Biden vede v Pensylvánii. Předstihl Trumpa i v Georgii, tradičně republikánský stát zmodral

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se poprvé dostal do vedení ve státu Georgia. Podle televize CNN tam nyní vede nad republikánským prezidentem Donaldem Trumpem o 917 hlasů. Drtivá většina lístků je v Georgii již sečtena. Podle tamních úřadů by mohly být finální výsledky k dispozici ještě dnes, čeká se velmi těsný rozdíl.

V USA není stále znám celkový vítěz úterních prezidentských voleb, podle amerických médií má však nyní větší šanci na úspěch Biden. Pokud by se mu podařilo získat Georgii, která byla v posledních desetiletích stabilně republikánským státem, výrazně by tím ztížil - ne-li zmařil - Trumpovy vyhlídky na druhý mandát.

Výsledky v Georgii jsou však zatím příliš těsné na to, aby tam mohla americká média přiřknout jednomu z kandidátů vítězství. Podle agentury AP ještě zbývá sečíst několik tisíc lístků, které však pocházejí z okresů, kde se voliči většinově kloní k demokratům.

Hrozí rovněž, že jedna ze stran požádá o přepočet hlasů. To zákony v Georgii umožňují v případě, že oba kandidáty odděluje méně než půl procentního bodu. Nyní mají Trump a Biden shodně 49,4 procenta.

Biden poprvé předstihl republikána Donalda Trumpa v klíčové Pensylvánii. Podle televize CNN tam nyní vede o 5587 hlasů. Sčítání v tomto státu na severovýchodě USA stále pokračuje, podle listu The New York Times je však většina nezapočítaných hlasů z oblastí nakloněných demokratům.

Pensylvánie se podle předběžných výsledků v den voleb silně klonila na stranu republikánů. Trump několik hodin po skončení hlasování prohlásil, že ve státu vítězí ohromným způsobem.

Pozorovatelé však již před volbami varovali, že právě v Pensylvánii bude velmi výrazný efekt takzvaného "modrého posunu" či "červeného přeludu", tedy že podle hlasů odevzdaných ve volebních místnostech budou mít navrch republikáni, ale demokraté je budou dohánět postupným sčítáním korespondenčních hlasů. Dálkovou formu hlasování si totiž podle očekávání zvolili ve výrazně větší míře Bidenovi stoupenci.

Demokrat v posledních dnech Trumpa soustavně doháněl, ale podle mnohých pozorovatelů bylo jen otázkou času, kdy jej překoná. Trump přitom bez důkazů tvrdí, že demokraté vzhledem k tomuto vývoji podvádějí, pro což podle médií neexistují žádné důkazy.

Pokud by projekce Bidenovi přiřknuly Pensylvánii, překonal by hranici 270 volitelů nutných pro celkové vítězství. Nepotřeboval by přitom získat ani prvenství v Arizoně, kde se neshodují projekce některých amerických médií. Zatímco televize Fox News a agentura AP ji už ve středu přisoudily Bidenovi, televize CNN, ABC a další tamní souboj stále považují za nerozhodný.

Nervozita roste, Německo vyzývá k trpělivosti

Německý ministr zahraničí Heiko Maas při čekání na výsledek prezidentských voleb ve Spojených státech vyzval k trpělivosti. V rozhovoru s televizí ZDF ale prohlásil, že doufá, že klání v dohledné době dospěje ke svému závěru. Médiím ze skupiny Funkce pak dnes řekl, že pro fungující demokracii jsou důležitější féroví poražení než zářící vítězové.

"Všichni musí být trpěliví," uvedl Maas a dodal, že k vyčkávání vyzývá i Biden. Přepočítávání hlasů, o které Trump v některých státech rovněž usiluje, za problém šéf německé diplomacie nepovažuje, neboť podobně podle něj vypadá v případě těsných výsledků i povolební vývoj v Německu. "Doufám jen, že výsledek bude znám v dohledné době," řekl Maas.

Ministr se k povolebnímu dění od úterních voleb v USA vyjádřil několikrát na twitteru, kde poukázal například na to, že Amerika svým systémem rovnovážné dělby moci v minulosti mnohokrát prokázala, že dokáže fungovat i v obtížných situacích. K vyhrocenosti povolebních událostí ale poznamenal, že to zcela neodpovídá demokratické kultuře, kterou jsou Spojené státy známé. "Být vítězem je jednoduché, ale občas je velmi těžké být tím, kdo prohrál," dodal.

Was in Amerika passiert, entspricht nicht ganz der demokratischen Kultur, die wir von den USA kennen. Wichtig ist, dass das Ergebnis dann von allen akzeptiert wird. Es ist einfach ein Gewinner zu sein, aber manchmal ist es ganz schön schwer, ein Verlierer zu sein. @DasErste

— Heiko Maas ?? (@HeikoMaas) November 5, 2020

To řekl Maas i mediální skupině Funke. "Amerika je více než show jednoho člověka. Kdo v takové situaci přilévá olej do ohně, jedná nezodpovědně," uvedl ministr na otázku, zda dění v USA může přerůst v násilí na ulicích. Nynější volby podle něj jen dokázaly, jak moc jsou Spojené státy politicky rozmanité. "Nemělo by se také zapomínat na to, že polarizace politického systému v USA není žádným novým fenoménem, i když v posledních letech dosáhla nových výšin," uvedl.

K možnému výsledku voleb se Maas vyjádřit odmítl. "Bylo by to předčasné," uvedl.

Na otázku, zda si od případného Bidenova zvolení slibuje automatické zlepšení transatlantických vztahů, Maas odpověděl, že nehledě na výsledek není možné návrat ke starým pořádkům očekávat. "Musíme ale rychle dosáhnout toho, aby Západ byl opět jednotným družstvem. Nemůžeme si v tolika mezinárodních krizích dovolit luxus transatlantického otálení. A k tomu potřebujeme dvě věci - dohody a spolehlivost," uvedl.

Maas rovněž řekl, že svět potřebuje Spojené státy jako řídicí sílu, a ne příčinu chaosu. Pro úspěšný boj s pandemií je podle něj nezbytné, aby Spojené státy byly nedílnou součástí Světové zdravotnické organizace (WHO). Proti ní má Trump výhrady, stejně jako proti společné celosvětové ochraně klimatu. Biden naopak slíbil, že se USA pod jeho vedením vrátí k pařížské klimatické dohodě.

"To oznámení Joea Bidena jsme samozřejmě sledovali s velkým zájmem," dodal ministr zahraničí, podle kterého je důležité mít na "palubě druhého největšího producenta emisí na světě".

Související

Více souvisejících

Volby USA Joe Biden Donald Trump Prezident USA USA (Spojené státy americké) Heiko Maas

Aktuálně se děje

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

včera

V metru na Floře spadl člověk do kolejiště. Vlaky hodinu nejezdily

Pád osoby do kolejiště ve stanici Flora zastavil ve čtvrtek dopoledne provoz linky A pražského metra. Vlaky nejezdily zhruba hodinu, zatímco na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. Vážně zraněný muž byl převezen do nemocnice v umělém spánku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy