Biden zrušil Trumpovo nařízení o pojištění pro nově příchozí migranty

Americký prezident Joe Biden v pátek zrušil nařízení svého předchůdce Donalda Trumpa, jehož cílem bylo zakázat vstup do Spojených států imigrantům, kteří nebudou schopni doložit, že mají zdravotní pojištění nebo dostatek peněz na pokrytí zdravotní péče, píše agentura Reuters.

Eurozpravy.cz

Šéf Bílého domu zároveň odvolal řadu dalších Trumpových plánů, včetně zřízení parku se sochami významných postav amerických dějin či nařízení o nejvyšších možných trestech za ničení národních památníků a soch.

Trump vydal v říjnu 2019 prohlášení, v němž požadoval, aby všichni potenciální imigranti doložili, že mají americké zdravotní pojištění nebo dostatek peněz na zaplacení "rozumně předvídatelných nákladů na lékařskou péči" do 30 dnů od vstupu do USA. Federální soudce vyhlášku zablokoval měsíc předtím, než nabyla platnosti. Odvolací soud ale v prosinci 2020 rozhodl, že Trumpovo nařízení bylo v souladu s kompetencemi prezidenta.

Biden nastoupil do funkce v lednu letošního roku a podle ochránců práv nařízení nikdy nevešlo do praxe. Pokud by se tak stalo, tak by podle nich znemožnilo vstup do USA až dvěma třetinám legálních imigrantů, píše Reuters.

"Má administrativa se zavázala rozšířit přístup ke kvalitní a dostupné zdravotní péči," uvedl Biden při odvolání Trumpova nařízení. Doplnil, že tohoto cíle lze dosáhnout, aniž by se omezoval vstup do USA lidem, kteří se chtějí přistěhovat legálně, ale nemají moc peněz nebo si nezakoupili zdravotní pojištění z omezeného seznamu.

Biden v pátek zrušil také řadu dalších Trumpových rozhodnutí, která se týkala sociálních sítí, trestu za ničení národních památníků a soch či plánu postavit park se sochami známých postav amerických dějin.

Zrušeno bylo mimo jiné nařízení z května 2020, které požadovalo, aby ministerstvo spravedlnosti a Federální obchodní komise (FTC) vyšetřovaly společnosti provozující sociální sítě kvůli označování nebo odstraňování příspěvků nebo celých účtů. Podle Trumpa v těchto případech šlo o omezování svobody projevu. Nařízení vydal předtím, než mu Facebook a Twitter zablokovaly účty po lednových výtržnostech v Kapitolu.

Biden nově zrušil také Trumpovo prosincové nařízení opatřit veškerou americkou zahraniční humanitární pomoc logem, jež "ztělesňuje hodnoty a velkorysost amerického lidu".

Zrušil rovněž Trumpovo červnové nařízení ukládající federální vládě, aby "stíhala v maximálním rozsahu povoleném federálním zákonem" vandalství a ničení soch na federálních pozemcích. Nařízení bylo reakcí na ničení soch - zejména těch souvisejících s Konfederací, která během americké občanské války hájila zachování otroctví - při celostátních protestech proti rasismu a policejní brutalitě po zabití černocha George Floyda při zatýkání.

Zároveň Biden zrušil Trumpův plán postavit Národní zahradu amerických hrdinů, kde se měly nacházet sochy známých postav amerických dějin. Trump tam kromě jiných chtěl mít sochy zpěvačky Whitney Houstonové, bojovnice proti otroctví Harriet Tubmanové, basketbalisty Kobeho Bryanta, soudce nejvyššího soudu Antonina Scalii či kazatele Billyho Grahama. Projekt nebyl financován Kongresem a nebyla vybrána lokalita.

Témata: EZ

Biden ohlásil dohodu se senátory na investicích do infrastruktury

24.06.2021 19:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil…

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, nejméně jedna oběť

24.06.2021 17:20 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a deset zraněných si dnes vyžádalo zřícení jednoho křídla 12patrové budovy…

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Související:

Právě se děje