Biden vede v Pensylvánii. Předstihl Trumpa i v Georgii, tradičně republikánský stát zmodral

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se poprvé dostal do vedení ve státu Georgia. Podle televize CNN tam nyní vede nad republikánským prezidentem Donaldem Trumpem o 917 hlasů. Drtivá většina lístků je v Georgii již sečtena. Podle tamních úřadů by mohly být finální výsledky k dispozici ještě dnes, čeká se velmi těsný rozdíl.

Joe Biden
doporučujeme

V USA není stále znám celkový vítěz úterních prezidentských voleb, podle amerických médií má však nyní větší šanci na úspěch Biden. Pokud by se mu podařilo získat Georgii, která byla v posledních desetiletích stabilně republikánským státem, výrazně by tím ztížil - ne-li zmařil - Trumpovy vyhlídky na druhý mandát.

Výsledky v Georgii jsou však zatím příliš těsné na to, aby tam mohla americká média přiřknout jednomu z kandidátů vítězství. Podle agentury AP ještě zbývá sečíst několik tisíc lístků, které však pocházejí z okresů, kde se voliči většinově kloní k demokratům.

Hrozí rovněž, že jedna ze stran požádá o přepočet hlasů. To zákony v Georgii umožňují v případě, že oba kandidáty odděluje méně než půl procentního bodu. Nyní mají Trump a Biden shodně 49,4 procenta.

Biden poprvé předstihl republikána Donalda Trumpa v klíčové Pensylvánii. Podle televize CNN tam nyní vede o 5587 hlasů. Sčítání v tomto státu na severovýchodě USA stále pokračuje, podle listu The New York Times je však většina nezapočítaných hlasů z oblastí nakloněných demokratům.

Pensylvánie se podle předběžných výsledků v den voleb silně klonila na stranu republikánů. Trump několik hodin po skončení hlasování prohlásil, že ve státu vítězí ohromným způsobem.

Pozorovatelé však již před volbami varovali, že právě v Pensylvánii bude velmi výrazný efekt takzvaného "modrého posunu" či "červeného přeludu", tedy že podle hlasů odevzdaných ve volebních místnostech budou mít navrch republikáni, ale demokraté je budou dohánět postupným sčítáním korespondenčních hlasů. Dálkovou formu hlasování si totiž podle očekávání zvolili ve výrazně větší míře Bidenovi stoupenci.

Demokrat v posledních dnech Trumpa soustavně doháněl, ale podle mnohých pozorovatelů bylo jen otázkou času, kdy jej překoná. Trump přitom bez důkazů tvrdí, že demokraté vzhledem k tomuto vývoji podvádějí, pro což podle médií neexistují žádné důkazy.

Pokud by projekce Bidenovi přiřknuly Pensylvánii, překonal by hranici 270 volitelů nutných pro celkové vítězství. Nepotřeboval by přitom získat ani prvenství v Arizoně, kde se neshodují projekce některých amerických médií. Zatímco televize Fox News a agentura AP ji už ve středu přisoudily Bidenovi, televize CNN, ABC a další tamní souboj stále považují za nerozhodný.

Nervozita roste, Německo vyzývá k trpělivosti

Německý ministr zahraničí Heiko Maas při čekání na výsledek prezidentských voleb ve Spojených státech vyzval k trpělivosti. V rozhovoru s televizí ZDF ale prohlásil, že doufá, že klání v dohledné době dospěje ke svému závěru. Médiím ze skupiny Funkce pak dnes řekl, že pro fungující demokracii jsou důležitější féroví poražení než zářící vítězové.

"Všichni musí být trpěliví," uvedl Maas a dodal, že k vyčkávání vyzývá i Biden. Přepočítávání hlasů, o které Trump v některých státech rovněž usiluje, za problém šéf německé diplomacie nepovažuje, neboť podobně podle něj vypadá v případě těsných výsledků i povolební vývoj v Německu. "Doufám jen, že výsledek bude znám v dohledné době," řekl Maas.

Ministr se k povolebnímu dění od úterních voleb v USA vyjádřil několikrát na twitteru, kde poukázal například na to, že Amerika svým systémem rovnovážné dělby moci v minulosti mnohokrát prokázala, že dokáže fungovat i v obtížných situacích. K vyhrocenosti povolebních událostí ale poznamenal, že to zcela neodpovídá demokratické kultuře, kterou jsou Spojené státy známé. "Být vítězem je jednoduché, ale občas je velmi těžké být tím, kdo prohrál," dodal.

To řekl Maas i mediální skupině Funke. "Amerika je více než show jednoho člověka. Kdo v takové situaci přilévá olej do ohně, jedná nezodpovědně," uvedl ministr na otázku, zda dění v USA může přerůst v násilí na ulicích. Nynější volby podle něj jen dokázaly, jak moc jsou Spojené státy politicky rozmanité. "Nemělo by se také zapomínat na to, že polarizace politického systému v USA není žádným novým fenoménem, i když v posledních letech dosáhla nových výšin," uvedl.

K možnému výsledku voleb se Maas vyjádřit odmítl. "Bylo by to předčasné," uvedl.

Na otázku, zda si od případného Bidenova zvolení slibuje automatické zlepšení transatlantických vztahů, Maas odpověděl, že nehledě na výsledek není možné návrat ke starým pořádkům očekávat. "Musíme ale rychle dosáhnout toho, aby Západ byl opět jednotným družstvem. Nemůžeme si v tolika mezinárodních krizích dovolit luxus transatlantického otálení. A k tomu potřebujeme dvě věci - dohody a spolehlivost," uvedl.

Maas rovněž řekl, že svět potřebuje Spojené státy jako řídicí sílu, a ne příčinu chaosu. Pro úspěšný boj s pandemií je podle něj nezbytné, aby Spojené státy byly nedílnou součástí Světové zdravotnické organizace (WHO). Proti ní má Trump výhrady, stejně jako proti společné celosvětové ochraně klimatu. Biden naopak slíbil, že se USA pod jeho vedením vrátí k pařížské klimatické dohodě.

"To oznámení Joea Bidena jsme samozřejmě sledovali s velkým zájmem," dodal ministr zahraničí, podle kterého je důležité mít na "palubě druhého největšího producenta emisí na světě".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama