Bernie Sanders těsně vyhrál primárky v New Hampshire. Slavit může i Trump

Ve stranickém hlasování amerických opozičních demokratů ve státě New Hampshire v úterý zvítězil s necelými 26 procenty hlasů senátor Bernie Sanders. Těsně za ním se s 24,4 procenty umístil někdejší starosta South Bendu v Indianě Pete Buttigieg. Oba však shodně získali devět delegátů na letní nominační sjezd Demokratické strany. Bývalý viceprezident USA Joe Biden, jež byl dlouho považován za favorita demokratického nominačního klání, skončil až na pátém místě.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Bernie Sanders, americký senátor (Vermont)
doporučujeme

Jako třetí se s 19,7 procenta umístila poměrně nečekaně senátorka Amy Klobucharová a získala šest delegátů. Klobucharová byla donedávna považována za jednu z outsiderek výběru, její kampaň však v posledních týdnech začíná získávat stále více příznivců.

Čtvrtá skončila s méně než deseti procenty senátorka Elizabeth Warrenová. Stejně jako Bidenovi (8,4 procenta hlasů) jí její umístění nezajistilo žádného z 24 newhampshireských delegátů.

Podle agentury AP nyní demokratické nominační klání po chaotickém začátku v Iowě začíná nabírat zřetelnější obrysy. V čele pole stojí Sanders s Buttigiegem, kteří jsou představiteli odlišných frakcí Demokratické strany. Zatímco Sanders, jež sám sebe nazývá demokratickým socialistou, patří do levicovějšího progresivního křídla, Buttigieg reprezentuje umírněný střed. Demokraté si nyní musí zvolit, které křídlo podle nich nabízí lepší šance do listopadového souboje s nynějším republikánským prezidentem Donaldem Trumpem, poznamenala agentura Reuters.

"Toto je vítězství a začátek konce Donalda Trumpa," uvedl po zveřejnění výsledků senátor za stát Vermont Bernie Sanders. Radost z výsledku vyjádřil také osmatřicetiletý Buttigieg. "Díky vám kampaň, o které někteří říkali, že by neměla existovat, bude pokračovat," řekl. V narážce na Sandersův socialistický program také řekl, že by voliči měli odmítnout politický přístup, který požaduje buď revoluci, nebo nic. Dotkl se také věkového rozdílu mezi ním a osmasedmdesátiletým Sandersem, když řekl: "Obdivoval jsem pana Sanderse, když jsem byl středoškolák. Dodnes ho velmi respektuji."

Výkon Buttigiege ocenil republikánský prezident Donald Trump, který se v tweetu opřel do Sanderse. "Bláznivému Berniemu dává pořádně zabrat. Velmi zajímavé!" napsal prezident.

Biden špatný výsledek očekával a ještě před koncem hlasování odletěl do Jižní Karolíny. Do tohoto státu s větším zastoupením černošského obyvatelstva vkládá jeho kampaň od začátku velké naděje a doufá zde v první výhru. Podle serveru Politico však kvůli chabým výsledkům v prvních dvou soubojích Biden začíná ztrácet podporu i mezi černošskými voliči, protože přestává být vnímán jako kandidát schopný Trumpa porazit.

Jižní Karolíny se naopak obává Buttigieg. Podle průzkumů má totiž velice nízkou podporu u černošských obyvatel, kteří tvoří jednu z nejvíce loajálních a důležitých voličských základen demokratů.

Kvůli špatným výsledkům ve státě New Hampshire z nominačního souboje odstoupili podnikatel Andrew Yang, senátor Michael Bennet a jediný černošský kandidát a bývalý guvernér státu Massachusetts Deval Patrick. O možnost utkat se ve volbách s Trumpem tak nyní usiluje osm demokratů.

Nominační výběr bude pokračovat 22. února v Nevadě a o týden později v Jižní Karolíně. Zásadní obrat však přinese zřejmě až takzvané volební superúterý 3. března, kdy se bude Trumpův budoucí soupeř vybírat ve 14 státech najednou. Rozdělovat se bude kolem třetiny všech delegátů na letní nominační sjezd. Do soubojů tehdy navíc poprvé přímo vstoupí i miliardář a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg. Ten již v cílových státech vede rozsáhlou a velice nákladnou volební kampaň, jejíž rozpočet dalece přesahuje možnosti jakéhokoliv jiného demokratického kandidáta.

V New Hampshiru se konalo i republikánské hlasování, v němž přesvědčivě zvítězil Trump. Dostal zde 85,6 procenta hlasů, čímž si zajistil všech 22 delegátů z tohoto státu. Trump se mezi republikány těší mimořádné podpoře, což výsledek dokazuje. Získal zde největší podporu od roku 1984, kdy se v republikánských primárkách vyslovilo 86,4 procenta voličů pro Ronalda Reagana (prezidentem USA 1981-89).

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

COVID-19 na USS Theodore Roosevelt: Nejsme ve válce. Námořníci nemusí…

01.04.2020 05:11 Kapitán americké letadlové lodě USS Theodore Roosevelt, jejíž posádka se potýká s nákazou…

Trump varuje před "těžkými dny". Bílý dům očekává až 240.000 obětí…

01.04.2020 04:42 Pandemie nemoci COVID-19, kterou způsobuje koronavirus, si ve Spojených státech vyžádá 100.000 až…

USA přijaly ruskou nabídku pomoci při boji s koronavirem

31.03.2020 21:37 Do Spojených států možná ještě dnes odletí ruský speciál se zdravotnickým vybavením, kterým chce…

Impeachment odvedl pozornost vlády od koronaviru, tvrdí republikán…

31.03.2020 20:46 Procedura ústavní žaloby prezidenta Donalda Trumpa, takzvaný impeachment, odvedla pozornost…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama