Boj s koronavirem? Jak ve třetím světě, stěžují si američtí zdravotníci

Sestry a lékaři po celých Spojených státech se stejně jako mnoho jejich kolegů v Česku během koronavirové pandemie potýkají s nedostatkem ochranných prostředků. Musejí improvizovat, opakovaně používají jednorázové masky anebo si je vyrábějí.

Zjistil to americký server The Daily Beast, podle kterého jsou američtí zdravotníci zaskočeni, jak špatně je na tom se zásobami země považovaná za nejbohatší na světě.

Například sestra Rachel z Jižní Karolíny se specializací na hospicovou péči s sebou vozí v uzavíratelném umělohmotném sáčku dvě chirurgické roušky. Každý den si jednu z nich nasadí a stará se v domovech důchodců, hospicech a nemocnicích o seniory. Po 12 hodinách práce roušku, která je určena pro jednorázové použití, dezinfikuje a vrátí do pytlíku. Jinou ochranu sebe a svých pacientů před koronavirem od svého zaměstnavatele nedostala.

"Nebojím se toho, že se nakazím koronavirem. Očekávám, že se to stane," řekla Rachel, která nechtěla uvést celé jméno z obavy před ztrátou zaměstnání. Dodala, že by se ale cítila hrozně, pokud by nakazila své pacienty. "Připadám si jako v zemi třetího světa. Nikdy by mě nenapadlo, že se budeme s něčím takovým muset vypořádat," poznamenala.

Podobné pocity v rozhovorech se serverem The Daily Beast dávali najevo i další zdravotníci z celých Spojených států. Doktor Peter Chai z Brihgamovy a ženské nemocnice v Bostonu, která je druhou největší fakultní nemocnicí Harvardovy univerzity, přirovnal opakované užívání jednorázových prostředků ke koupání ve špinavé vodě. "Ve Spojených státech jde o něco neslýchaného," podotkl. "Jak nám vůbec mohlo dojít něco tak obyčejného?" dodal.

Americké Středisko pro kontrolu a předcházení nemocí (CDC) dříve pro ochranu před koronavirem doporučovalo respirátory N95. S tenčícími se zásobami se ale pravidla začala uvolňovat. Tento týden nejprve uvedlo, že respirátory N95 by měli zdravotníci používat jenom při procedurách, při kterých může pacient "rozprášit" virus do vzduchu. A v nejčerstvější verzi doporučení pak středisko uvádí, že v případě nouze se zdravotníci mohou chránit i šátky.

Lékaři a sestry si často prostě musejí pomoci sami. Na twitteru předvádějí, jak si vyrábějí umělohmotné ochranné štíty anebo přidělávají gumičky na prošlé roušky.

Appreciating all those who #StayHome You are keeping us safe so we can care for you!#GetMePPE @meganranney @choo_ek @JosephSakran @AlisonBrindle pic.twitter.com/b3RbA11Qru

— Shawna Butler RN MBA (@ShawnaButlerRN) March 18, 2020

Lékařka z pohotovosti v americkém státě Tennessee zase serveru řekla, že si do práce musela přinést respirátory ze stavebních prací, které zrovna dělá doma. V Bostonu spolu zase podle Chaie začaly při shánění ochranných prostředků spolupracovat instituce, které spolu jinak vůbec nekomunikují.

This is what hospitals are currently doing to try to keep staff healthy:Stapling elastic bands on expired procedural masks. Horrified? Yep, so am I. https://t.co/ToxS0iHEmD #GetMePPE pic.twitter.com/x5sJhaeRtx

— Megan Ranney MD MPH (@meganranney) March 20, 2020

Kromě improvizace ale přinesla krizová situace i protesty. Ve čtvrtek v San Francisku před nemocnicí Kaiser Permanente kvůli nedostatku respirátorů demonstrovaly sestry. Petici za lepší zásobování ochrannými prostředky pak zatím na stránce Change.org podepsal téměř milion lidí. Skupina lékařů pak vyzvala administrativu prezidenta Donalda Trumpa, aby zlepšila dodávky ochranných prostředků a vytyčila jasná pravidla pro jejich dezinfekci a opětovné používání.

Federální vláda se nepříznivou situaci snaží zvrátit. Ve čtvrtek oznámila, že bude rozdělovat respirátory a další prostředky ze strategických rezerv. Trump také tento týden využil zákon o výrobě pro obranu přijatý během studené války, aby urychlil produkci ochrany pro zdravotníky. Další prostředky chce ze svých skladů uvolnit třeba také Národní garda.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy