Biden označil krok Běloruska, které donutilo letadlo k přistání v Minsku, za skandální

Za skandální označil americký prezident Joe Biden postup běloruských úřadů, které v neděli donutily komerční let společnosti Ryanair z Atén do Vilniusu k přistání v Minsku a posléze zadržely opozičního novináře Ramana Prataseviče, cestujícího tímto letem. K leteckým společnostem, které oznámily, že se po incidentu budou vyhýbat běloruskému vzdušnému prostoru, se přidala Lufthansa, informovala agentura Reuters.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Biden vyzval k mezinárodnímu vyšetření incidentu, propuštění zadržovaného Prataseviče a vyjádřil pohoršení nad videoprohlášením vysílaném běloruskou státní televizí. Pratasevič se v něm doznal k organizování hromadných nepokojů a uvedl, že ve vazbě je s ním nakládáno "maximálně korektně a v souladu se zákonem". Přední běloruská opoziční politička Svjatlana Cichanouská ale uvedla, že video bylo podle ní zjevně natočeno pod nátlakem.

"Tento šokující incident a video, které pan Pratasevič zřejmě natočil pod nátlakem jsou hanebným útokem proti politickému disentu a svobodě tisku," citovala Bidena agentura AP. "Spojené státy americké se připojují k zemím po celém světě ve výzvě k jeho propuštění, stejně jako k osvobození stovek politických vězňů, nespravedlivě zadržovaných režimem (běloruského prezidenta) Lukašenka", uvedl Biden.

Bílý dům kromě toho informoval, že americký bezpečnostní poradce Jake Sullivan v pondělí o incidentu hovořil s Cichanouskou a ujistil ji, že USA společně s Evropskou unií a dalšími spojenci přivedou Lukašenkův režim k odpovědnosti.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v pondělí v reakci na vynucené přistání letu v Minsku shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku. V přijatých závěrech bruselského summitu také vyzvali unijní přepravce, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru. Chtějí rovněž znemožnit přelety a přistání běloruských aerolinek na území členských států EU.

Několik leteckých společností od incidentu oznámilo, že se jejich stroje přeletům nad východoevropskou zemí vyhnou. Jako první se rozhodla nevyužívat vzdušný prostor nad Běloruskem lotyšská společnost airBaltic, později se k ní přidaly nizozemská KLM a německá Lufthansa.

Minské letiště v pondělí zrušilo nástup cestujících do letadla poslední jmenované letecké společnosti, které mělo namířeno do Frankfurtu nad Mohanem. Bezpečnostní složky stroj prohledaly a provedly opětovnou bezpečnostní kontrolu 56 lidí na palubě včetně pěti členů posádky. Letiště tento krok odůvodnilo tím, že e-mailem dostalo varování před možným teroristickým útokem. Varování se nepotvrdilo, píše Reuters s tím, že letoun později dostal povolení k odletu.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama