošním čtvrtletí nicméně Sanders vybral 25,3 milionu dolarů (téměř 600 milionů korun), což je víc, než kterýkoli z ostatních kandidátů.

Suma, kterou voliči mohou poukázat na volební konta, je v USA zákonem omezená na 2800 dolarů (asi 65.000 korun). Významnou roli ve financování kampaně ale hrají takzvané politické akční výbory (PAC), které mohou v některých případech shromažďovat finanční prostředky bez omezení. Peníze vložené do prezidentské kampaně dosahují ve Spojených státech řádově několika miliard dolarů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Latinské Americe zaznamenali už devět milionů nákažených

26.09.2020 10:42 Latinská Amerika eviduje od počátku pandemie covidu-19 už přes devět milionů nakažených koronavirem…

Biden označil Lukašenka za diktátora

26.09.2020 10:10 Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden dnes označil běloruského prezidenta…

V USA se covidem nakazilo více než sedm milionů lidí

26.09.2020 08:59 Ve Spojených státech se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala už u více než sedmi…

Trump zřejmě nominuje do Nejvyššího soudu Coneyovou Barrettovou

26.09.2020 08:25 Prezident Donald Trump si za kandidátku na soudkyni Nejvyššího soudu vybral Amy Coneyovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama