Bidenova zahraniční politika? Politilog poukázal na překvapivou skutečnost

NÁZOR - Joe Biden zahájil své prezidentství velkým úspěchem, když se zaměřil na ústřední problém, kterému Spojené státy čelí - pandemii - a předložil rozsáhlá, odvážná opatření, která mají pomoci zemi zotavit se, konstatuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Politolog z think tanku Berggruen Institute soudí, že Biden si zjevně vzal velké ponaučení z Obamovy éry, které zní, že Demokratické straně prospívá jednat s vizí a kuráží, nikoliv vyčkávat a omezovat své návrhy v naději, že se jim dostane i republikánské podpory.

Joe Biden

Hra na domácí kartu

Bidenova administrativa sice zaujala sebevědomý, asertivní přístup k domácí politice, ale v politice zahraniční se chová překvapivě odlišně - váhavě a zdrženlivě, jen aby nečelila kritice ze strany republikánů, konstatuje politolog. Jako příklad dává dohodu o íránském jaderném programu.

Od chvíle, kdy předchozí prezident USA Donald Trump dohodu vypověděl, Biden a jeho poradci dávali najevo, že učinil závažnou chybu, která dramaticky oslabuje důvěryhodnost Washingtonu ve světě a prohlubuje nebezpečí na Blízkém východě, poukazuje Zakaria. Připomíná, že dohoda svázala íránské možnosti a zavedla jasná omezení jeho jaderného programu, bez kterých se Teherán výrazně posouval k zisku atomových zbraní.   

"Předpokládali byste, že až se dostane k moci, bude Bidenova administrativa hledat rychlou cestu k návratu k dohodě," pokračuje autor komentáře. Podotýká, že se tak nestalo a Bidenův ministr zahraničí i šéf tajných služeb nyní opakují, že doba pro obnovu smlouvy dávno minula, a trvají na tom, že Írán nejprve musí opět začít dodržovat jejího ducha, což je však v zásadě tichá snaha vyhnout se řešení otázky.

Diplomaté by mohli najít způsob, jak by Írán a Spojené státy začaly souběžně smlouvu opět dodržovat, mnoho Bidenových spolupracovníků ostatně pomáhalo původní dohodu dojednat a tvrdilo, že jde o to nejlepší, čeho může Washington dosáhnout, uvádí Zakaria. Táže se, zda snad změnili názor.   

Také v případě Číny se Bidenova administrativa předhání, aby prokázala svou tvrdost, deklaruje politolog. Zveřejněné americké zprávy o telefonátech Bidena s jeho čínském protějškem Si Ťin-pchingem a ministrů zahraničí Antony Blinkena s Jangem Ťie-čch' považuje spíše za výstup pro domácí publikum než diplomatické dokumenty, jelikož se hemží slovy jako "nátlak" a "neférovost" a nastiňují záměr "hnát Peking k odpovědnosti" za jeho snahy o "ohrožování stability".   

Biden v předvolební kampani líčil Trumpovu obchodní válku s Čínou jako naprostou katastrofu, která stojí Američany peníze a pracovní místa, připomíná Zakaria. Zmiňuje srpnovou Bidenovu zápornou odpověď na otázku novinářů, zda by ponechal v platnosti Trumpem uvalená cla, kterou tehdejší prezidentský kandidát doplnil rozsáhlou kritikou Trumpovy politiky vůči Pekingu. "Ale nic z toho nebylo revidováno. Vše se 'vyhodnocuje'," dodává autor komentáře.  

Biden v kampani rovněž útočil na Trumpovu politiku vůči Kubě a sliboval návrat ke snaze o uvolnění embarga a spolupráce s Havanou z dob Obamovy éry, když tvrdil, že takový postup může ve srovnání s dlouholetou politikou izolace a sankcí dění na ostrově ovlivnit efektivněji, nastiňuje politolog. Konstatuje, že ani v tomto případě se nic nezměnilo a vše opět pouze "vyhodnocuje".

Demokraté nesmí ukázat slabost

"Jeden by si myslel, že Biden a jeho poradci již strávili předchozí 4 roky pečlivým vyhodnocováním Trumpovy politiky, jelikož ji veřejně označovali za katastrofu," pokračuje Zakaria. Bidenův zahraničněpolitický tým podezírá, že se snaží zalíbit domácímu publiku a doufá, že předejde republikánské kritice údajně měkkého postupu vůči americkým nepřátelům.

To podle autora komentáře nebude fungovat, jelikož republikáni již vycítili slabost, vedou kampaň proti obnově dohody s Íránem a mohou v tomto směru zaznamenat velké vítězství, soudí politolog. Připomíná, že v případě Číny vystoupil bývalý Trumpův spolupracovník Cliff Sims s tvrzením, že zveřejněný přepis Bidenova rozhovoru se Si Ťin-pchingem je lživý a šéf Bílého domu ve skutečnosti nabízel čínským komunistům obchodní dohody.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Také Trumpův ministr zahraničí Mike Pompeo obvinil demokraty z pokusu předat peníze amerických daňových poplatníků Komunistické straně Číny a zpochybnil jejich vlastenectví, poukazuje Zakaria. Očekává, že bez ohledu na to, jak agresivní bude Biden ve své zahraniční politice, republikáni jej budou vždy obviňovat z appeasementu.

"Demokraté by měli mít v paměti, že nikdy nevítězí, vedou-li ustrašenou zahraniční politiku," píše autor komentáře. Připomíná, že prezident Lyndon Johnson poslal do Vietnamu půl milionu vojáků v obavách, aby jej republikáni neobvinili, že je měkký vůči komunistům; po 11. září 2001 demokraté zase dychtivě hlasovali pro tzv. vlastenecký zákon a invazi do Iráku, což platilo i o jejich prezidentském kandidátovi, válečném hrdinovi Johnu Kerrym, jehož republikáni přesto zesměšňovali jako zbabělce, který lže o své vojenské službě.

Prezident Barack Obama dosáhl svých zahraničněpolitických úspěchů - pařížské klimatické dohody, zabití Usámy bin Ládina, dohody o íránském jaderném programu, otevření se Kubě a transpacifického partnerství - díky tomu, že byl mimořádnou osobností ochotnou zpochybňovat zažité politické myšlení, riskovat a především nevést zahraniční politiku republikánským způsobem, deklaruje politolog. Pokládá proto otázku, zda zkušení a inteligentní Bidenovi činitelé, kteří často pomáhali dosáhnout Obamovi jeho úspěchů, nyní nevěří ve vlastní úspěchy.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Ruskou leteckou základnou na Krymu otřásly exploze, jeden mrtvý

09.08.2022 20:39 Exploze a požár byly dnes ohlášeny z ruské letecké základny na západě anektovaného Krymu; příčiny…

Ukrajinci podle Transněftu zastavili tranzit ropy jižní větví ropovodu…

09.08.2022 16:08 Ukrajina od 4. srpna zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede mimo jiné…

Ruský poslanec vyhrožuje německým novinářům: Přijedeme a všechny vás…

08.08.2022 14:32 Poslanec ruského parlamentu Alexej Žuravljov ve vysílání ruské státní televize pohrozil, že zabije…

USA s podpisem Bidena ratifikovaly přihlášky severských zemí do NATO

09.08.2022 21:31 Spojené státy dnes dokončily ratifikaci finské a švédské přihlášky do NATO, když příslušný návrh po…

Ve USA zřejmě ustupuje zatím poslední vlna covidu-19

09.08.2022 20:59 Ve Spojených státech od konce července klesají počty nově registrovaných infekcí koronavirem, což…

Exprezident Trump tvrdí, že jeho rezidenci na Floridě prohledává FBI

09.08.2022 13:30 Aktualizováno Floridský resort Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa prohledává americký…

Blinken: Pokud Rusko bude šikanovat Ukrajinu a nikdo se jí nezastane,…

08.08.2022 21:23 Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že pokud Rusko bude mít možnost šikanovat…

USA poskytnou Ukrajině 4,5 miliardy dolarů a další vojenskou pomoc za…

08.08.2022 21:09 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámila, že poskytne další vojenskou pomoc Ukrajině…

Trump si přál, aby jeho generálové k němu byli stejně loajální jako ti…

08.08.2022 18:26 Donald Trump se během svého prezidentského mandátu svěřil svému personálnímu šéfovi, že si přeje,…

Senát USA schválil Bidenův sociální a klimatický balík

07.08.2022 22:06 Aktualizováno Americký Senát dnes schválil návrh zákona, který podle členů Demokratické strany prezidenta Joea…

V Mexiku bojují s časem, snaží se vysvobodit horníky ze zatopeného dolu

07.08.2022 20:27 Více než 300 vojáků a dalších lidí se v Mexiku účastní záchranné akce, jejímž cílem je vysvobodit z…

Biden končí izolaci, měl druhý den po sobě negativní test na covid

07.08.2022 15:59 Americký prezident Joe Biden má druhý den po sobě negativní test na koronavirus, a ukončil proto…

Biden měl po opakované nákaze negativní test na koronavirus

06.08.2022 19:11 Americký prezident Joe Biden měl dnes negativní test na nemoc covid-19, která se mu koncem července…

Související:

Právě se děje

reklama