Biden zvyšuje náskok nad Sandersem. V demokratických primárkách získal i Michigan

Bývalý viceprezident Joe Biden si v úterý zajistil důležité vítězství v souboji se senátorem Berniem Sandersem o zisk nominace opoziční Demokratické strany na prezidenta Spojených států. Biden podle agentury AP vyhrál ve čtyřech ze šesti hlasujících států včetně důležitého Michiganu. Pro automatický zisk nominace potřebují kandidáti získat nejméně 1991 delegátů letního nominačního sjezdu. Na základě stále neúplných výsledků jich Biden má 858 oproti Sandersovým 709.

Bidenovi se podařilo zvítězit v Michiganu, Missouri, Mississippi a Idahu, informuje agentura AP. Zatímco Sanders ovládl Severní Dakotu, ve státu Washington zatím po sečtení necelých 70 procent hlasů nelze určit vítěze, oba uchazeči tam mají kolem 32,5 procenta hlasů.

Sandersovy vyhlídky, že se v listopadových volbách postaví stávajícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi, se podle amerických médií po dnešní noci znatelně snížily. Naopak se potvrzuje mocný návrat Bidenovy kampaně, která byla ke konci února podle řady pozorovatelů na hranici kolapsu.

Podle serveru Politico nemá tentokrát Sanders pro svou prohru žádnou omluvu. Po takzvaném volebním superúterý minulý týden mohla jeho kampaň udržovat naděje na úspěch tvrzením, že se senátorovi podařilo ovládnout nejlidnatější Kalifornii a že mu výhru v některých státech zkomplikovala účast senátorky Elizabeth Warrenové, která se stejně jako Sanders řadí k levicovější frakci Demokratické strany.

Jelikož však Warrenová minulý týden po volebních neúspěších odstoupila, dostalo se Sandersovi souboje jeden na jednoho, po němž podle Politico od začátku toužil. V něm se mu však nepodařilo uspět.

Senátor ze státu Vermont nicméně v souboji o nominaci do listopadové volby pokračuje. Na tiskové konferenci v rodném Burlingtonu řekl, že se těší na nedělní televizní debatu s Bidenem, kterého se prý bude ptát na jeho návrhy kolem "absurdního" systému zdravotní péče nebo "nefunkčního a rasistického" soudnictví.

Podle Sanderse průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina voličů jeho "progresivní agendu" podporuje. Kandidát, který se označuje za demokratického socialistu, ale čelí sílícímu tlaku, aby kampaň vzdal a místo toho usiloval o sjednocení Demokratické strany, napsala AP.

Sanders přitom propadl i ve státech, kde uspěl před čtyřmi lety v souboji s bývalou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. V Missouri v roce 2016 prohrál o necelých 2000 hlasů, zatímco v úterý byla jeho porážka tak zřetelná, že byl stát přisouzen Bidenovi záhy po uzavření volebních místností. Senátor prohrál také v Michiganu, který v úterý rozděloval nejvíce delegátů, ačkoliv tam nad Clintonovou před čtyřmi lety vyhrál. Ve státu Washington dokonce nad někdejší šéfkou diplomacie zvítězil o 40 procentních bodů, nyní jsou tam výsledky vyrovnané.

Biden naopak u některých skupin voličů předvedl lepší výsledek než Clintonová, která nakonec v roce 2016 demokratickou nominaci získala. Sanders, který sám sebe nazývá demokratickým socialistou, má podle agentury Reuters velice oddané stoupence, nedaří se mu však rozšiřovat okruh voličů mimo svou ideologickou základnu.

V úterním souboji se rozdělovalo 352 delegátů, tedy zhruba desetina z celkového počtu na letní nominační sjezd strany. Podle dosavadních výsledků jich Biden získal 178 oproti Sandersovým 111. Kompletní výsledky přitom zatím nejsou k dispozici ani z minulého týdne, kdy se rozdělovala asi třetina všech delegátů.

Primárky pořádali v Idahu, Michiganu, Mississippi, Missouri a Washingtonu také republikáni. Ty jsou ale spíše formální, protože prezidentský úřad obhajuje současný šéf Bílého domu Trump, který má ve straně neochvějnou pozici.

Související

Více souvisejících

Volby USA Joe Biden Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Demokratická strana (USA) Prezident USA USA (Spojené státy americké) Donald Trump Elizabeth Warren Hillary Clintonová

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 3 hodinami

před 3 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Musíme Ukrajině poskytnout systémy protivzdušné obrany, shodli se lídři EU. Zelenskyj poděkoval Scholzovi

Šéfové států a vlád členských zemí EU se ve čtvrtek večer, první den mimořádného summitu EU v Bruselu, shodli na potřebě poskytnout Ukrajině systémy protivzdušné obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy