Biden chce údajně zavřít známou věznici Guantánamo

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena zahájila formální přezkum americké vojenské věznice v zátoce Guantánamo, jehož cílem je toto kontroverzní zařízení na Kubě uzavřít. S odkazem na zdroje z Bílého domu o tom informovala agentura Reuters.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Poradci, kteří se účastní jednání za uzavřenými dveřmi, podle dvou zdrojů Reuters uvedli, že Biden by mohl v nadcházejících týdnech nebo měsících podepsat exekutivní příkazy s cílem zařízení uzavřít. Mluvčí Národní bezpečnostní rady (NSC) Emily Horneová upřesnila, že nyní se koná přezkum stavu věznice po předchozí administrativě, a doplnila, že "širším cílem" Bidenovy vlády, je věznici Guantánamo uzavřít. Doplnila, že NSC bude v záležitosti úzce spolupracovat s ministerstvy obrany, zahraničí a spravedlnosti a také s Kongresem.

Navzdory Bidenovu záměru je však podle Reuters nepravděpodobné, že by se věznice uzavřela brzy. Věznici Guantánamo zřídily Spojené státy za prezidenta George Bushe mladšího po teroristických útocích na USA z 11. září 2001. Zadržováno tam bylo přes 750 lidí kvůli podezření z terorismu, většina z nich ale nebyla nikdy obviněna.

Bushův nástupce Barack Obama, jehož byl Biden viceprezidentem, rozhodl věznici uzavřít, což se mu ale nepodařilo, ač počet zadržovaných se za něj výrazně snížil. Prezident Donald Trump krátce po nástupu do úřadu v roce 2017 vydal dekret, jímž ponechal věznici otevřenou. Nenaplnil ji ale dalšími vězni, jak dříve sliboval. Nyní je v Guantánamu 40 vězňů, většina už skoro dvacet let, aniž byla obviněna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko vydalo do USA podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích

06.03.2021 09:57 Aktualizováno Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické…

Boeing 737 MAX v USA opět hlásil nouzovou situaci

06.03.2021 05:27 Letecká společnost American Airlines dnes oznámila, že stroj Boeing 737 MAX, který mířil z Miami do…

Jak si zatím vede Joe Biden? Známý politolog nešetří chválou

06.03.2021 00:01 NÁZOR - Prezidentství Joe Bidena je stále na začátku, ale již se dá poukázat na jeden jeho působivý…

Zakladatel firmy McAfee byl obviněn z podvodů s kryptoměnami

05.03.2021 22:20 Zakladatel americké antivirové společnosti McAfee byl ve Spojených státech obviněn z kryptoměnových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama