Biden a demokraté vybrali za srpen rekordní částku na kampaň

Kampaň někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vybrala za srpen společně s Demokratickou stranou rekordních 364,5 milionu dolarů (8,1 miliardy korun). Podle serveru CNN to uvedl ve vyjádření Bidenův štáb, podle nějž se jedná o "nejlepší měsíční výsledek vybírání peněz na internetu v americké politické historii". Trumpova kampaň svoje zisky za srpen zatím nezveřejnila.

Joe Biden
doporučujeme

Podle demokratů stojí za finančním úspěchem především oznámení Kamaly Harrisové jako viceprezidentské kandidátky a čtyřdenní nominační sjezd, na němž se stal Biden oficiálně kandidátem strany. Kampaň již dříve uvedla, že jen ve dvou dnech od oznámení kandidatury Harrisové vybrala 34 milionů dolarů (756 milionů korun), za čtyři dny nominačního sjezdu pak více než dvakrát tolik.

Biden ve vyjádření uvedl, že jeho kampaň "vybrala peníze tím správným způsobem, od lidí po celé zemi, kteří se rozhodli přivlastnit si část této kampaně, investovat do budoucnosti, kterou chtějí pro svoje děti a vnoučata". Podle údajů zveřejněných Bidenovým týmem pocházelo od malých dárců 57 procent z vybrané částky, tedy přes 205 milionů dolarů (4,56 miliardy korun).

Bývalý viceprezident se přitom v začátcích svých snah o letošní kandidaturu potýkal s nedostatkem financí. To se změnilo poté, co se mu podařilo získat významný náskok v demokratických primárkách a strana se za ním víceméně sjednotila. Mohl pak s vedením Demokratické strany uzavřít dohodu o společném vybírání peněz, jež významně navýšila nejvyšší možnou částku, kterou mohou jednotliví dárci jeho kandidaturu podpořit.

Biden již v minulosti několikrát překonal Trumpa v objemu peněz získaných za měsíc, dosud však podle dostupných údajů zaostával v celkovém obnosu, kterým jeho tým disponuje. Na konci července však bilance na Trumpově účtu převyšovala Bidenovy zásoby jen o šest milionů dolarů (133,5 milionu korun).

Kampaň demokratického kandidáta zatím nezveřejnila, kolik má nyní peněz k dispozici. Vzhledem k rekordnímu nárůstu za srpen společně s malými výdaji na cestování v souvislosti s pandemií covidu-19 je však podle CNN možné, že Bidenovy zásoby tento měsíc poprvé předčí bilanci úřadujícího prezidenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden žádá Senát, aby nehlasoval o nástupnici Ginsburgové

20.09.2020 21:54 Demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden dnes vyzval americké senátory, aby nehlasovali o…

Trump chce protlačit svou kandidátku do Nejvyššího soudu co nejdřív. Čelí…

20.09.2020 19:40 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v sobotu na předvolebním mítinku v Severní Karolíně oznámil, že do…

Trump a Suga si telefonovali. Hodlají dál rozvíjet americko-japonské…

20.09.2020 16:50 Nový japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Donald Trump se při dnešním telefonickém…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama