Biden telefonoval s lídry Japonska, Koreje a Austrálie. Probírali pandemii i bezpečnostní spolupráci

Nově zvolený americký prezident Joe Biden telefonicky hovořil s politickými lídry Japonska, Koreje a Austrálie, kteří mu blahopřáli k vítězství ve volbách a mluvili o posílení vztahů. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Premiéři a prezident s Bidenem probírali i boj proti pandemii covidu-19 a změnám klimatu a také bezpečnostní spolupráci.

Joe Biden
doporučujeme

Japonský premiér Jošihide Suga podle agentury Kjódó chce s Bidenem ještě před nástupem do Bílého domu navázat co nejužší vztahy a od nového prezidenta si slibuje podporu například v dlouhodobých sporech s Čínou.

Suga řekl, že Biden se postavil na stranu Japonska ohledně sporného souostroví Senkaku ve Východočínském moři, na něž si k nelibosti Tokia dělá nárok i Peking.

S jihokorejským prezidentem Mun Če-inem Biden mluvil mimo jiné i o sousední KLDR a tamním arzenálu jaderných zbraní.

"Není větších spojenců a přátel než jsou Austrálie a Spojené státy," napsal po telefonátu s Bidenem na twitteru australský premiér Scott Morrison. Tomu kritikové v minulosti vyčítali údajně bezbřehou loajalitu k dosluhujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi, napsala agentura DPA.

Biden v posledních dnech na dálku jednal s mnoha světovými politiky včetně lídrů Německa, Británie, Francie či Irska.

Podle informací serveru CNN však komunikaci nově zvoleného prezidenta USA s dalšími světovými lídry komplikuje fakt, že Bidenovo vítězství odmítá uznat administrativa stávajícího prezidenta Donalda Trumpa. Řada hlav států totiž posílá Bidenovi oficiální vzkazy prostřednictvím ministerstva zahraničí, které je však kvůli postoji prezidenta demokratovi nevyřizuje a Biden na ně proto nemůže reagovat. Ministr zahraničí Mike Pompeo přitom v úterý prohlásil, že Spojené státy čeká "hladký přechod k druhé Trumpově administrativě," ačkoliv respektovaná média projektují Bidenovu výhru.

Podle zdrojů CNN tak Biden komunikuje s dalšími světovými lídry po vlastních kanálech mimo kontrolu ministerstva zahraničí, což někteří diplomaté nepovažují za ideální. Ačkoliv první hovory se zahraničními hlavami států nebývají důvěrné a jedná se pouze o formální gratulace, ministerstvo zahraničí si o nich obvykle udržuje přehled a pořizuje z nich záznam. To nyní není možné, Bidenův tým však tvrdí, že všechny rozhovory nahrává a úřadům transkripce předá, až s ním budou moci začít spolupracovat.

Zahraničním vládám pak pomalu začíná docházet, že oficiální cestou se s Bidenem nyní nelze spojit. Některé z nich proto zkoušely štěstí například kontaktováním bývalých vysokých diplomatů z administrativy Trumpova předchůdce Baracka Obamy, jemuž Biden sloužil jako viceprezident.

Podle CNN tak nastala opačná situace než před čtyřmi lety, kdy do úřadu vstupoval Trump. Tomu bylo ministerstvo zahraničí k dispozici od chvíle, kdy byl médii prohlášen za předpokládaného vítěze. Republikán se však rozhodl vyřizovat rozhovory soukromě ze svého mrakodrapu na Manhattanu a úředníky z ministerstva zahraničí nevyužíval ze svého vlastního rozhodnutí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův poradce Atlas rezignoval, šířil bludy a zavádějící informace o…

01.12.2020 07:36 Zvláštní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro koronavirus Scott Atlas rezignoval. S…

Vítězem voleb ve Wisconsinu je Biden, potvrdil guvernér. Trump chystá…

01.12.2020 07:25 Guvernér Wisconsinu v pondělí večer místního času oficiálně potvrdil demokratického kandidáta Joea…

Poslední, co pacienti s covidem před smrtí uvidí? Lékař netradičním videem…

30.11.2020 22:08 Aktualizováno K netradičnímu apelu na veřejnost se uchýlil Kenneth Remy, lékař z Missouri Baptist Medical Center…

Vítězství Bidena potvrdila i Arizona

30.11.2020 22:07 Další z klíčových bojišť z letošních prezidentských voleb ve Spojených státech vyhlásilo oficiální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama