Bolivijský exprezident Morales dorazil do mexického azylu. Mluvil o puči

Bývalý bolivijský prezident Evo Morales dnes přiletěl do Mexika, které mu udělilo azyl. Na letišti, kam ho s mezipřistáním v Paraguayi dopravil stroj mexického letectva, ho přivítal tamní ministr zahraničí Marcelo Ebrard. Morales odstoupil v neděli po téměř 14 letech v čele Bolívie pod tlakem masových demonstrací a v reakci na výzvu armády. Dění ve své zemi dnes označil za puč.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Juan Evo Morales Ayma je vůdcem bolivijské socialistické strany Movimiento al Socialismo a hnutí za práva pěstitelů koky. Dne 22. ledna 2006 se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie, poté co získal 54% většinu hlasů.
doporučujeme

Po příletu Morales prohlásil, že Mexiko mu zachránilo život a že bude pokračovat v politice, dokud bude žít, napsala agentura Reuters. Obhajoval svoji politiku a řekl, že pokud se dopustil nějakého zločinu, tak jedině toho, že je domorodým indiánem a "antiimperialistou".

Ebrard řekl, že jeho země nabídla Moralesovi azyl z humanitárních důvodů a že jeho život byl v Bolívii v ohrožení. Také mexická vláda podle šéfa diplomacie Moralesovu demisi považuje za následek vojenského puče.

Moralese z letiště přepravil vojenský vrtulník na místo, které mexická vláda z bezpečnostních důvodů neupřesnila.

Morales přiletěl do Mexika ze středobolivijského města Chimore, které je baštou jeho stoupenců a kam se po nedělní demisi stáhl. Jeho cesta do mexického exilu nebyla bez komplikací: odlet byl odložen, protože jeho příznivci obklopili letiště, později letoun nedostal povolení tankovat v Peru a stroj proto přistál v Paraguayi.

Socialista Morales, první bolivijský prezident z řad domorodého indiánského obyvatelstva, odstoupil z funkce prezidenta jen tři týdny po svém sporném znovuzvolení do tohoto úřadu. Prohlásil se za vítěze prvního kola voleb, ačkoliv opozice i mezinárodní pozorovatelé výsledky hlasování zpochybňovali. Jeho odpůrci tvrdili, že jde o volební podvod. Organizace amerických států (OAS) ve své předběžné zprávě uvedla, že volby provázely manipulace a doporučila jejich anulování.

Opoziční zákonodárci dnes chtěli formálně odsouhlasit Moralesovu rezignaci a začít hledat politika, který stane v čele země na přechodnou dobu před novými volbami. Nicméně jejich plány jsou v ohrožení, protože Moralesovo Hnutí za socialismus (MAS) uvedlo, že bude takovou schůzi bojkotovat.

Hlavní bolivijský odborový svaz dnes varoval, že vyhlásí časově neomezenou stávku a povolá své členy do La Pazu, pokud političtí a občanští lídři neobnoví v zemi během příštích 24 hodin ústavní pořádek a mír. "Naše země si toto nezaslouží," vzkázal odborový předák Juan Carlos Huarachi.

Podle autoritářského venezuelského prezidenta Nicoláse Madura "puč (v Bolívii) financovaly a řídily" Spojené státy. Maduro, jehož země se sama nachází v hluboké krizi, přislíbil pomoc bolivijskému lidu. Maduro reagoval na pondělní vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uvítal Moralesovu rezignaci jako signál zachování demokracie. Podobně se dnes vyjádřila pravicová vláda v Brazílii, podle které Moralesův odchod otevírá cestu k zachování demokratického pořádku.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci, chcete se mít dobře? Odstěhujte se z Česka, tvrdí průzkum

08.12.2019 22:40 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

FBI řeší útok na floridské základně jako teroristický čin

08.12.2019 20:56 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní…

Střelec z Floridy se před útokem inspiroval případy masové střelby

08.12.2019 08:59 Saúdskoarabský vojenský student, který v pátek na základně americké armády na Floridě zabil tři…

Americké války jen tak neskončí? Strategické selhání, kritizuje profesor

08.12.2019 00:01 NÁZOR - Americký ministr obrany Mark Esper vnesl do vojenského slovníku nové ospravedlnění pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama