Covid poukázal na nový problém. Kalifornie řeší krizi bydlení, důchodců na ulicích přibývá

Celosvětová pandemie covid-19 prohloubila problémy, které se vyskytovaly dávno dříve, než vir SARS-CoV-2 zaútočil na milióny lidí po celém světě. Finanční rozdíly a bezdomovectví způsobuje větší zranitelnost vůči covid-19. Ve Spojených státech roste každým rokem počet bezdomovců a nejhůře je na tom stát Kalifornie. Přední američtí odborníci se v rozhovoru serveru POLITICO pokusili problém identifikovat a najít řešení.

Bytová krize v Kalifornii začala dávno předtím, než vypukla světová pandemie covid-19. Krize byla vyvolána prudkým vzrůstem nájemného bytu a lidé s průměrnými příjmy, si je nemohou dovolit. Kritika se vznesla převážně na technologické společnosti, které svým zaměstnancům vyplácí příliš vysoké mzdy a obyčejní lidé se ocitli na ulici, převážně v San Francisku, které zažilo technologický boom a nachází se zde Silicon Valley. Odhaduje se, že v celé Kalifornii je více než 150 tisíc lidí bez domova a v den, kdy byla ve státě vyhlášena karanténa, mnoho z nich nemělo žádné útočiště. Bezdomovci jsou obzvláště náchylní k nákaze covid-19, protože mnohdy trpí chronickými onemocněními, jsou v přeplněných útulcích a nemají dostatečný přístup ke zdravotní péči ani k ochranným prostředkům.  

„COVID-19 a Kalifornská krize bydlení“ nazval server POLITICO videokonferenci předních odborníků, který byl sponzorován společností CVS Health. Odborníci se pokusili problém identifikovat a najít společné řešení pro tuto rizikovou skupinu.

„Covid- 19 zasáhl naši komunitu mnoha způsoby, ať už to bylo nekontrolovatelným šířením, ztrátami na životech, obrovským přívalem hospitalizací a hlubokými ekonomickými ztrátami. Pandemie odhalila jak sociální determinanty zdraví, jako je bydlení, mají zásadní vliv na zdraví a k přístupu zdravotní péče,“ uvedl Garth Graham, viceprezident Community Health a hlavní hygienik ve společnosti CVS Health. Determinanty zdraví jsou faktory ovlivňující zdraví, které jsou podmíněné kladným i záporným faktorům. Světová zdravotnická organizace uvádí jako determinanty zdraví například úroveň vzdělání, fyzické prostředí, příjem, sociální status člověka a zdravotní péči, ale také pohlaví.

Podle Grahama pandemie poukázala na problémy, se kterými se komunita potýkala dávno předtím, než virus udeřil a předešlé výzkumy jen jeho domněnku potvrzují. Studie zjistily, že lidé s nižším socioekonomickým statusem jsou vystaveni většímu riziku rozvoje chronických onemocnění jako je artritida, cukrovka nebo onemocnění srdce. Je to dáno tím, že lidé, kteří mají přístup ke kvalitnímu vzdělání, mají stabilní zaměstnání a přístup k preventivní zdravotní péči žijí zdravěji.

Stát Kalifornie poskytla lidem bez domova více než 15.000 pokojů v hotelích a motelech po celém státě. Byl zaveden odklad splatnosti nájemného až do července letošního roku, aby lidé mohli zůstat v bezpečí svých domovů bez ohledu na finanční situaci. „Bojím se, že nastane bezdomovecký Armagedon, z toho nemůžu v noci spát“ řekla Libby Schaafová, starostka Kalifornie. Vyvstávají obavy, co se bude dít, až odklad splatnosti nájemného bytu skončí a lidé v důsledku ekonomické recese nebudou mít na zaplacení bytu peníze. Podle Ricka Aubryho, výkonného ředitele organizace Community Housing Partnership, která se zabývá problémy spojené s bezdomovectvím to bude obrovská výzva.

V roce 2019 společnost CVS Health investovala téměř 70 miliónů dolarů do cenově dostupného bydlení pro rodiny i jednotlivce ve 24 městech po celém USA. Postavilo se více než 2 200 domů a přímo na místě se nachází služby zaměřené na zlepšení veřejného zdraví. V únoru letošního roku se společnost zavázala financovat vývoj 85 cenově dostupných bytových jednotek. Obyvatelé budou mít přístup k mimoškolnímu vzdělávání, právní pomoci nebo podporu při léčbě závislostí. „Když přemýšlíme o věcech jako je bezdomovectví, tak naše společnost se snaží zajistit hlavně zdravotní péči a zaměřit se na dostupné bydlení. To je pro nás prioritou,“ vysvětluje hlavní hygienik společnosti CVS Health.

Generální ředitelka komunitní nemocnice Martina Luthera Kinga Jr. se domnívá, že společnost by se měla zamyslet nad tím, jak jsou využívány veřejné zdroje. Elaine Batchlorová se domnívá, že do některých sektorů je nadměrně investováno a tyto potřebné finance by měly být převedeny do sociálních služeb. Odborníci se shodli, že celosvětová pandemie covid-19 otevřela otázky jako jsou nedostatky ve zdravotnictví a velké mezery v sociálních službách a je třeba udělat změnu. „To, kde žijeme nedefinuje pouze náš život, ale také to, jak dlouho budeme žít. A když do zabudovaného systému vstoupí něco takového, jako je pandemie, jsou nejvíce ohroženi ti zranitelní,“ konstatoval Graham.

Související

Více souvisejících

Kalifornie Bezdomovci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy