Bílý dům zpochybnil schopnost šéfa FBI odhalit volební podvody

Personální šéf Bílého domu Mark Meadows dnes zpochybnil schopnost šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christophera Wraye odhalit snahy o volební podvody. Podle Meadowse by totiž Wray v Kongresu vypovídal jinak, kdyby se záležitosti víc věnoval. Informovala o tom agentura Reuters.

Christopher Wray
doporučujeme

Wray ve čtvrtek řekl zákonodárcům, že neshledal důkazy, které by dokazovaly koordinovanou snahu o volební podvody. Zpochybnil tak nepodložené útoky prezidenta Donalda Trumpa, který tvrdí, že poštovní hlasování povede k rozsáhlým podvodům.

"Ve vší úctě k řediteli Wrayovi, dělá mu potíže i dohledat e-maily ve své FBI, natož aby věděl, zda se dějí nějaké volební podvody," prohlásil Meadows v televizi CBS. Na jaké e-maily odkazoval, není jasné.

Vrchní federální prokurátor v Pensylvánii, která je takzvaným bitevním státem, jež jsou zásadní pro konečný výsledek voleb, ve čtvrtek uvedl, že jeho úřad s FBI vyšetřuje, zda bylo nezákonně manipulováno s devíti volebními lístky vojáků odevzdanými pro Trumpa.

Wray už předtím ve čtvrtek v senátním výboru pro vnitřní bezpečnost řekl, že na národní úrovni jeho úřad zatím neshledal koordinované volební podvody. "Historicky jsme na celonárodní úrovni při velkých volbách neviděli žádné koordinované snahy o volební podvody, ať u hlasování poštou, nebo jinak. Na lokální úrovni jsme čas od času volební podvody zaznamenali," uvedl.

Meadows na CBS navrhl, aby Wray prohloubil své vyšetřování, které právě začalo. Doplnil, že se šéf FBI možná musí zapojit na místě, a pak by změnil svou výpověď v Kongresu. FBI Meadowsovy výroky dosud nekomentovala.

Trump jmenoval Wraye ředitelem FBI, když v roce 2017 zbavil funkce jeho předchůdce Jamese Comeyho během federálního vyšetřování vazeb Trumpovy volební kampaně na Rusko. Následovalo 22 měsíců vyšetřování vlivu Ruska na volby z roku 2016, které vedl zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller. Ten ve své závěrečné zprávě popsal řadu kontaktů mezi ruskými činiteli a zástupci Trumpovy volební kampaně, nenalezl však důkazy ohledně toho, že by Trump či jiný Američan ve volbách cíleně spolupracoval s ruskou vládou. Prezident celé vyšetřování opakovaně nazýval honem na čarodějnice.

Wray tento měsíc ve výpovědi před výborem Sněmovny reprezentantů řekl, že největší obavy mu v nadcházejících volbách dělá stálý přísun dezinformací, za nimiž stojí vměšování z Ruska.

Obě Wrayova tvrzení jsou v rozporu s výroky republikánského prezidenta Trumpa, který chce v listopadových volbách porazit svého demokratického soka Joea Bidena. Hrozbu z Moskvy Trump podle Reuters bagatelizuje, zatímco tvrdí, že poštovní hlasování, na které se mnoho států aktuálně kvůli pandemii více spoléhá, představuje ohrožení řádného volebního procesu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američan odsouzený za pokus o převrat ve Vietnamu byl propuštěn z vězení

26.10.2020 09:45 Američan vietnamského původu Michael Nguyen, který byl vloni odsouzen k 12 letům vězení za pokus o…

O volby v USA je velký zájem. Předčasného hlasování už využilo víc lidí…

26.10.2020 08:25 V prezidentských volbách v USA již odevzdalo hlasy víc lidí, než kolik hlasovalo předčasně ve…

K mexickému poloostrovu Yucatán se blíží silná tropická bouře

26.10.2020 08:11 K mexickému poloostrovu Yucatán se blíží tropická bouře Zeta, která v průběhu neděle postupně…

V Trumpovi jsem se zmýlil, přiznal známý politolog. Jak podle něj dopadnou…

25.10.2020 22:02 Aktualizováno NÁZOR - "V roce 2016 jsem byl jedním z těch lidí, kteří si nemysleli, že by Donald Trump mohl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama