Bidenovo volební vítězství vyvolalo spontánní oslavy

Bezprostředně poté, co americké televize vyhlásily Joea Bidena příštím americkým prezidentem, vyhrnuly se do ulic řady amerických měst jeho příznivci a začali spontánně slavit. Bidenovi stoupenci slavili vítězství i nedaleko Bílého domu, jehož nynější šéf a Bidenův neúspěšný soupeř Donald Trump byl v té době na golfu ve Sterlingu ve Virginii.

Davy Američanů oslavují Bidenovo vítězství
doporučujeme

Jakmile se zpráva o Bidenově vítězství objevila na jejich telefonech, Američané se shromáždili na nároží ulic a na trávnících před domy - troubili na klaksony, bouchali do hrnců a pustili se do improvizovaných tanečních party poté, co skončily trýznivě trpké volby a vyčerpávající čtyřdenní čekání na výsledek, napsala agentura AP.

Obyvatelé hlavního města, kteří v drtivé většině při hlasování podpořili Bidena proti Trumpovi, vítali zvolení demokratického kandidáta rovněž klaksony aut a motocyklů. Několik stovek nadšených Bidenových stoupenců se shromáždilo na prostranství v centru hlavního města.

Televize CBS uvedla, že oslavy propukly i v New Yorku. Na Manhattanu vybíhali lidé z domů, tančili a nadšeně se zdravili s neznámými. Podobné scény byly k vidění v Harlemu, kde se ke klaksonům přidávaly i kravské zvonce.

Další spontánní shromáždění byla k vidění i v dalších městech, jako je San Francisco či Filadelfie, která patří k baštám demokratů. Pro převážně "modré" San Francisco bylo dnešní ranní (podle místního času) oznámení budíčkem, na který čekali, poznamenal list San Francisco Chronicle.

Trumpovi stoupenci několik dní protestovali před budovami, kde se sčítají hlasy a bez důkazů tvrdili, že pomalé oznamování výsledků svědčí o podvodech. Ale dnes ráno se do ulic vyhrnuli demokraté a slavili konec čtyř let neustálých krizí, chaosu a obav, napsala AP.

Podle listu The New York Times pouliční nadšení připomíná atmosféru po zvolení Baracka Obamy prezidentem v roce 2008. Ale tehdy to byla oslava Obamy. Tentokrát - aniž by to nějak snižovalo Bidena - jde hodně o oslavy Trumpovy porážky, poznamenal list.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední, co pacienti s covidem před smrtí uvidí? Lékař netradičním videem…

01.12.2020 22:01 Aktualizováno K netradičnímu apelu na veřejnost se uchýlil Kenneth Remy, lékař z Missouri Baptist Medical Center…

Ministr spravedlnosti USA zpochybnil tvrzení o volebním podvodu

01.12.2020 21:49 Americké ministerstvo spravedlnosti podle svého šéfa Williama Barra nezaznamenalo důkazy o…

Dezinformacím o vakcíně na covid se navzdory snahám sociálních sítí daří

01.12.2020 17:50 Po devíti měsících pandemie má lidstvo na dohled vakcínu proti nemoci covid-19, za přílivu…

"Kdo nevolí, nejí." Madurův režim nutí lidi k účasti ve volbách i hrozbou…

01.12.2020 14:34 Venezuelská vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura se snaží přimět obyvatele k účasti na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama