Bolívie obvinila exprezidenta Moralese z terorismu

Bolivijská prozatímní vláda dnes obvinila bývalého prezidenta Eva Moralese ze vzpoury a terorismu. S odkazem na vyjádření ministra vnitra Artura Murilla to napsala agentura AFP. Morales, který odstoupil před necelými dvěma týdny po masivních protestech a nyní pobývá v Mexiku, podle vlády vyzývá svoje příznivce k nepokojům a blokádám metropole La Paz. Úřady tvrdí, že to dokládá zvuková nahrávka.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Juan Evo Morales Ayma je vůdcem bolivijské socialistické strany Movimiento al Socialismo a hnutí za práva pěstitelů koky. Dne 22. ledna 2006 se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie, poté co získal 54% většinu hlasů.
doporučujeme

"Požadujeme maximální možný trest za vzpouru a terorismus," řekl Murillo novinářům, když opouštěl státní zastupitelství, kde právě podal na Moralese trestní oznámení.

Ministerstvo vnitra zveřejnilo ve středu ráno nahrávku telefonického rozhovoru, v níž údajně hovoří Morales s jedním z vůdců protestů proti nynější prozatímní bolivijské vládě. "Nepouštějte žádné potraviny do měst, kompletně je zablokujeme a obklíčíme," říká hlas, který podle Murilla patří bývalému prezidentovi. Tento Moralesův pokyn je podle ministra v podstatě zločinem proti lidskosti. "V několika příštích hodinách podáme žalobu u mezinárodních soudů," řekl Murillo.

Obchody a restaurace v La Pazu se podle AFP potýkají s nedostatkem potravin, který je způsoben blokádami na silnicích, jež metropoli spojují s venkovskými zemědělskými oblastmi v centrální části a na východě země.

Morales stál v čele Bolívie jako její první indiánský prezident téměř 14 let. Protesty proti jeho vládě vyvolaly prezidentské volby z 20. října, jež byly podle opozice i mezinárodních pozorovatelů zmanipulované. Od začátku protestů v zemi zemřelo nejméně 32 lidí.

Společně s Moralesem rezignoval i viceprezident Álvaro García Linera a šéfové obou komor parlamentu. Prozatímní hlavou státu se proto z pozice druhé místopředsedkyně Senátu stala Jeanine Áňezová, kterou v čele země potvrdil i ústavní soud. Proti její vládě ale protestují v ulicích Moralesovi příznivci, podle nichž se k moci dostala převratem. O něm hovoří i Morales, který podal demisi 10. listopadu poté, co ho k ní vyzvalo vedení armády a policie.

Prozatímní vláda má za cíl uspořádat nové volby. Zástupci vládních stran a Moralesovy strany Hnutí za socialismus (MAS) se nyní v parlamentu, v němž má většinu MAS, snaží dohodnout na zákonu o nových volbách. Podle místního tisku by se mohli shodnout už o víkendu, informovala dnes agentura Europa Press.

Shodli se už na tom, že musí být zvoleni noví členové nejvyššího volebního soudu (nejvyšší volební instance v zemi) a že v nových volbách nebude kandidovat ani Morales, ani viceprezident jeho vlády Álvaro García Linera. Rozpory panují ohledně délky mandátů členů volebního soudu i ohledně účasti stran v nových volbách. MAS chce, aby se účastnily pouze strany, jež šly do voleb 20. října, vládní poslanci chtějí umožnit účast i novým stranám.

Loading...
Vstupte do diskuze (30)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci, chcete se mít dobře? Odstěhujte se z Česka, tvrdí průzkum

08.12.2019 22:40 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

FBI řeší útok na floridské základně jako teroristický čin

08.12.2019 20:56 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní…

Střelec z Floridy se před útokem inspiroval případy masové střelby

08.12.2019 08:59 Saúdskoarabský vojenský student, který v pátek na základně americké armády na Floridě zabil tři…

Americké války jen tak neskončí? Strategické selhání, kritizuje profesor

08.12.2019 00:01 NÁZOR - Americký ministr obrany Mark Esper vnesl do vojenského slovníku nové ospravedlnění pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama