Biden se domnívá, že by jeho inauguraci neměly doprovázet davy lidí

Budoucí americký prezident Joe Biden se domnívá, že by kvůli epidemii koronaviru neměly jeho inauguraci doprovázet velké davy lidí. Uvedení do úřadu nového prezidenta, které je na plánu 20. ledna příštího roku, většinou ve Washingtonu sledují desítky tisíc diváků. Tradiční průběh ceremoniálu by však měl být zachován.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Biden v pátek uvedl, že jeho tým spolupracuje s organizátory letošního sjezdu Demokratické strany, který se uskutečnil převážně online. Chtějí připravit inauguraci, která by nezvýšila riziko rychlejšího šíření covidu-19.

"Lidé chtějí slavit," řekl Biden ve Wilmingtonu ve svém domovském státě Delaware. "Lidé chtějí, aby mohli říci, že se předala štafeta. Že jdeme dál a že demokracie funguje."

"Ale řekl bych, že nejspíš nebude velká přehlídka na Pennsylvania Avenue (mezi Kapitolem a Bílým domem). Domnívám se však, že po celé Americe uvidíme mnoho aktivit ve virtuálním prostoru, kterých se zúčastní více lidí než dříve," uvedl Biden

U washingtonského Kapitolu, tedy sídla Kongresu, již začala stavba pódia, ze kterého nový prezident přednese inaugurační projev. Ceremonii většinou přihlíží desítky až stovky tisíc lidí. Inauguraci současného prezidenta Donalda Trumpa doprovázely spory o počtu diváků uvedení do úřadu. Trumpův tým tehdy kritizoval média za snímky, které ukazovaly, že ceremoniál sledovalo méně lidí než inauguraci Trumpova předchůdce Baracka Obamy.

Změny v průběhu ceremoniálu ale Bidenův tým zatím neoznámil. Otázkou zůstává, jak se zachová Trump, který zatím porážku ve volbách odmítá uznat a zda se Bidenovy inaugurace zúčastní. Ceremoniál začíná společnou cestu odcházejícího a nového prezidenta z Bílého domu na Kapitol, kde nový prezidenta skládá přísahu. Podle informací z rodinného kruhu by Trump mohl využít inauguraci k oznámení své kandidatury v příštích prezidentských volbách v roce 2024, píše agentura Reuters.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inaugurace Bidena otřásla příznivci konspirační teorie QAnon. Lidé…

22.01.2021 20:46 Zatímco příznivci nového amerického prezidenta Joea Bidena slavili, stoupenci populární konspirační…

Americkým ministrem obrany bude bývalý generál Austin

22.01.2021 18:28 Americký Senát dnes schválil generála ve výslužbě Lloyda Austina do funkce ministra obrany v…

Lékárny řetězce Walmart v USA rozšíří očkování

22.01.2021 16:30 Americký řetězec Walmart, který kromě obchodů s běžným zbožím provozuje také lékárny, rozšíří…

USA hlásí na 4000 nových obětí koronaviru

22.01.2021 10:52 Dalších asi 4000 úmrtí způsobených covidem-19 zaznamenaly ve čtvrtek Spojené státy, kde celková…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama