Biden má problém, týká se financování volební kampaně

Bývalý americký viceprezident Joe Biden má na svém volebním účtu jen devět milionů dolarů (přes 200 milionů korun), což je výrazně méně, než jeho hlavní rivalové v boji o nominaci Demokratické strany do boje o Bílý dům. Ukazuje to statistika transparentních účtů, která byla dnes zveřejněna ve Washingtonu. Přestože průzkumy dávají Bidenovi stále největší šance na nominaci, se shromažďováním finančních darů má potíže.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Joe Biden
doporučujeme

Ve třetím letošním čtvrtletí shromáždil Biden 15,7 milionu dolarů, což ho v pořadí příjemců mezi demokratickými kandidáty řadí až na čtvrté místo. Znepokojivější je podle analytiků skutečnost, že na kampaň utratil víc, než od dárců v tomto období vybral. Jeho hlavní soupeřka Elizabeth Warrenová vybrala za třetí čtvrtletí 25,7 milionu dolarů a utratila z toho jen 76 procent. Bernie Sanders získal dokonce 28 milionů.

Nejvíce prostředků na kampaň ovšem shromáždil ve třetím čtvrtletí v politice málo známý miliardář Tom Steyer, další z 19 uchazečů o nominaci Demokratické strany. Na svůj volební účet odeslal 47,6 milionu dolarů ze své vlastní kapsy a dva miliony od dárců. Na kampaň utratil 47 milionů.

Výše volebních výdajů v této fázi kampaně může mít kritický vliv na pozdější výsledek primárek, kde se bude rozhodovat o nominaci, tvrdí znalci. Kandidáti, kteří nyní nadměrně utrácejí, mohou mít později potíže s výplatami členů volebních štábů a s nákupem reklamy. Na druhé straně ti, kteří teď šetří a neinvestují, mohou už nyní z nominačního souboje vypadnout.

Prezident Donald Trump je na tom ve výběru volebních darů mnohem lépe, ukazuje statistika. Ve třetím čtvrtletí vybral 83 milionů dolarů a z této částky utratil jen 35 procent.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bidena je třeba umlátit klackem, spustila KLDR. Reakce Trumpa je překvapivá

17.11.2019 17:31 Americký prezident Donald Trump se dnes na twitteru překvapivě, i když zdrženlivě, zastal svého…

Šok pro Trumpa a republikány. Guvernérské volby v Louisianě vyhrál demokrat

17.11.2019 11:12 Voliči v americkém státě Louisiana podruhé zvolili guvernérem demokrata Johna Edwardse. Výsledek…

Rodinná hádka se zvrhla. Otec zastřelil manželku a tři děti

17.11.2019 08:07 Rodinná hádka v domě v americkém San Diegu skončila střelbou, při které přišlo o život pět lidí, z…

USA uvalily nové sankce. Na černé listině je kubánský ministr vnitra

17.11.2019 07:59 Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila cestovní sankce na druhého vysokého kubánského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama