Bolívie se hroutí, politici ze strachu pokládají mandáty. Kdo zemi řídí?

V Bolívii se vytvořilo mocenské vakuum, protože v neděli po rezignaci prezidenta Eva Moralese složili funkce i viceprezident a předsedové obou komor parlamentu. Podle právníků, které dnes citoval deník El Deber, vede nyní zemi dvaapadesátiletá senátorka Jeanine Áňezová. Ta jako druhá místopředsedkyně Senátu zůstala jedinou členkou vedení parlamentu, která neodstoupila. Nyní by měla svolat schůzi zákonodárného sboru, aby parlament zvolil své nové vedení. Zasedání obou komor by pak mělo podle ústavy oficiálně přijmout demisi prezidenta Moralese, anebo ji odmítnout.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Juan Evo Morales Ayma je vůdcem bolivijské socialistické strany Movimiento al Socialismo a hnutí za práva pěstitelů koky. Dne 22. ledna 2006 se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie, poté co získal 54% většinu hlasů.
doporučujeme

"Hlavou státu jsem nyní já, protože rezignovala předsedkyně Senátu i jeho první místopředseda," citoval deník El Deber Áňezovou. Ta má dnes přijet do metropole La Paz, kde ale i po Moralesově demisi pokračují v některých čtvrtích nepokoje. Radikálové z řad příznivců i odpůrců prezidenta zapalovali autobusy či rabovali obchody i ve městě El Alto, které sousedí s metropolí, i v Cochabambě.

Jeden ze senátorů, který si nepřál být jmenován, deníku El Deber řekl, že policie či armáda musí zajistit bezpečnost zákonodárců. Někteří z nich se začali vzdávat mandátů, rezignace oznámilo i několik guvernérů či starostů. V Bolívii se už tři týdny odehrávají střety Moralesových příznivců a odpůrců, které si vyžádaly několik mrtvých a na 400 zraněných. Nepokoje vypukly kvůli výsledkům prezidentských voleb, v nichž podle volebního soudu zvítězil už v prvním kole Morales; opozice i Organizace amerických států (OAS) volby označily za zmanipulované.

Šéf občanských sdružení z města Santa Cruz Luis Fernando Camacho, který je výraznou postavou opozice, v neděli po oznámení prezidentovy demise vyzval k rezignaci i všechny senátory a poslance a členy nejvyššího i ústavního soudu. Podle Camacha by se měla vytvořit přechodná vláda složená "ze zástupců všech občanů".

Morales, který stál v čele Bolívie od ledna 2006, oznámil demisi v neděli, když ho k tomu vyzvalo kromě opozice i velení armády a policie s tím, že tak uklidní protesty. Ty ale neutichly. V neděli oznámil demisi i viceprezident Álvaro García Linera, předsedkyně Senátu Adriana Salvatierraová a předseda dolní komory parlamentu Victor Borda, kteří měli podle ústavy stanout v čele země v případě odstoupení hlavy státu.

Evo Morales, první indiánský prezident v historii Bolívie, dnes poprvé po oznámení demise veřejně reagoval na události posledních hodin. Na twitteru obvinil lídry opozice z diskriminace a spiknutí. Exprezident a jeho rival z voleb Carlos Mesa a lídr Camacho se podle něj zapíšou do historie jako "rasisté a pučisté".

Morales také poděkoval lidu za solidaritu. "Dojali jste mě až k slzám. Nikdy mě neopustíte, já nikdy neopustím vás," vzkázal svým příznivcům. Podle některých médií je nyní Morales v departementu Cochabamba, tedy v regionu, který je baštou jeho příznivců.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž podezřelý z vyhlazování Židů za války občanství zpět nezíská

05.12.2019 21:22 Nejvyšší soudní instance v Kanadě dnes odmítla znovu přehodnotit rozhodnutí úřadů odebrat kanadské…

Pilot, který se domů vrátil v mrazicím boxu. Rodina se ho dočkala před 40…

05.12.2019 20:10 Při pokusu kubánských emigrantů o svržení Fidela Castra v roce 1961, řízeném tajně americkou…

Trump si nepřeje zveřejnění daňových záznamů, odvolal se k nejvyššímu soudu

05.12.2019 19:12 Prezident USA Donald Trump se u nejvyššího amerického soudu dožaduje toho, aby jeho účetní firma…

Budoucnost pražské smlouvy USA a Ruska? Putin je pro její prodloužení

05.12.2019 18:53 Rusko je připraveno okamžitě a bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama