Biden má podporu od stovek bezpečnostních expertů. V dopise kritizují Trumpa

Bezmála 500 bývalých vysoce postavených představitelů Pentagonu, velvyslanců a činitelů Bílého domu podepsalo dopis, v němž kritizují nynějšího prezidenta Donalda Trumpa a vyslovují podporu jeho demokratickému soupeři Joeu Bidenovi. Figuruje mezi nimi například i Paul Selva, jenž byl donedávna jedním z nejvyšších činitelů amerických ozbrojených sil v Bílém domě za Trumpa.

Trump podle dopisu podepsaného 489 bezpečnostními experty "nestačí na obrovskou zodpovědnost své funkce". "Kvůli jeho přezíravému přístupu a selháním nám naši spojenci už nedůvěřují a nerespektují nás a naši nepřátelé se nás již neobávají," píše se dále v dopise skupiny, jež se nazvala "Vůdci národní bezpečnosti pro Bidena".

Jedním ze signatářů je i Selva, který do července 2019 sloužil jako zástupce předsedy sboru náčelníků štábů americké armády (JCS) a byl tak druhým nejvyšším armádním činitelem Pentagonu. Podle agentury Reuters je značně neobvyklé, že by se tak vysoce postavený čtyřhvězdičkový generál, který teprve nedávno odešel do výslužby, postavil proti prezidentovi, pod nímž sloužil.

Dopis podepsal například také admirál Paul Zukunft, který stál mezi lety 2014 a 2018 v čele americké pobřežní stráže, což je jedna ze základních složek ozbrojených sil USA. Zukunfta i Selvu do funkce jmenoval Trumpův předchůdce Barack Obama.

Jako další význačné signatáře Reuters zmiňuje Samuela Lockleara, admirála námořnictva ve výslužbě, který do roku 2015 působil jako šéf velitelství amerických sil v Tichomoří, nebo Petera Chiarelliho, jenž byl do roku 2012 jedním z předních činitelů armády USA.

Biden se snaží ve své kampani oslovit širokou koalici liberálních voličů, umírněných republikánů a nezávislých. Po přijetí nominace Demokratické strany v srpnu prohlásil, že pokud by vyhrál, byl by prezidentem pro všechny Američany, ne jen pro základnu demokratů.

Ačkoliv o sobě Trump často hovoří jako o horlivém zastánci americké armády a chlubí se tím, že zvyšuje rozpočet ministerstva obrany, jeho vztahy s Pentagonem jsou v poslední době napjaté.

Začátkem září se tak podle Reuters snažil pasovat do role příznivce řadových členů amerických ozbrojených sil. "Neříkám, že mě armáda miluje. Vojáci ale ano," poznamenal. "Nejvyšší představitelé Pentagonu mě asi nemilují, protože oni nechtějí dělat nic jiného, než vést války, aby všechny ty báječné společnosti, které vyrábějí bomby, letadla a všechno ostatní, se dál měly dobře," dodal tehdy Trump.

Související

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Více souvisejících

Joe Biden Volby USA Donald Trump Prezident USA USA (Spojené státy americké) Pentagon

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy