Bidenovo vítězství zatím neuznala řada vlivných republikánů

Nejen americký prezident Donald Trump, ale také mnoho dalších předních představitelů Republikánské strany stále neuznalo Joea Bidena za vítěze letošních voleb. Téměř 24 hodin od chvíle, kdy americká média Bidena vyhlásila za nově zvoleného prezidenta USA, se dál čekalo například na reakci šéfa republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella. Další Trumpovi spojenci uváděli, že souboj o Bílý dům ještě nepovažují za ukončený.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

"Volby nejsou u konce, dokud nejsou započítány a potvrzeny všechny zákonné hlasy. Stále jsou zde vážné soudní stížnosti, které byly vzneseny, a dokud nebude tento proces vyřešen, volba není definitivní," uvedl v sobotu na twitteru druhý nejvýše postavený republikán ve Sněmovně reprezentantů Steve Scalise.

Ve Spojených státech skutečně ani pět dní po uzavření volebních místností nejsou zpracované všechny odevzdané hlasy, tento proces ale i v minulých volbách pokračoval dlouho po ohlášení vítěze. Jelikož země nemá centralizovaný volební orgán, který by mohl tento verdikt učinit, vyhlašují vítěze na základě neúplných výsledků a různých trendů přední zpravodajské organizace. A ty v sobotu usoudily, že volby vyhrál Biden, neboť zbývající nesečtené hlasy už mu nemohly jeho vedení vzít.

"Média mohou vyhlásit vítěze voleb, ale nenáleží jim rozhodovat o tom, zda jsou tvrzení o porušených volebních zákonech a nesrovnalostech pravdivá," reagoval republikánský senátor Marco Rubio, který ve svém tweetu odkazoval na v řadě případů již vyvrácená obvinění přicházející od Trumpa a jeho volebního štábu.

Zvolení demokrata Bidena prezidentem zatím neuznali ani současný viceprezident Mike Pence nebo lídr republikánů v Senátu McConnell. Jeho zástupce v sobotu novináře odkázal na páteční vyjádření, podle kterého je třeba započítat každý "legální hlas" a veškeré spory urovnat u soudů. Podle deníku The New York Times se neobjevily žádné důkazy, které by dokládaly prezidentova tvrzení, že některým volebním pozorovatelům byl znemožněn přístup do místností, kde se hlasy sčítají. I tento bod McConnell ve svém vyjádření zmiňoval.

Pokud jde o Trumpa, k výsledku voleb se naposledy vyjádřil v sobotu večer, když na twitteru prohlásil, že vítězem je on. Agentura AP dnes s odvoláním na nejmenované zdroje z okolí prezidenta napsala, že se neočekává, že by šéf Bílého domu volební porážku uznal. Takový krok nicméně pro Bidenův nástup do čela země není nutný.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama