Bílý dům dostal obsílku, sněmovna žádá dokumenty kvůli impeachmentu Trumpa

Předsedové tří výborů americké Sněmovny reprezentantů, kterou ovládají opoziční demokraté, zaslali Bílému domu obsílku požadující dokumenty související s telefonátem amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Bílý dům, Washington D.C., USA
doporučujeme

Tento telefonát z 25. července stojí v centru snahy demokratů sesadit Trumpa z funkce (tzv. impeachment). Upozornil na něj stěžovatel z prostředí amerických tajných služeb a podle deníku The New York Times (NYT) nyní podobnou stížnost zvažuje další pracovník rozvědky.

"Tato obsílka nic nemění - pouze další žádosti o dokumenty, promarněný čas a dolary daňových poplatníků," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová. "Nakonec to ukáže, že prezident neudělal nic špatného," dodala.

Šéf Bílého domu Donald Trump v telefonátu na ukrajinského prezidenta naléhal, aby vyšetřoval syna jeho politického rivala a možného budoucího protikandidáta v prezidentských volbách, demokrata a někdejšího viceprezidenta Joea Bidena. Vedení demokratů tvrdí, že tím zneužil funkci hlavy státu pro svůj osobní prospěch a de facto žádal cizí stát, aby mu pomohl v prezidentské kampani.

"Hluboce litujeme toho, že prezident Trump postavil nás a celou zemi do této pozice, ale jeho činy nám nedaly jinou možnost," uvedli předsedové výborů Kongresu Elijah Cummings, Adam Schiff a Eliot Engel. Demokratičtí politici šéfa Bílého domu varovali, že i neuposlechnutí výzvy by mohlo být považováno za maření spravedlnosti a důvod k impeachmentu.

Cummings, Schiff a Engel už před týdnem vyzvali k poskytnutí dokumentů také ministerstvo zahraničí a v pátek vypršela lhůta, kterou pro tento krok stanovili. "Ministerstvo zahraničí včera (v pátek) večer poslalo Kongresu dopis, který představuje naši počáteční odpověď na žádost o dokumenty. Samozřejmě uděláme vše, co nám ukládá zákon," řekl dnes novinářům šéf americké diplomacie Mike Pompeo. Ten je jednou z osob, které naslouchaly telefonátu mezi Trumpem a Zelenským.

Neznámý činitel amerických zpravodajských služeb ve své stížnosti týkající se Trumpova rozhovoru se Zelenským uvedl, že americký prezident chtěl jako páku použít vojenskou pomoc poskytovanou Ukrajině. Trumpůovo počínání znepokojilo i dalšího pracovníka zpravodajských služeb, který nyní zvažuje podání vlastní stížnosti, napsal v noci na dnešek list NYT s odvoláním na dva zdroje obeznámené se záležitostí.

Podle deníku má tento činitel bezprostřednější informace o problematickém telefonátu nežli první tzv. whistleblower. Jeden ze zdrojů NYT řekl, že jde o osobu, která poskytla výpověď pro potvrzení původního obvinění.

Trump v pátek uvedl, že Bílý dům už připravuje námitku proti zahájení procedury ústavní žaloby na prezidenta. Dodal, že v telefonátu se Zelenským mu rozhodně nešlo o politický prospěch, ale o vyšetřování korupce.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zabředá do úzkých. Z Washingtonu znějí slova o další špinavé aféře

15.10.2019 00:01 NÁZOR - Je stále jasnější, že podezřelé praktiky amerického prezidenta Donalda Trumpa na Ukrajině…

Masakr policistů v Mexiku. Drogový kartel zabil 14 strážců zákona

14.10.2019 19:49 Čtrnáct policistů zabili podle všeho členové obávaného drogového kartelu ve státě Michoacán,…

Trump obvinil Kurdy: Záměrné propouští teroristy, aby vlákali USA zpět do…

14.10.2019 16:58 Oddíly syrských Kurdů v severní Sýrii zřejmě propouštějí některé zajaté teroristy z Islámského…

Demokraté demolují ústavu, spustil Trump. Chce odhalení whistleblowera v…

14.10.2019 15:39 Americký prezident Donald Trump zopakoval, že člověk, který upozornil na jeho červencový telefonát…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama