Bezpolicejní zóna pro demonstranty se vymstila. Seattle hodlá po střelbě obnovit pořádek

Vedení amerického města Seattle plánuje návrat policie do "autonomní zóny" ve čtvrti Capitol Hill, v níž se v první půlce měsíce zabydleli účastníci protestů proti rasismu a policejnímu násilí. Starostka Jenny Durkanová v pondělí lidem vzkázala, že "je načase jít domů" poté, co se v okupované oblasti o víkendu dvakrát střílelo. Poukazovala při tom na dopady na místní obyvatele a firmy.

Policie USA, ilustrační foto
doporučujeme

Z části Capitol Hill se policie stáhla asi před dvěma týdny po opakovaných násilných střetech s demonstranty. Ti zde podobně jako lidé v nespočtu dalších amerických měst po zabití neozbrojeného černocha George Floyda protestují rasovým nespravedlnostem a policejní brutalitě. Když strážci zákona vyklidili místní policejní stanici, demonstranti oblast na jihu uvedené čtvrti prohlásili za "autonomní zónu".

zdroj: YouTube

Vývoj opakovaně kritizoval americký prezident Donald Trump, který obviňoval Durkanovou a guvernéra státu Washington Jaye Insleeho z nečinnosti a tvrdil, že "domácí teroristi se zmocnili Seattlu". Po odchodu policistů ovšem byly protesty v CHAZ (Capitol Hill Autonomous Zone) převážně poklidné, napsal web BBC.

Oznámení starostky o návratu strážců zákona přichází poté, co byl v dané lokalitě v noci na sobotu zastřelen devatenáctiletý mladík, při další víkendové střelbě pak byli dva lidé zraněni. Pozadí těchto útoků zatím není příliš jasné.

Durkanová násilí odsoudila a uvedla, že nebylo správné nechat prostor bez dozoru policie. Dodala ale, že strážci zákona se do oblasti vrátí poklidným způsobem. "Městská policie se vrátí do (okrsku) East Precinct. Uděláme to bez násilí a v blízké budoucnosti," citovala starostku agentura Reuters.

Vedení města chce demonstranty přesvědčit k odchodu prostřednictvím konzultací s organizátory protestu. "Stále můžeme vycházet vstříc lidem, kteří chtějí pokojně protestovat. Ale dopady na podniky a členy komunity už jsou příliš velké," vysvětlovala Durkanová.

Vlna manifestací, jakou země nezažila od 60. let minulého století, zachvátila Spojené státy před čtyřmi týdny po smrti Afroameričana Floyda. Tomu při zatýkání ve městě Minneapolis bělošský policista několik minut klečel na krku, ačkoli zatýkaný opakovaně říkal, že nemůže dýchat. Floyd byl krátce po zákroku prohlášen za mrtvého.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Analýza CNN: Konspirační teorie QAnon má podporu Trumpa, je velmi…

07.07.2020 16:07 Republikánská strana by mohla mít v listopadových volbách do amerického Kongresu na kandidátce tři…

Koronavirus: Přes 130 tisíc obětí v USA. Stále jsme po kolena v první vlně…

07.07.2020 15:37 Ve Spojených státech už je nemoci covid-19 připisováno více než 130.000 úmrtí. Bilance epidemie…

Islámský stát může zneužít pandemii koronaviru, extremisté dezinformace o…

07.07.2020 13:50 Generální tajemník OSN António Guterres varoval před možností, že by teroristické skupiny mohly…

Brazilský prezident Bolsonaro podstoupil test, podle médií má symptomy…

07.07.2020 13:18 Aktualizováno V Brazílii se za posledních 24 hodin nakazilo koronavirem dalších 20.229 lidí, 620 jich po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy