Biden údajně plánuje masivní investiční a sociální balík

Další prioritou amerického prezidenta Joea Bidena po nedávném přijetí masivního balíku na pomoc americké ekonomice zasažené pandemií covidu-19 bude ještě větší investiční opatření v hodnotě až tří bilionů dolarů (66 bilionů korun) na podporu infrastruktury, udržitelných zdrojů energie, ale také veřejného školství a rodinné sociální politiky. Napsala to agentura AP s odkazem nejmenované vládní zdroje.

Joe Biden
doporučujeme

Bílý dům své záměry zatím oficiálně neoznámil, podle AP však již Kongres ovládaný demokraty začal pracovat na podobě opatření, které bude jedním ze základních kamenů Bidenova předvolebního slibu "vystavět znovu a lépe" (build back better) americkou ekonomiku, která velmi silně utrpěla omezeními spojenými s šířením koronaviru.

Balík se bude zřejmě dělit na dvě části. První bude zaměřená na infrastrukturu, tedy výstavbu nových silnic, železnic, nabíjecích stanic pro automobily s elektrickými pohony a na zhuštění sítě mobilních vysílačů. Druhá by pak byla zaměřena na investice pro pracující, obsahovala by například financování vzdělávacích kurzů, bezplatné jesle nebo placenou rodičovskou dovolenou pro všechny zaměstnance.

Řada z navrhovaných opatření má podporu i mezi některými republikány a demokraté doufají, že by se jim mohlo podařit získat pro chystaný balík širokou podporu. Zvýšené výdaje však bude zřejmě nutné pokrýt navýšením daní, což republikáni dlouhodobě odmítají. Biden například při své kampani navrhoval zvýšení daní pro lidi vydělávající přes 400.000 dolarů ročně (8,8 milionu korun), čímž by podle AP v podstatě zvrátil daňové úlevy, jež prosadil jeho předchůdce Donald Trump. Demokrat sliboval rovněž zvýšení daňové sazby pro podniky.

Americká média tak podotýkají, že dosud není jasné, jakým způsobem by demokraté chtěli nové návrhy prosadit. Neshody totiž budou zřejmě panovat i u investic do infrastruktury, které mnoho republikánů jinak podporuje. Mnoho jich však nesouhlasí s financováním takzvaných zelených technologií, jejichž cílem je bojovat se změnami klimatu.

Opozici republikánů naznačil ve svém pondělním projevu v Senátu jejich šéf v horní komoře Kongresu Mitch McConnell. "Doneslo se k nám, že by se v příštích měsících mohl objevit takzvaný infrastrukturní návrh, který by mohl být ve skutečnosti trojským koněm pro masivní zvýšení daní a další levicové návrhy ničící pracovní příležitosti," řekl.

Biden však čelí rovněž tlaku z takzvaného progresivního křídla své strany, jehož zástupci vidí v nynější situaci, kdy demokraté kontrolují Kongres a Bílý dům, vzácnou možnost prosadit některá dlouhodobá řešení i navzdory nesouhlasu republikánů. Demokratičtí centristi ve straně nicméně nadále stojí za tím, aby se podobná opaření přijímala v co nejširší shodě mezi zákonodárci, poznamenal list The Washington Post.

Demokratický prezident zřejmě v příštích týdnech představí svůj návrh rozpočtu, infrastrukturní balík by podle demokratických zákonodárců mohl být připraven do léta, píše AP.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozhodnuto. USA odejdou z Afghánistánu k 11. září, Česko své vojáky stáhne…

14.04.2021 21:15 Spojené státy začnou společně se svými spojenci stahovat vojáky z Afghánistánu od 1. května. Ze…

Venezuelská vláda blokuje dovoz vakcín, napsala opozice OSN

14.04.2021 18:50 Venezuelská opozice vedená Juanem Guaidóem vyzvala OSN, aby odsoudila venezuelskou vládu za další…

Přítomnost vojáků USA v Afghánistánu nelze podle Bílého domu vysvětlovat…

14.04.2021 17:59 Teroristické útoky z 11. září 2001 v New Yorku a Washingtonu nemohou sloužit jako vysvětlení pro…

Zemřel Bernie Madoff, autor největšího finančního podvodu v historii USA

14.04.2021 16:28 V americké federální věznici zemřel v 82 letech finančník Bernie Madoff, autor největšího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama