Bolivijský prezident Morales se považuje za vítěze voleb, opozice mluví o puči

Bolivijský prezident Evo Morales se dnes prohlásil vítězem nedělních voleb a opozici obvinil z pokusu o převrat, který je podle něj podporován ze zahraničí. Informovala o tom agentura Europa Press. Socialistický prezident, který stojí v čele Bolívie od roku 2006, se vyhlásil vítězem, ač oficiální výsledky ještě nebyly oznámeny a podle místních médií to zatím vypadá na nutnost druhého kola.

Přidejte svůj názor

Juan Evo Morales Ayma je vůdcem bolivijské socialistické strany Movimiento al Socialismo a hnutí za práva pěstitelů koky. Dne 22. ledna 2006 se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie, poté co získal 54% většinu hlasů.
doporučujeme

V Bolívii se už třetí den konají protesty kvůli podezření, že nejvyšší volební soud výsledky manipuluje. V neděli totiž na téměř 24 hodin pozastavil zveřejňování výsledků v situaci naznačující, že k rozhodnutí o vítězi voleb bude třeba druhé kolo hlasování.

Když následně zveřejňování výsledků obnovil, měl Morales náskok 10 procent před druhým v pořadí, exprezidentem Carlosem Mesou, což by podle bolivijských volebních pravidel znamenalo Moralesovo vítězství už v prvním kole.

Pochybnosti o demokratičnosti voleb vyjádřili i mezinárodní pozorovatelé Organizace amerických států (OAS). Moralesova vláda pak nabídla jejímu generálnímu tajemníkovi Luisi Almagrovi, aby transparentnost sčítání hlasů OAS prověřila. Almagro v úterý oznámil, že nabídku přijal. Podle deníku El País ale není jasné, zda vláda z případně nalezených nesrovnalostí vyvodí důsledky.

Pochybnosti ohledně sčítání volebních výsledků v Bolívii vyjádřila už dříve i šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová. Také české ministerstvo zahraničí dnes na svém twitteru uvedlo, že průběh sčítání hlasů v prezidentských volbách v Bolívii vyvolává řadu otázek. "MZV ČR plně podporuje přezkoumání voleb Organizací amerických států. Svobodné volby jsou klíčovou součástí demokracie," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Bolivijský deník La Razón na svých internetových stránkách zveřejňuje průběžné sčítání hlasů nejvyšším volebním soudem (TSE). Podle nejnovějších výsledků, po sečtení 96,8 procenta hlasů, získal v neděli Morales 46,5 procenta hlasů a Mesa 37 procent hlasů.

Kvůli kritice TSE v úterý podal demisi místopředseda tohoto soudu Antonio Costas, který označil za "hloupé" nedělní rozhodnutí ostatních členů TSE pozastavit zveřejňování výsledků. Podle Costase krok zdiskreditoval volební proces a vyvolal zbytečně protesty.

Už od pondělka na řadě míst Bolívie, včetně metropole La Pazu, demonstrují Moralesovi kritici, kteří mimo jiné zapálili několik sčítacích volebních středisek. Dnes vyhlásila asociace občanských sdružení největšího bolivijského města Santa Cruz časově neomezenou stávku. Do ulic ale vyšli i Moralesovi příznivci.

Bývalý odborový lídr pěstitelů koky Morales, který je prvním indiánským prezidentem Bolívie, je nyní i nejdéle vládnoucím latinskoamerickým prezidentem. V úřadu je tak dlouho i díky tomu, že prosadil změnu ústavy, aby mohl zastávat dva mandáty v řadě. I toto omezení následně v roce 2017 zrušil s pomocí ústavního soudu poté, co záměr další ústavní změny v roce 2016 voliči odmítli v referendu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kongres zahájil veřejné slyšení ve věci Trumpovy ukrajinské kauzy

13.11.2019 21:24 Aktualizováno Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu dnes zahájila první veřejné slyšení v ukrajinské kauze…

Pentagon může upravit vojenské aktivity v Koreji

13.11.2019 21:09 Pentagon je připraven upravit své vojenské aktivity na Korejském poloostrově, pokud to diplomatům…

Bolívie se dál zmítá v násilí a chaosu. Sedm mrtvých, stovky zraněných

13.11.2019 20:37 Aktualizováno Nepokoje v Bolívii, které vypukly 20. října kvůli výsledkům prezidentských voleb, si už vyžádaly…

Konec masakrů v USA? Ministr Barr představil plán kontroly prodeje zbraní

13.11.2019 20:34 Americký ministr spravedlnosti William Barr dnes předložil veřejnosti nový vládní program kontroly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama