Biden má podporu od stovek bezpečnostních expertů. V dopise kritizují Trumpa

Bezmála 500 bývalých vysoce postavených představitelů Pentagonu, velvyslanců a činitelů Bílého domu podepsalo dopis, v němž kritizují nynějšího prezidenta Donalda Trumpa a vyslovují podporu jeho demokratickému soupeři Joeu Bidenovi. Figuruje mezi nimi například i Paul Selva, jenž byl donedávna jedním z nejvyšších činitelů amerických ozbrojených sil v Bílém domě za Trumpa.

Joe Biden
doporučujeme

Trump podle dopisu podepsaného 489 bezpečnostními experty "nestačí na obrovskou zodpovědnost své funkce". "Kvůli jeho přezíravému přístupu a selháním nám naši spojenci už nedůvěřují a nerespektují nás a naši nepřátelé se nás již neobávají," píše se dále v dopise skupiny, jež se nazvala "Vůdci národní bezpečnosti pro Bidena".

Jedním ze signatářů je i Selva, který do července 2019 sloužil jako zástupce předsedy sboru náčelníků štábů americké armády (JCS) a byl tak druhým nejvyšším armádním činitelem Pentagonu. Podle agentury Reuters je značně neobvyklé, že by se tak vysoce postavený čtyřhvězdičkový generál, který teprve nedávno odešel do výslužby, postavil proti prezidentovi, pod nímž sloužil.

Dopis podepsal například také admirál Paul Zukunft, který stál mezi lety 2014 a 2018 v čele americké pobřežní stráže, což je jedna ze základních složek ozbrojených sil USA. Zukunfta i Selvu do funkce jmenoval Trumpův předchůdce Barack Obama.

Jako další význačné signatáře Reuters zmiňuje Samuela Lockleara, admirála námořnictva ve výslužbě, který do roku 2015 působil jako šéf velitelství amerických sil v Tichomoří, nebo Petera Chiarelliho, jenž byl do roku 2012 jedním z předních činitelů armády USA.

Biden se snaží ve své kampani oslovit širokou koalici liberálních voličů, umírněných republikánů a nezávislých. Po přijetí nominace Demokratické strany v srpnu prohlásil, že pokud by vyhrál, byl by prezidentem pro všechny Američany, ne jen pro základnu demokratů.

Ačkoliv o sobě Trump často hovoří jako o horlivém zastánci americké armády a chlubí se tím, že zvyšuje rozpočet ministerstva obrany, jeho vztahy s Pentagonem jsou v poslední době napjaté.

Začátkem září se tak podle Reuters snažil pasovat do role příznivce řadových členů amerických ozbrojených sil. "Neříkám, že mě armáda miluje. Vojáci ale ano," poznamenal. "Nejvyšší představitelé Pentagonu mě asi nemilují, protože oni nechtějí dělat nic jiného, než vést války, aby všechny ty báječné společnosti, které vyrábějí bomby, letadla a všechno ostatní, se dál měly dobře," dodal tehdy Trump.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mýlil jsem se, přiznal známý politolog. Jak podle něj dopadnou volby v USA?

25.10.2020 00:01 NÁZOR - "V roce 2016 jsem byl jedním z těch lidí, kteří si nemysleli, že by Donald Trump mohl…

Prezident Trump využil předčasné hlasování a odvolil na Floridě

24.10.2020 18:09 Americký prezident Donald Trump dnes odevzdal svůj hlas ve volbách hlavy státu v knihově města West…

Bez covidu by pro Bidena bylo těžké Trumpa porazit, říká amerikanista

24.10.2020 16:04 ROZHOVOR - Mají republikáni budoucnost? Nejen o vývoji Republikánské strany na americké politické…

Pokud lidé nezačnou nosit roušky, v USA zemřou statisíce lidí, zjistila…

24.10.2020 15:18 Aktualizováno Počet lidí zemřelých v USA v souvislosti s covidem-19 by mohl do února dosáhnout hranice půl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama