Biden pochybuje, že Trump pomůže přesvědčit skeptiky k očkování

Americký prezident Joe Biden dnes zapochyboval o tom, že by exprezident Donald Trump pomohl přesvědčit některé své váhající příznivce k očkování proti koronaviru. Vládnoucí administrativa se snaží přijít na to, jak přimět k vakcinaci více republikánů. Průzkumy totiž naznačují, že se mnoho Trumpových příznivců staví k očkování odmítavě, napsala agentura Reuters.

Joe Biden
doporučujeme

"Mluvil jsem o tom se svým týmem a oni tvrdí, že větší dopad než Trumpova slova by mělo to, co by řekl místní doktor, místní kazatel, co by řekli lidé z místní komunity," řekl dnes prezident novinářům v Bílém domě.

Trump o vakcinaci se svými podporovateli příliš nemluví, sám se nechal naočkovat bez přítomnosti médií v lednu. Biden, jeho viceprezidentka Kamala Harrisová i Trumpův viceprezident Mike Pence si přitom nechali dát injekci veřejně, aby k očkování pobídli veřejnost.

Exprezident si v nedávném vyjádření pouze přisvojil zásluhy za rychlý vývoj očkovacích látek a v únoru řekl při prvním proslovu od opuštění Bílého domu svým příznivcům: "Nechte si všichni dát injekci".

Mluvčí Bidenova Bílého domu Jen Psakiová dnes řekla, že by Trump mohl se snahami o přesvědčení svých stoupenců pomoci, ale že to od něj příliš neočekává. "Pokud by se bývalý prezident Trump zítra probudil a chtěl by se nechat slyšet ohledně bezpečnosti a účinnosti vakcín, tak bychom to rozhodně podpořili," řekla.

Dodala, že se nynější administrativa snaží kontaktovat duchovní a další konzervativní činitele a přesvědčit je, aby lidi ve svém okolí vybízeli k vakcinaci. "Cílem prezidenta je naočkovat všechny Američany, ne jen ty, kteří ho volili," řekla.

Podle průzkumu z minulého týdne se asi polovina mužů, kteří se považují za republikány, neplánuje nechat naočkovat. Přes 80 procent republikánů však uvedlo, že by injekci přijali, pokud by jim ji doporučil jejich lékař. Na to se chce podle Psakiové Bílý dům rovněž zaměřit.

Všichni žijící američtí exprezidenti kromě Trumpa, tedy Barack Obama, George Bush mladší, Bill Clinton a Jimmy Carter, se brzy objeví ve dvou veřejných oznámeních, v nichž společně se svými manželkami podpoří očkování proti koronaviru. "Nepotřebovali slavnostní pozvánku, aby tak učinili," dodala Psakiová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden navrhl Putinovi uspořádání summitu na území třetího státu

13.04.2021 18:33 Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi v nadcházejících…

Blinken kritizoval ruské vojenské akce, ujistil Ukrajinu o podpoře USA

13.04.2021 17:57 Spojené státy jsou podle ministra zahraničí Antonyho Blinkena vážně znepokojeny ruskými vojenskými…

Brazilská mutace na Děčínsku nemusí být podle viroložky ze zahraničí

13.04.2021 17:48 Brazilská mutace koronaviru na Děčínsku nemusí podle viroložky Ruth Tachezy pocházet ze zahraničí,…

Úřady v USA jsou opatrné, doporučují přerušit očkování vakcínou Johnson &…

13.04.2021 17:43 Aktualizováno Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama