Biden v srpnu oznámí jméno spolukandidáta. Novým viceprezidentem může být žena

Joe Biden tento týden oznámil, že jméno spolukandidáta prozradí pravděpodobně začátkem srpna. Na seznamu má prý i čtyři ženy. Dle jeho slov by se mělo jednat o Afroameričanky. Stejně tak by bývalý viceprezident měl brzy oznámit i jména ostatních členů svého kabinetu.

Kamala Harrisová
doporučujeme

Joe Biden prozradil ve svém nedávném rozhovoru pro stanici MSNBC, že se brzy chystá oznámit jméno svého spolukandidáta. Potenciální kandidáti na viceprezidenta tak dle jeho slov nyní procházejí formálním schvalováním, které rozhodne o finálním seznamu jmen, z něhož vzejde konečný kandidát.

Biden se již dříve nechal slyšet, že složení jeho kabinetu počínaje viceprezidentem bude reflektovat diverzitu americké společnosti. Už tehdy naznačil, že na místo viceprezidenta hodlá jmenovat ženu. Tato slova v rozhovoru pro MSNBC více méně potvrdil.

Aktuální soupiska potenciálních kandidátů na viceprezidenta tak údajně obsahuje řadu jmen, od mužů po ženy. Konkrétně se na jeho užším seznamu nacházejí čtyři ženy, všechny Afroameričanky. Biden však zároveň dodal, že se nehodlá plně zavázat k jmenování ženy určitého etnika.

,,Nehodlám se zavázat k ničemu jinému než ke jmenování jednoho z lidí, které jsem navrhl, mezi nimiž jsou i čtyři Afroameričanky. O mém finálním rozhodnutí se dozvíte brzy,“ uvedl v rozhovoru. Biden zároveň popřel, že by důvodem pro jejich jmenování byl jakýkoli impuls zvenčí v souvislosti s nedávnými událostmi. ,,Ženy z afro-americké komunity mě podporovaly celou moji kariéru. Byly ke mně vždy loajální, stejně jako já k nim,“ dodal.

Ani během primárek nebyl Biden nijak konkrétní. Z jeho náznaků však vyvstává několik významných jmen americké domácí politiky. Nejvíce americká média spekulují o bývalé poradkyni pro národní bezpečnost, Susan Riceové, která mezi lety 2013 – 2017 působila v Obamově administrativě. 

Ještě před tím působila Riceová v Radě pro národní bezpečnost administrativy bývalého prezidenta Clintona, později jako velvyslankyně Spojených států při organizaci Spojených národů. Její zkušenosti s oblastí zahraniční politiky spolu s velmi kladným vztahem s bývalým viceprezidentem Bidenem jsou tak důvodem, proč se zdá být jedním z nejvhodnějších kandidátů na tuto pozici.

Sama Riceová se však k této možnosti formálně staví s otazníkem. ,,Ať už mě vidí jako svého spolukandidáta nebo jako někoho, kdo bude oslovovat jeho voliče, hodlám udělat vše, co je v mých silách, aby se stal prezidentem a byl ve funkci úspěšný,“ řekla Riceová stanici NBC.

Další velmi silnou kandidátkou je senátorka a bývalá kandidátka na prezidenta, Kamala Harrisová. O jejím potenciálu je slyšet i z řad Demokratické strany a blízkého okruhu samotného Joe Bidena. O senátorčiných bohatých zkušenostech svědčí i její dlouholetá kariéra v roli státního zástupce. Kromě toho se spekulace o Harrisové na pozici viceprezidentky dočkaly i velmi pozitivního ohlasu mezi lidmi.

Spekuluje se i o Val Demingsové ze Sněmovny reprezentantů. V porovnání s Riceovou má výrazně méně zkušeností, v souvislosti s nedávným děním okolo smrti George Floyda a hnutím Black Lives Matter z ní však její kariéra jakožto první ženy, která vedla policejní složky v Orlandu, dělá velmi slibného kandidáta. 

Na pomyslném seznamu figurují nově další dvě ženy – Keisha Lance Bottomsová, starostka Atlanty, a Tammy Duckworthová, senátorka za stát Illinois. Bottomsová patří k Bidenovým nejvěrnějším podporovatelům. Poprvé se pro něj jakožto pro prezidentského kandidáta vyslovila již více než před rokem. Zároveň patří k tvrdým kritikům reakce členů republikánské opozice na koronavirus.

Duckworthová je válečnou veteránkou a zároveň první ženou, která přišla o obě nohy během svého nasazení ve válce v Iráku. Je také první kongresmankou s thajskými kořeny. Pozornost veřejnosti si především získala poté, co vystoupila proti prezidentu Trumpovi v souvislosti s jeho údajným povědomím o činnosti ruské rozvědky, která měla platit povstalcům napojeným na Talibán za zabití amerických vojáků.

Ve hře zůstává i senátorka a bývalá kandidátka na prezidenta, Elizabeth Warrenová. Warrenová sice není Afroameričanka, řada Demokratů je však toho názoru, že právě Warrenová by mohla obrátit pozornost mladých voličů na Bidena. Na své straně má i letitou praxi v politice, její zastánci vyzdvihují především její výbornou orientaci v ekonomice.

Konečné jméno by tak nejspíše mělo zaznít začátkem následujícího měsíce. Nutnost vybrat co nejvhodnějšího spolukandidáta je pro prezidentského kandidáta klíčová, neboť jeho jméno se v listopadu objeví spolu s Bidenem na volebních lístcích. Vedle oznámení potenciálního viceprezidenta se dá očekávat, že Biden brzy představí i složení svého kabinetu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Mexiko prý nemá důkazy o odebraných orgánech u zemřelého Poláka

27.02.2021 08:55 Mexiko nemá žádné důkazy o tom, že by se polský mladík, který tento měsíc zemřel v Mexiku, stal…

Jaké budou dopady lednového útoku na Kapitol? Známý politolog naznačil…

27.02.2021 00:01 NÁZOR - V americkém Kongresu začalo v tomto týdnu slyšení ohledně bezpečnostních selhání, která 6.…

USA podle Bidena nikdy neuznají anexi Krymu

26.02.2021 16:37 Americký prezident Joe Biden dnes uvedl, že USA budou stát v otázce Krymu na straně Ukrajiny a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama