Biden kritizoval Trumpa za jeho přístup k pandemii

Kandidát Demokratické strany na prezidenta USA Joe Biden se opřel do svého soupeře Donalda Trumpa a obvinil jej z toho, že nezvládl zemi úspěšně provést současnou pandemií covidu-19. Ta si ve Spojených státech vyžádala už téměř 130.000 obětí. Biden rovněž řekl, že na začátku srpna oznámí, koho si vybral na pozici své viceprezidentky, napsala agentura Reuters.

Joe Biden
doporučujeme

"Navzdory vládní propagandě, že by jejich reakce měla být důvodem k oslavám, navzdory požadavku prezidenta Trumpa, že bychom měli zpomalit testování, protože si myslí, že to na něj vrhá špatné světlo, je covid-19 stále tady. A nemuselo to tak být," řekl Biden, který se podle pozorovatelů snaží ve voličích vyvolat dojem, že by si v případě nástupu do Bílého domu poradil s pandemií a s ní související ekonomickou krizí lépe.

Bývalý viceprezident v administrativě Baracka Obamy rovněž oznámil, že na rozdíl od Trumpa bude dbát na rady lékařů a až do voleb neuspořádá žádný velký předvolební mítink. Trump čelil tvrdé kritice za svolání několikatisícového volebního shromáždění 20. června v Oklahomě, kde v posledních týdnech vzrůstá denní počet nově infikovaných osob.

Biden představil vlastní plán pro boj s koronavirem, v němž chce například zvýšit testovací kapacity nebo najmout až 100.000 pracovníků, kteří by vyhledávali osoby, jež přišly nedávno do kontaktu s nakaženými. Potvrdil rovněž, že by v případě svého zvolení nechal v Bílém domě uznávaného epidemiologa Anthonyho Fauciho, který sloužil už šesti americkým prezidentům.

Trump a jeho spojenci tvrdí, že prezident výrazně snížil počet zemřelých v souvislosti s covidem-19 tím, že zakázal vstup do USA pro cestující z Číny a později z Evropy. Prohlašují rovněž, že zvyšující se počty denně nově infikovaných lidí v poslední době rostou kvůli tomu, že se stoupá denní počet provedených testů. Někteří odborníci však upozorňují, že mnohde roste také počet hospitalizovaných osob, což s testováním nijak nesouvisí.

Mluvčí Trumpovy kampaně za znovuzvolení Courtney Parellová prohlásila, že Biden "šíří strach a nepřeje Američanům úspěch", zatímco Trump mobilizací vlády a soukromého sektoru zpomaluje šíření viru.

Republikánský prezident za Bidenem podle volebních průzkumů v celostátním měřítku zaostává o necelých deset procent. Krajně neobvyklý volební rok přitom ještě dále komplikují rovněž rozsáhlé protesty proti rasismu a policejní brutalitě, které zemí otřásaly několik týdnů po smrti černocha George Floyda. Ten zemřel po tvrdém zásahu bělošského policisty v Minneapolis.

Biden dnes rovněž oznámil, že začátkem srpna zveřejní, koho si vybral jako svou spolukandidátku na pozici viceprezidentky. Již dříve totiž uvedl, že na post nominuje ženu, vzhledem k nynějším nepokojům pak v USA sílí hlasy za to, aby to byla černoška. Americká média již dlouho diskutují o možných kandidátkách, největší šance dlouhodobě dávají senátorce za Kalifornii Kamale Harrisové.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na výsadkové lodi U.S.S. Bonhomme Richard vypukl požár

12.07.2020 23:37 Na jedné z lodí amerického vojenského námořnictva zakotvených na základně v kalifornském San Diegu…

Důchodkyně se nechce nakazit. Vzala karton a zařídila se po svém

12.07.2020 21:53 Aktualizováno Všichni se chceme nějakým způsobem bránit riziku nákazy, zejména pokud spadáme do rizikové skupiny.…

Trump si poprvé veřejně nandal roušku, podle Bidena ale pozdě

12.07.2020 20:59 Joe Biden, vyzyvatel amerického prezidenta Donalda Trumpa v listopadových volbách, dnes šéfa Bílého…

Pandemie covid-19: Svět hlásí nový rekord, přes 230 tisíc nakažených za den

12.07.2020 18:46 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes ohlásila dosud nejvyšší denní nárůst počtu nakažených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy