Bílý dům naléhá na Kongres, aby přijal pomoc pro aerolinky

Personální šéf Bílého domu Mark Meadows se dnes sešel s šéfy největších amerických aerolinek a naléhal na zákonodárce, aby schválili záchranný balík v objemu 1,5 bilionu dolarů (téměř 34 bilionů Kč). Pomoc navrhla skupina kongresmanů z obou hlavních politických stran a podporuje ji i prezident Donald Trump.

Federální Kongres Spojených států amerických
doporučujeme

Aerolinky tvrdě zasáhly restrikce spojené s pandemií covidu-19 a v příštích dvou týdnech se proto připravují propustit tisíců zaměstnanců. Informovala o tom agentura Reuters.

"Pokud by předsedkyně (Sněmovny reprezentantů Nancy) Pelosiová byla ochotna posunout samostatný návrh zákona, který by zabránil vyhazovu lidí v odvětví letecké dopravy, prezident by to rozhodně podpořil," řekl Meadows reportérům. Poznamenal, že Bílý dům zkoumal možnosti, které by mohl prezident podniknout prostřednictvím exekutivních příkazů, ale žádná z nich se nejevila jako ideální.

O vládní pomoc žádají kromě aerolinek také další dopravní sektory, včetně veřejné dopravy, autobusových společností či železničního dopravce Amtrak.

Šéf letecké společnosti American Airlines Doug Parker po setkání s Meadowsem prohlásil, že propustit tisíce zaměstnanců by nebylo fér. "Není to fér vůči nim, není to fér vůči naší zemi. (...) Jsme tu jen proto, abychom snažně prosili všechny zúčastněné o přijetí záchranného covidového balíku před prvním říjnem," řekl Parker. Jeho společnost se chystá bez vládní pomoci dočasně propustit nejméně 19.000 lidí.

Na konci tohoto měsíce vyprší platnost federálního programu za 25 miliard dolarů (565 miliard Kč) určeného na výplaty zaměstnancům amerických aerolinek. Přijat byl v době, kdy se koronavirus začínal v USA šířit. Kongres pak vyčlenil stejnou částku na vládní půjčky leteckým společnostem, řada z nich se však rozhodla tento zdroj nevyužít.

Některé aerolinky nyní žádají o šestiměsíční prodloužení programů a zároveň jednají se svými zaměstnanci, aby se vyhnuly propuštění tisíců z nich v případě, že se zákonodárcům nepodaří v blízké době vyjednat další pomoc.

Letecká doprava významně utrpěla vzhledem k omezení pohybu a uzavírání hranic, k němuž přistoupila většina zemí světa v reakci na šíření nového koronaviru. S nemocí covid-19 zemřelo v USA už přes 196.000 lidí, nejvíce ze všech zemí na světě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V jižní Kalifornii muselo kvůli požáru domovy opustit 60 tisíc lidí

26.10.2020 21:08 Šedesát tisíc obyvatel jižní Kalifornie muselo dnes kvůli rozsáhlému požáru opustit své domovy.…

Trump odmítl, že by vzdal boj s pandemií, pak kritizoval média

26.10.2020 19:58 Americký prezident Donald Trump dnes odmítl, že by vzdal boj s pandemií covidu-19. Z toho jej na…

Trump už chystá oslavu na počest soudkyně Coneyové Barrettové

26.10.2020 18:25 Americký prezident Donald Trump chystá v Bílém domě oslavu na počest Amy Coneyové Barrettové,…

O volby v USA je velký zájem. Předčasného hlasování už využilo víc lidí…

26.10.2020 17:22 Aktualizováno V prezidentských volbách v USA již odevzdalo hlasy víc lidí, než kolik hlasovalo předčasně ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama