Bolívie se hroutí, politici ze strachu pokládají mandáty. Kdo zemi řídí?

V Bolívii se vytvořilo mocenské vakuum, protože v neděli po rezignaci prezidenta Eva Moralese složili funkce i viceprezident a předsedové obou komor parlamentu. Podle právníků, které dnes citoval deník El Deber, vede nyní zemi dvaapadesátiletá senátorka Jeanine Áňezová. Ta jako druhá místopředsedkyně Senátu zůstala jedinou členkou vedení parlamentu, která neodstoupila. Nyní by měla svolat schůzi zákonodárného sboru, aby parlament zvolil své nové vedení. Zasedání obou komor by pak mělo podle ústavy oficiálně přijmout demisi prezidenta Moralese, anebo ji odmítnout.

"Hlavou státu jsem nyní já, protože rezignovala předsedkyně Senátu i jeho první místopředseda," citoval deník El Deber Áňezovou. Ta má dnes přijet do metropole La Paz, kde ale i po Moralesově demisi pokračují v některých čtvrtích nepokoje. Radikálové z řad příznivců i odpůrců prezidenta zapalovali autobusy či rabovali obchody i ve městě El Alto, které sousedí s metropolí, i v Cochabambě.

Jeden ze senátorů, který si nepřál být jmenován, deníku El Deber řekl, že policie či armáda musí zajistit bezpečnost zákonodárců. Někteří z nich se začali vzdávat mandátů, rezignace oznámilo i několik guvernérů či starostů. V Bolívii se už tři týdny odehrávají střety Moralesových příznivců a odpůrců, které si vyžádaly několik mrtvých a na 400 zraněných. Nepokoje vypukly kvůli výsledkům prezidentských voleb, v nichž podle volebního soudu zvítězil už v prvním kole Morales; opozice i Organizace amerických států (OAS) volby označily za zmanipulované.

Šéf občanských sdružení z města Santa Cruz Luis Fernando Camacho, který je výraznou postavou opozice, v neděli po oznámení prezidentovy demise vyzval k rezignaci i všechny senátory a poslance a členy nejvyššího i ústavního soudu. Podle Camacha by se měla vytvořit přechodná vláda složená "ze zástupců všech občanů".

Morales, který stál v čele Bolívie od ledna 2006, oznámil demisi v neděli, když ho k tomu vyzvalo kromě opozice i velení armády a policie s tím, že tak uklidní protesty. Ty ale neutichly. V neděli oznámil demisi i viceprezident Álvaro García Linera, předsedkyně Senátu Adriana Salvatierraová a předseda dolní komory parlamentu Victor Borda, kteří měli podle ústavy stanout v čele země v případě odstoupení hlavy státu.

I DENOUNCE BEFORE THE WORLD that the #EvoMorales government in #Bolivia and its militants are ATTEMPTING AGAINST THE POPULATION OF THE COUNTRY, taking out and burning in vandalism, in different cities, especially in La Paz, wanting to generate CHAOS !! pic.twitter.com/8324BP5EGU

— Andrea Miranda (@AndreaM07504853) November 11, 2019

Evo Morales, první indiánský prezident v historii Bolívie, dnes poprvé po oznámení demise veřejně reagoval na události posledních hodin. Na twitteru obvinil lídry opozice z diskriminace a spiknutí. Exprezident a jeho rival z voleb Carlos Mesa a lídr Camacho se podle něj zapíšou do historie jako "rasisté a pučisté".

Morales také poděkoval lidu za solidaritu. "Dojali jste mě až k slzám. Nikdy mě neopustíte, já nikdy neopustím vás," vzkázal svým příznivcům. Podle některých médií je nyní Morales v departementu Cochabamba, tedy v regionu, který je baštou jeho příznivců.

Související

Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 
Jeanine Áňezová

Ex-prezidentka Ánězová si ve vězení pořezala zápěstí

Bývalá bolivijská prezidentka Jeanine Áňezová si dnes ve vězení pořezala zápěstí. Její advokátka Norka Cuellarová to sdělila místním médiím a čin označila za volání o pomoc, uvedla agentura Reuters. Policie předtím hovořila o pokusu o sebevraždu.

Více souvisejících

Bolívie Evo Morales

Aktuálně se děje

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

včera

V metru na Floře spadl člověk do kolejiště. Vlaky hodinu nejezdily

Pád osoby do kolejiště ve stanici Flora zastavil ve čtvrtek dopoledne provoz linky A pražského metra. Vlaky nejezdily zhruba hodinu, zatímco na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. Vážně zraněný muž byl převezen do nemocnice v umělém spánku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy