Biden je připraven ke kompromisu o jednání koronavirové pomoci

Americký prezident Joe Biden je ochoten ke kompromisu při jednání o balíku pomoci Američanům v době epidemie koronaviru, ale trvá na tom, že je třeba rozhodnout rychle. V sázce je suma 1,9 bilionu dolarů (41 bilionu korun), které prosazuje Biden, avšak republikáni ji považují za přemrštěnou.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Prezident dnes prohlásil, že je připraven ke kompromisu v přísnějším výběru lidí, kteří budou mít nárok na jednorázovou přímou pomoc. Trvá na tom, že suma 1400 dolarů musí zůstat zachována, avšak je ochoten přijmout výhrady k výběru těch, kdo na ni budou mít nárok.

"Stůjme při sobě, podržím vás a doufám, že vy podržíte mne," řekl Biden na jednání s demokraty ze Sněmovny reprezentantů. Kladl důraz na to, aby byla pomoc schválena rychle, a zmínil se o rostoucích počtech sebevražd a horšící se situaci mezi narkomany v době epidemie.

Demokraté vyjednávají o přednostním přijetí rozsáhlé pomoci v době pandemie, ale jeden z hlavních sporných bodů při jednání s republikány je slib o 1400 dolarech přímé pomoci. I někteří z demokratů prosazují přísnější kritérium pro výběr příjemců na základě jejich příjmů.

Biden v pondělí o balíku pomoci jednal s republikánskými senátory. Ti navrhují celkovou sumu snížit na 618 miliard dolarů, což Biden nepovažuje za dostatečné.

Dnes přijal i zástupce demokratů v Senátu a jejich vůdce Chuck Schumer řekl, že se shodli potřebě odvážného a důrazného postupu. "Nemůžeme se loudat, nemůžeme to oddalovat ani drobit, protože lidé mají velké problémy a my jim můžeme hodně pomoci," řekl Schumer.

Bidenova mluvčí Jen Psaskiová dnes před novináři republikány za jejich návrh snížit balík pomoci na 618 miliard dolarů ostře kritizovala. Nezaměstnaní Američané by podle ní dostávali méně peněz a přineslo by to další nejistotu.

Psakiová řeka, že z dnešního jednání v Bílém domě mezi prezidentem a demokraty vzešla dohoda na využití navrhované pomoci téměř dvou bilionů dolarů k přímé pomoci jednotlivcům, k vyčlenění dostatku peněz na vakcíny a na pomoc těm, jimž hrozí, že vypadnou z banky potravinové pomoci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

McConnell by podpořil Trumpa, pokud by opět kandidoval za republikány

26.02.2021 12:23 Vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell by podle svých slov rozhodně podpořil další…

Argentina vyrábí miliony dávek vakcíny měsíčně, nemá ale lahvičky

26.02.2021 11:47 Latinská Amerika by mohla mít miliony dávek vakcíny proti covidu-19 měsíčně, které se vyrábějí v…

V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru

26.02.2021 10:37 V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru SARS-CoV-2, která stojí za 87 procenty zkoumaných únorových…

Při nepokojích proniklo do Kapitolu asi 800 výtržníků

25.02.2021 20:46 Dovnitř budovy amerického Kongresu se při nepokojích 6. ledna dostalo asi 800 příznivců tehdejšího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama