Bezpolicejní zóna pro demonstranty se vymstila. Seattle hodlá po střelbě obnovit pořádek

Vedení amerického města Seattle plánuje návrat policie do "autonomní zóny" ve čtvrti Capitol Hill, v níž se v první půlce měsíce zabydleli účastníci protestů proti rasismu a policejnímu násilí. Starostka Jenny Durkanová v pondělí lidem vzkázala, že "je načase jít domů" poté, co se v okupované oblasti o víkendu dvakrát střílelo. Poukazovala při tom na dopady na místní obyvatele a firmy.

Policie USA, ilustrační foto
doporučujeme

Z části Capitol Hill se policie stáhla asi před dvěma týdny po opakovaných násilných střetech s demonstranty. Ti zde podobně jako lidé v nespočtu dalších amerických měst po zabití neozbrojeného černocha George Floyda protestují rasovým nespravedlnostem a policejní brutalitě. Když strážci zákona vyklidili místní policejní stanici, demonstranti oblast na jihu uvedené čtvrti prohlásili za "autonomní zónu".

zdroj: YouTube

Vývoj opakovaně kritizoval americký prezident Donald Trump, který obviňoval Durkanovou a guvernéra státu Washington Jaye Insleeho z nečinnosti a tvrdil, že "domácí teroristi se zmocnili Seattlu". Po odchodu policistů ovšem byly protesty v CHAZ (Capitol Hill Autonomous Zone) převážně poklidné, napsal web BBC.

Oznámení starostky o návratu strážců zákona přichází poté, co byl v dané lokalitě v noci na sobotu zastřelen devatenáctiletý mladík, při další víkendové střelbě pak byli dva lidé zraněni. Pozadí těchto útoků zatím není příliš jasné.

Durkanová násilí odsoudila a uvedla, že nebylo správné nechat prostor bez dozoru policie. Dodala ale, že strážci zákona se do oblasti vrátí poklidným způsobem. "Městská policie se vrátí do (okrsku) East Precinct. Uděláme to bez násilí a v blízké budoucnosti," citovala starostku agentura Reuters.

Vedení města chce demonstranty přesvědčit k odchodu prostřednictvím konzultací s organizátory protestu. "Stále můžeme vycházet vstříc lidem, kteří chtějí pokojně protestovat. Ale dopady na podniky a členy komunity už jsou příliš velké," vysvětlovala Durkanová.

Vlna manifestací, jakou země nezažila od 60. let minulého století, zachvátila Spojené státy před čtyřmi týdny po smrti Afroameričana Floyda. Tomu při zatýkání ve městě Minneapolis bělošský policista několik minut klečel na krku, ačkoli zatýkaný opakovaně říkal, že nemůže dýchat. Floyd byl krátce po zákroku prohlášen za mrtvého.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA podle Bidena nikdy neuznají anexi Krymu

26.02.2021 16:37 Americký prezident Joe Biden dnes uvedl, že USA budou stát v otázce Krymu na straně Ukrajiny a…

McConnell by podpořil Trumpa, pokud by opět kandidoval za republikány

26.02.2021 12:23 Vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell by podle svých slov rozhodně podpořil další…

Argentina vyrábí miliony dávek vakcíny měsíčně, nemá ale lahvičky

26.02.2021 11:47 Latinská Amerika by mohla mít miliony dávek vakcíny proti covidu-19 měsíčně, které se vyrábějí v…

V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru

26.02.2021 10:37 V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru SARS-CoV-2, která stojí za 87 procenty zkoumaných únorových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama