Biden: Nového člena nejvyššího soudu by měl vybrat vítěz prezidentských voleb

Za úžasnou ženu, která má za sebou úžasný život, označil americký prezident Donald Trump soudkyni nejvyššího soudu USA Ruth Baderovou Ginsburgovou. Ta ve věku 87 let v pátek podlehla komplikacím spojeným s rakovinou slinivky břišní. Trump v první reakci na její úmrtí nezmínil žádné plány ohledně jmenování jejího nástupce.

Joe Biden
doporučujeme

Šéf Bílého domu se zřejmě o smrti Ginsburgové dozvěděl až při rozhovoru s médii, protože v momentě, kdy nejvyšší soud vydal prohlášení s touto mimořádně důležitou zprávou, Trump právě zahajoval své vystoupení na předvolebním mítinku v Minnesotě. Když byl pak na toto téma tázán před nástupem do svého letadla, reagoval překvapeně.

"Ona umřela? To jsem nevěděl," citovali jej američtí novináři. Následovalo vyjádření obdivu zesnulé soudkyni, která se v roce 1993 stala druhou ženou jmenovanou do nejvyšší soudcovské funkce v USA. "Vedla úžasný život. Co jiného můžete říct? Byla to úžasná žena... byla to úžasná žena, která vedla úžasný život," řekl prezident. "Rmoutí mne to," dodal.

Úmrtí Ginsburgové dává Trumpovi šanci už potřetí jmenovat člena nejvyššího soudu a zvýraznit tak konzervativní většinu v jeho devítimístném senátu. Šéf Bílého domu ale ihned nekomentoval spekulace o tom, že by už v nejbližších dnech mohl navrhnout kandidáta na uvolněné místo.

Plány v tomto směru nenastínil ani v pozdějším prohlášení, ve kterém uvedl, že Spojené státy v pátek přišly o právnického titána. Trump vyzdvihl "brilantní mysl" Ginsburgové a její stanoviska týkající se rovnosti pohlaví či práv hendikepovaných osob, která prý inspirovala všechny Američany.

Deník The New York Times nicméně uvádí, že Bílý dům v tichosti už několik dní vytváří úzký seznam lidí, kteří by mohli být nominováni na post Ginsburgové.

Jeden ze zdrojů listu řekl, že jméno nového kandidáta bude oznámeno "dříve spíše než později". Minulý týden prezident Trump odhalil seznam 20 jmen pro potenciální obsazení místa na nejvyšším soudu.

Biden: Nového člena nejvyššího soudu by měl vybrat vítěz voleb

Nemůže být pochyb o tom, že nového člena amerického nejvyššího soudu by měl navrhnout vítěz listopadové prezidentské volby. Takto se vyjádřil prezidentský kandidát Demokratické strany Joe Biden, když reagoval na páteční úmrtí soudkyně Ruth Baderové Ginsburgové. Bývalý viceprezident ji označil za skálopevnou obhájkyni svobody a "příležitostí pro všechny".

"Dnes (v pátek) večer a v následujících dnech bychom se měli zaměřit na ztrátu soudkyně Ginsburgové a na její trvalý odkaz," uvedl Biden. "Ale aby nikdo nebyl na pochybách, dovolte mi říct to jasně: Voliči by měli vybrat prezidenta a tento prezident by měl vybrat nástupce soudkyně Ginsburgové," dodal volební vyzyvatel amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Do vyvrcholení souboje o Bílý dům už zbývá jen zhruba šest týdnů a spory ohledně jmenování nového člena Nejvyššího soudu by se tak nyní mohly stát dominantním tématem na americké politické scéně. Trumpovi by se podle agentury Reuters teoreticky mohlo podařit svého kandidáta na uvolněný post po Ginsburgové do voleb prosadit. Naskýtá se mu šance v devítičlenném soudním senátu ještě posílit převahu konzervativců, kteří měli dosud pouze nejtěsnější většinu.

Bidenova první reakce tak naznačila obrysy očekávané politické bitvy. Demokraté se odvolávají na precedent, který v roce 2016 stanovili republikáni. Po smrti soudce Nejvyššího soudu Antonina Scalii republikány ovládaný Senát neuspořádal hlasování o kandidátovi, jehož navrjl tehdejší prezident Barack Obama. Vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnell tehdy argumentoval tím, že je příliš blízko do voleb a že o obsazení postu by měla rozhodnout až nová administrativa a Kongres. Scalia přitom zemřel v únoru a do voleb zbývalo ještě skoro deset měsíců.

Senát, který nominace na post v Nejvyšším soudu potvrzuje, mají republikáni pod kontrolou i teď, a demokraté je proto vyzývají, aby se zachovali stejně jako před čtyřmi lety. McConnell už ale ohlásil, že pokud Trump někoho navrhne, hlasovat se o jeho kandidatuře bude. Tvrdí přitom, že svůj postoj nezměnil, ale že letos je jiná situace, protože Bílý dům i Senát ovládá stejná strana, což v roce 2016 neplatilo.

I kdyby Trump nástupce Ginsburgové navrhl a McConnell skutečně uspořádal hlasování v Senátu před prezidentskými volbami, nemuselo by být schválení kandidáta jednoznačné, poznamenává list The New York Times (NYT). Několik republikánských senátorů by se totiž mohlo zdráhat svolit k takto politicky kontroverznímu kroku kvůli obavám, že by to uškodilo jejich vyhlídkám na znovuzvolení ve volbách do Kongresu, které se konají současně s volbami prezidentskými.

Senátorka Susan Collinsová ze státu Maine například listu NYT tento měsíc řekla, že by nepodpořila hlasování o novém soudci, pokud by se mělo konat v říjnu. Podobně se vyjádřila i senátorka Lisa Murkowskiová z Aljašky. Skepticky se k této možnosti vyjádřili v minulosti i senátoři Lindsey Graham, který je předsedou právního výboru Senátu, nebo Charles E. Grassley. Dalším "neposlušným" republikánem v Senátu by podle newyorského listu mohl být i Mitt Romney, který jako jediný republikán letos hlasoval pro Trumpovo sesazení z funkce v procesu ústavní žaloby.

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell se však ještě v pátek snažil případné neposlušnosti některých senátorů předejít. V dopise všechny republikánské členy Kongresu vyzval, aby veřejně nedeklarovali svou pozici, dokud se s ním nesetkají ve Washingtonu. "Naléhám na vás, abyste si nechali k dispozici všechny možnosti. Teď není vhodná doba uzavřít se předčasně do pozice, které byste mohli později litovat," napsal republikánský lídr.

Lídr demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer pak na twitteru napsal: "Americký lid by měl mít možnost promluvit do výběru dalšího soudce Nejvyššího soudu. Proto by toto uvolněné místo nemělo být obsazeno, dokud nebudeme mít nového prezidenta." Americká média přitom upozornila, že jde o doslovně zopakované vyjádření, které před čtyřmi lety pronesl McConnell.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden si udržuje značný finanční náskok nad Trumpem

21.10.2020 14:27 Demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vstupuje do závěrečné fáze volební kampaně se značným…

Studie: Kvůli znečištěnému ovzduší loni zemřelo téměř 500 tisíc novorozenců

21.10.2020 14:07 Znečištění ovzduší v roce 2019 zavinilo smrt 476.000 novorozenců, zejména v Indii a subsaharské…

Uražený Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce CBS slíbil odvetu

21.10.2020 10:53 Aktualizováno Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního…

Trump dlouhodobě útočí na Čínu. Přitom tam má bankovní účet a platí daně,…

21.10.2020 09:51 Americký prezident Donald Trump si udržuje otevřený bankovní účet v Číně, kde se v minulých letech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama