Bílý dům nedospěl k rozhodnutí o chystané izraelské anexi

Poradci amerického prezidenta Donalda Trumpa po třech dnech rokování nedospěli k definitivnímu rozhodnutí o plánované izraelské anexi části palestinského Západního břehu Jordánu. Izraelská vláda o tom má začít jednat 1. července. Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová ve středu avizovala, že prezident se chystá na toto téma učinit "brzy" zásadní oznámení.

Bílý dům, Washington D.C., USA
doporučujeme

"Jedná se o tom (o anexi). Prezident samozřejmě vystoupí s oznámením. Mluvil o tom a nechám na něm, aby toto zásadní ohlášení učinil on," řekla Conwayová.

V Bílém domě se rokuje, zda dá Washington coby nejbližší spojenec Izraeli k anexi svolení a za jakých podmínek, píše izraelský tisk. Poradci se snaží dohodnout, jak velké území by měl Izrael zpočátku zabrat a v jakém časovém sledu. Agentura Reuters dnes s odkazem na amerického představitele oznámila, že jednání skončila bez "konečné dohody".

Izraelská vláda chce anektovat židovské osady, v nichž žije půl milionu Izraelců, i údolí řeky Jordánu. Mohlo by to být až 30 procent Západního břehu Jordánu, s nímž Palestinci počítali jako se svým budoucím státem. Proti anexi nejsou jenom oni, ale i mnoho zemí a organizací včetně OSN.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu řekl, že rozhodnutí o anexi je na Izraeli. Podle Reuters byl při jednání v Bílém domě i Trump a Pompeo. Zdroje Reuters uvedly, že pro definitivní rozhodnutí je zapotřebí další diskuse a rozbor.

USA v lednu zveřejnily tak zvaný mírový plán, který má anexi umožnit. Počítá mimo jiné s tím, že USA uznají židovské osady jako součást Izraele a že Palestinci budou vyjednávat o svém budoucím státě. Palestinci tento plán zásadně odmítají.

Podle izraelského tisku USA zvažují souhlas s postupnou anexí, kdy by Izrael zabral nejprve osady v blízkosti Jeruzaléma. Trumpův zeť a poradce Jared Kushner je proti rychlé anexi, protože by to podle něj zmařilo naději, že se podaří Palestince dostat k jednacímu stolu. Má také obavy z reakce Jordánska, které je po Egyptu druhou arabskou zemí, jež s Izraelem uzavřela mírovou dohodu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazilský prezident Bolsonaro se nakazil koronavirem, nemoc dlouhodobě…

07.07.2020 19:44 Aktualizováno Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti…

Čína podle šéfa FBI nutí svoje občany žijící v USA k návratu do vlasti

07.07.2020 18:54 Čína se snaží nátlakem donutit některé svoje občany žijící v zahraničí k návratu do vlasti, aby…

Nejvyšší soud USA rozhodl, že státy mohou trestat "neposlušné" volitele

07.07.2020 17:43 Nejvyšší soud USA dnes rozhodl, že americké státy mohou potrestat členy prezidentského sboru…

Analýza CNN: Konspirační teorie QAnon má podporu Trumpa, je velmi…

07.07.2020 16:07 Republikánská strana by mohla mít v listopadových volbách do amerického Kongresu na kandidátce tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy