Biden chce údajně za svého ministra dopravy Petea Buttigiege

Nastupující prezident USA Joe Biden se chystá nominovat do pozice ministra dopravy ve své budoucí administrativě svého někdejšího soupeře z demokratických primárek Petea Buttigiege Napsala to agentura AP s odkazem na tři nejmenované zdroje obeznámené se situací.

Pete Buttigieg
doporučujeme

Osmatřicetiletý někdejší starosta města South Bend ve státu Indiana předvedl nad očekávání dobrý výkon v několika prvních státech, v nichž se letos na jaře bojovalo o demokratickou nominaci na prezidenta. Následně však z klání odstoupil a postavil se za Bidena. Ten pak Buttigiege přirovnal ke svému zemřelému synovi Beauovi, což označil za "největší poctu, kterou mohu udělit jakémukoliv muži či ženě".

Ministerstvo dopravy zodpovídá za provoz dálnic, letadel, vlaků a dalších prostředků hromadné dopravy, a podle AP bude zřejmě hrát v nastupující administrativě významnou roli. Biden se totiž zavázal, že nasměruje miliardy dolarů na zlepšení stárnoucí americké infrastruktury a znovu zavede řadu iniciativ, jejichž cílem je snížit produkci skleníkových plynů. Chystá se rovněž zavést povinné nošení roušek ve veřejné dopravě a v letadlech, čímž chce zpomalit šíření koronaviru.

Buttigieg sloužil mezi lety 2012 a 2020 jako starosta čtvrtého největšího města ve státu Indiana, v roce 2014 strávil sedm měsíců jako zpravodajec v Afghánistánu. Letos na jaře se stal na krátký čas prvním otevřeně homosexuálním mužem, který vedl v souboji o stranickou prezidentskou nominaci.

Zprávy o jeho nominaci proto oslavuje řada skupin na podporu práv komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů). "Peteova nominace je novým milníkem v naší desetiletí dlouhé snaze zajistit to, aby byli lidé z komunity LGBTQ zastoupeni na všech úrovních vládnutí - její dopad bude rezonovat daleko za hranicemi úřadu, který povede," uvedla ve vyjádření Annise Parkerová, šéfka nevládní organizace Victory Institute.

Buttigiege bude muset do navržené funkce potvrdit Senát.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moderna hlásí účinnost své vakcíny proti mutaci z Británie a JAR

25.01.2021 16:30 Americká biotechnologická společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 podle…

V Kalifornii se lepší kapacita nemocnic, zruší se přísná uzávěra

25.01.2021 11:22 Americký stát Kalifornie dnes zruší nařízení, aby lidé zůstávali doma, a umožní okresům začít…

Ústavní žaloba na exprezidenta Trumpa zamíří do Senátu

25.01.2021 07:50 Americká Sněmovna reprezentantů dnes předá Senátu ústavní žalobu na Donalda Trumpa. Horní komora…

Pelosiová předloží důvod ústavní žaloby na bývalého prezidenta Trumpa v…

24.01.2021 13:10 Důvod ústavní žaloby na bývalého prezidenta Donalda Trumpa předloží mluvčí Sněmovny reprezentantů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama