Bílý dům plánuje večírky i přes rozmach koronaviru v USA

Ve Spojených státech se nadále zrychluje šíření koronaviru, Bílý dům však i přesto plánuje na příští týdny recepce a sváteční večírky. Před nimi dnes přitom Američany odrazoval šéf zdravotnické služby Jerome Adams, který upozornil, že se varování expertů před shromažďováním ve vnitřních prostorech týká všech lidí včetně obyvatel prezidentské rezidence, píše agentura Reuters.

Bílý dům, Washington D.C., USA
doporučujeme

Podle statistik listu The New York Times zaznamenaly USA za poslední týden v průměru přes 170.000 pozitivních testů na koronavirus za den, což je o 54 procent více, než činil průměr v předchozích dvou týdnech. Za neděli země registruje 142.000 nových případů, na konci víkendu však v USA stejně jako v řadě jiných zemí úřady hlásí pravidelně nižší údaje kvůli omezené činnosti laboratoří. Čísla za poslední den jsou přitom nejvyšším nedělním údajem v USA od začátku pandemie.

"Chci, aby Američané věděli, že se nacházíme v naléhavém bodě našeho boje s tímto virem z jakéhokoliv hlediska: Podle počtu případů, poměru pozitivních testů vůči negativním, počtu hospitalizací, úmrtí," řekl dnes Adams. "Chceme, aby všichni věděli, že tyto sváteční večírky mohou být událostmi, jež povedou ke značnému rozšíření viru," dodal s tím, že by se lidé měli scházet jen venku s co nejmenším počtem dalších lidí. Doporučení úřadů přitom podle něj "platí pro Bílý dům, platí pro americký lid, platí pro všechny".

Adams částečně reagoval na otázky reportérů ohledně řady recepcí a večírků, které podle médií plánuje Trumpova administrativa v prezidentské rezidenci v příštích dnech a týdnech. Podle zdrojů televize CNN, které pozvání obdržely, vypadají pozvánky stejně jako v jakýkoliv minulý rok a nezmiňují se o žádných zvláštních ochranných opatřeních. Sérií večírků pro první rodinu a zaměstnance Bílého domu plánuje také první dáma Melania Trumpová.

Podle CNN se jedná o další z ukázek toho, že nynější osazenstvo Bílého domu převážně ignoruje doporučení vládních zdravotních expertů. Takový postoj přitom v minulosti vedl již při nejméně dvou příležitostech k rozšíření viru mezi desítky zaměstnanců prezidentské rezidence. Po jedná z podobných akcí pak onemocněl sám prezident Donald Trump i jeho manželka.

Z dopravních dat nicméně vyplývá, že doporučení úřadů ignoruje rovněž mnoho dalších Američanů. Úřad pro bezpečnost v dopravě (TSA) dnes oznámil, že na letištích v USA odbavil přes víkend přes 3 miliony lidí, což je nejvíce od poloviny března, kdy ve Spojených státech udeřila první vlna pandemie. Američané se tak podle Reuters navzdory varováním vydávají za příbuznými při příležitosti oslav Dne díkuvzdání, který letos připadá na 26. listopadu. Počet cestujících je však i tak jen na 60 procentech obvyklého svátečního provozu.

Úřady USA vybízejí Američany k trpělivosti a dodržování opatření do doby, než bude široce dostupná některá z vakcín proti covidu-19. První Američané by přitom mohli být očkováni již v polovině prosince, řekl o víkendu Moncef Slaoui, který má na starosti vládní program na podporu výzkumu a distribuce očkovacích látek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americkým ministrem obrany bude bývalý generál Austin

22.01.2021 18:28 Americký Senát dnes schválil generála ve výslužbě Lloyda Austina do funkce ministra obrany v…

Lékárny řetězce Walmart v USA rozšíří očkování

22.01.2021 16:30 Americký řetězec Walmart, který kromě obchodů s běžným zbožím provozuje také lékárny, rozšíří…

USA hlásí na 4000 nových obětí koronaviru

22.01.2021 10:52 Dalších asi 4000 úmrtí způsobených covidem-19 zaznamenaly ve čtvrtek Spojené státy, kde celková…

Kvůli koronaviru se letos nebude konat karneval v Riu de Janeiro

22.01.2021 05:39 Kvůli šíření koronaviru se letos neuskuteční slavný karneval v Riu de Janeiro. Oznámil to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama