Blackout na východě USA, bez elektřiny půl milionu lidí

Bouře, která v noci na dnešek zasáhla východ Spojených států, připravila přes 500.000 odběratelů o elektrickou energii. Ve státě Tennessee si živel vyžádal jednoho mrtvého, napsala agentura AP.

Přidejte svůj názor

Elektřina
doporučujeme

Nepříznivé počasí, které postihlo státy USA od severovýchodu až po jih, udeřilo v době, kdy Američané oslavovali anglosaský svátek Halloween. Na newyorském předměstí New Rochelle zranil padající strom devítiletou dívku, další člověk utrpěl zranění v Pensylvánii při řádění tornáda. To s rychlostí větru až 220 kilometrů v hodině zasáhlo předměstí Filadelfie, oznámila americká Národní meteorologická služba (NWS). Zničeny byly dvě desítky domů.

V Pensylvánii ještě dnes v poledne (večer SEČ) bylo přes 120.000 domovů a firem bez proudu. Na západě tohoto státu USA bouře způsobila záplavy a sesuvy půdy, uzavřena tak musela být řada silnic.

Vichr vyvracel a lámy stromy rovněž ve státech Tennessee a v Jižní i Severní Karolíně. V Tennessee dopadl strom na dodávku, ve které byl těžce zraněn muž, později zraněním podlehl. Zraněni byli v těchto státech i další lidé.

Silný vítr ve státě New Jersey vyvracel stromy a poškodil elektrickou rozvodnou síť, bez elektřiny skončilo přes 13.000 zákazníků. V sousedním státě New York byly výpadky o řád větší, po noční bouřce s větrem o rychlosti až 110 kilometrů v hodině bylo dopoledne místního času (odpoledne SEČ) bez proudu přes 242.000 odběratelů.

Newyorský guvernér Andrew Cuomo uvedl, že kvůli záplavám muselo být evakuováno několik stovek lidí. V některých oblastech napršelo až 13 centimetrů, což vedlo ke zvýšení hladiny místních toků. To je příklad obce Dolgeville v centru státu New York, kde policie zachraňovala obyvatele ze zatopených domů s pomocí člunů.

Desítky tisíc lidí skončily bez proudu také ve Vermontu, New Hampshire a v Maine. Nejvíce postižené bylo Maine se 120.000 odběrateli bez proudu, Vermont s více než 54.000 a v New Hampshire s asi 16.000 přerušeními dodávky. Úřady v Maine varovaly obyvatele, že na mnoha místech nejpíš nepůjde elektřina ani o víkendu.

Stejnou oblast bouře zasáhla také před dvěma týdny, kdy byly bez proudu statisíce lidí. V Maine to tehdy bylo přes 200.000 domácností.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejvyšší soud v Americe pozastavil vydání Trumpových daňových záznamů

18.11.2019 19:52 Nejvyšší soud Spojených států dnes dočasně zablokoval verdikt odvolacího soudu, který nařizoval…

V nákupním středisku v Oklahomě vypukla střelba, nejméně tři mrtví

18.11.2019 18:12 Nejméně tři mrtvé si vyžádal dnešní střelecký útok v nákupním středisku v oklahomském městě Duncan.…

Trump se nechá grilovat Kongresem? Nápad se mu líbí, opět napadl demokraty

18.11.2019 17:16 Americký prezident Donald Trump dnes překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové…

Brzy se uvidíme? Trumpův tweet vyvolal v KLDR rozhořčení

18.11.2019 16:39 Severní Korea nepřistoupí na další summit se Spojenými státy, který by dal americkému prezidentovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama