Bolivijský soud zmařil plán exprezidenta Moralese kandidovat do senátu

Několik týdnů před volbami v Bolívii soud definitivně zmařil plán bývalého levicového prezidenta Eva Moralese ucházet se v nich o post senátora. Svoje rozhodnutí odůvodnil tím, že Morales, který se odstěhoval do Argentiny, trvale nežije v oblasti, za kterou hodlal kandidovat. Dnes o tom informují agentury.

Juan Evo Morales Ayma je vůdcem bolivijské socialistické strany Movimiento al Socialismo a hnutí za práva pěstitelů koky. Dne 22. ledna 2006 se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie, poté co získal 54% většinu hlasů.
doporučujeme

Morales chtěl ve volbách 18. října kandidovat v departamentu Cochabamba ve středu země, nicméně už v únoru to soud zamítl, protože v dané oblasti dva roky před volbami nežil. Morales, který do Argentiny odešel po své rezignaci loni v listopadu, se proti rozsudku odvolal s tím, že v Cochabambě je stále úředně hlášen a že v sousední zemi nežije ze své vůle, ale kvůli obavám o svoji bezpečnost. Proti nynějšímu rozhodnutí soudu už se odvolat nemůže a na twitteru dal najevo, že ho bude respektovat. Prioritou pro něj prý je, "aby se lidi dostali z krize".

Morales, první jihoamerický prezident z řad domorodého obyvatelstva, z úřadu hlavy státu, který zastával od roku 2006, odešel pod tlakem armády. Opozice i mezinárodní pozorovatelé ho obviňovali z podvodu při prezidentských volbách z loňského října. Jeho příznivci v Bolívii a spojenci v regionu to označili za puč.

Prozatímní prezidentka Jeanine Áňezová, která je velkou kritičkou Moralese, chce, aby její předchůdce "čelil spravedlnosti", píše na svých internetových stránkách britská BBC. Její vláda ho v souvislosti s nepokoji po podzimních volbách obviňuje z terorismu a rozvratné činnosti.

Voliči v Bolívii budou 18. října rozhodovat nejen o novém složení parlamentu, ale i o novém prezidentovi. Hlasování bylo už několikrát odloženo kvůli pandemii covidu-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podíl na vraždě studentů v Mexiku měli vojáci, budou zatčeni

23.09.2020 11:18 Mexické úřady se chystají vydat zatykače v případu únosu a pravděpodobné vraždy skupiny 43 studentů…

"My si přejeme demokracii." Celebrity oddluží floridské vězně, aby mohli…

23.09.2020 08:44 Miliardář a bývalý uchazeč o nominaci demokratů pro prezidentské volby Michael Bloomberg, zpěvák…

Británie otevřela cestu pro soud s teroristy "Beatles", do USA poslala…

23.09.2020 08:16 Británie dnes zaslala Spojeným státům důkazní materiály v kauze dvou Britů, kteří čelí v USA…

Vdova po McCainovi podpoří Bidena, Trump ve volbách patrně ztratí důležitý…

23.09.2020 07:28 Cindy McCainová, vdova po dlouholetém senátorovi a republikánském uchazeči o Bílý dům z roku 2008…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama