Bidenovo vítězství zatím neuznala řada vlivných republikánů

Nejen americký prezident Donald Trump, ale také mnoho dalších předních představitelů Republikánské strany stále neuznalo Joea Bidena za vítěze letošních voleb. Téměř 24 hodin od chvíle, kdy americká média Bidena vyhlásila za nově zvoleného prezidenta USA, se dál čekalo například na reakci šéfa republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella. Další Trumpovi spojenci uváděli, že souboj o Bílý dům ještě nepovažují za ukončený.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

"Volby nejsou u konce, dokud nejsou započítány a potvrzeny všechny zákonné hlasy. Stále jsou zde vážné soudní stížnosti, které byly vzneseny, a dokud nebude tento proces vyřešen, volba není definitivní," uvedl v sobotu na twitteru druhý nejvýše postavený republikán ve Sněmovně reprezentantů Steve Scalise.

Ve Spojených státech skutečně ani pět dní po uzavření volebních místností nejsou zpracované všechny odevzdané hlasy, tento proces ale i v minulých volbách pokračoval dlouho po ohlášení vítěze. Jelikož země nemá centralizovaný volební orgán, který by mohl tento verdikt učinit, vyhlašují vítěze na základě neúplných výsledků a různých trendů přední zpravodajské organizace. A ty v sobotu usoudily, že volby vyhrál Biden, neboť zbývající nesečtené hlasy už mu nemohly jeho vedení vzít.

"Média mohou vyhlásit vítěze voleb, ale nenáleží jim rozhodovat o tom, zda jsou tvrzení o porušených volebních zákonech a nesrovnalostech pravdivá," reagoval republikánský senátor Marco Rubio, který ve svém tweetu odkazoval na v řadě případů již vyvrácená obvinění přicházející od Trumpa a jeho volebního štábu.

Zvolení demokrata Bidena prezidentem zatím neuznali ani současný viceprezident Mike Pence nebo lídr republikánů v Senátu McConnell. Jeho zástupce v sobotu novináře odkázal na páteční vyjádření, podle kterého je třeba započítat každý "legální hlas" a veškeré spory urovnat u soudů. Podle deníku The New York Times se neobjevily žádné důkazy, které by dokládaly prezidentova tvrzení, že některým volebním pozorovatelům byl znemožněn přístup do místností, kde se hlasy sčítají. I tento bod McConnell ve svém vyjádření zmiňoval.

Pokud jde o Trumpa, k výsledku voleb se naposledy vyjádřil v sobotu večer, když na twitteru prohlásil, že vítězem je on. Agentura AP dnes s odvoláním na nejmenované zdroje z okolí prezidenta napsala, že se neočekává, že by šéf Bílého domu volební porážku uznal. Takový krok nicméně pro Bidenův nástup do čela země není nutný.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden se domnívá, že by jeho inauguraci neměly doprovázet davy lidí

05.12.2020 11:34 Budoucí americký prezident Joe Biden se domnívá, že by kvůli epidemii koronaviru neměly jeho…

Biden má jistých 279 volitelů. Oficiálně je skutečně vítězem voleb

05.12.2020 08:45 Kalifornie oficiálně potvrdila výsledek prezidentských voleb a jmenovala 55 volitelů, kteří se…

Sněmovna reprezentantů hlasovala pro dekriminalizaci marihuany

05.12.2020 08:28 Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro…

Kanada překročila hranici 400.000 nakažených koronavirem

05.12.2020 08:23 Kanada v pátek překročila hranici 400.000 potvrzených případů nákazy koronavirem. Stalo se tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama