Biden představil další členy týmu, jde o známé tváře z Obamovy éry

Nastupující americký prezident Joe Biden představil další své kandidáty do vysokých pozic ve státní správě, jedná se o známé tváře z dob vlády předchozího demokratického prezidenta Baracka Obamy. Post šéfky Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) nabídl Deanne Criswellové.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

David Cohen by se po pětileté pauze měl vrátit na pozici zástupce ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA). Šéfem očkovací kampaně proti covidu-19 se stane David Kessler. O nominacích informovala agentura AP.

Criswellová ve vedoucích pozicích ve FEMA působila už během Obamovy administrativy, teď se stane první ženou v čele této agentury, která má na starosti koordinaci reakcí na katastrofy na území Spojených států. Od června 2019 působí v čele krizového štábu města New York, pod její odpovědnost spadá i reakce na epidemii covidu-19. V letech, kdy nepůsobila ve státní správě, byla ve vedení bezpečnostně poradenské společnosti Cadmus Group. Jako členka hasičského sboru za sebou má mise v Afghánistánu a Iráku.

David Cohen byl zástupcem ředitele CIA v letech 2015 až 2017 a již v minulosti sloužil pod dlouholetým americkým diplomatem Williamem Burnsem, Bidenovým kandidátem na ředitele CIA. Jako zástupce tajemníka pro terorismus a finanční zpravodajství na americkém ministerstvu financí jezdil Cohen dlouhá léta po světě a sledoval finanční toky teroristických skupin, například Islámského státu. Za své působení si vysloužil přezdívky "finanční batman" nebo "guru sankcí." Cohen osobně není registrovaný lobbista, ale jeho společnost vydělává miliony dolarů na lobbingu. Zahrál si i epizodní roli v seriálu Hra o trůny.

Lékař David Kessler se stane hlavním odborným poradcem pro očkování proti covidu-19. V devadesátých letech vedl Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) za vlády republikánského i demokratického prezidenta. Kessler může začít pracovat ihned, jeho nominace nevyžaduje schválení Senátem. Joe Biden představí svůj očkovací plán dnes večer.

Jako součást potvrzovacího procesu musí nominovaní Cohen a Criswellová zveřejnit podrobnosti o svých financích a uzavřít dohodu o etice. Po potvrzení ve funkci mohou federální zákony vyžadovat, aby z etických důvodů ukončili své působení v záležitostech, které by byly v konfliktu s jejich předchozími obchodními zájmy. Biden již dříve slíbil, že jeho tým bude dodržovat "nejvyšší etické standardy".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

06.03.2021 15:10 Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne…

Česko vydalo do USA podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích

06.03.2021 09:57 Aktualizováno Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické…

Boeing 737 MAX v USA opět hlásil nouzovou situaci

06.03.2021 05:27 Letecká společnost American Airlines dnes oznámila, že stroj Boeing 737 MAX, který mířil z Miami do…

Jak si zatím vede Joe Biden? Známý politolog nešetří chválou

06.03.2021 00:01 NÁZOR - Prezidentství Joe Bidena je stále na začátku, ale již se dá poukázat na jeden jeho působivý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama