Bolsonaro dál brojí proti očkování. Nejlepší vakcínou proti koronaviru je prý sám koronavirus

Nejlepší vakcínou proti koronaviru SARS-CoV-2 je samotný koronavirus, prohlásil ve středu podle agentury EFE brazilský prezident Jair Bolsonaro. Tento politik, který nemoc covid-19 v létě prodělal, už dříve uvedl, že se očkovat nenechá. Brazílie, která má na 210 milionů obyvatel a v této pandemii patří k nejhůře postiženým zemím, zatím žádnou vakcínu neschválila.

Jair Bolsonaro
doporučujeme

"Já jsem měl nejlepší vakcínu: byl to virus. A bez vedlejších účinků," prohlásil Bolsonaro na setkání se svými příznivci ve městě Sao Francisco do Sul. Většina z účastníků mítinku neměla roušky, uvedla EFE. Také Bolsonaro, který nemoc covid-19 dlouhodobě zlehčuje, se v posledních týdnech účastnil různých veřejných akcí i zasedání vlády bez roušky.

zdroj: YouTube

Brazilský prezident sice odmítá očkování proti koronaviru, ale veřejně podporuje léky, které podle něj zmírňují průběh nemoci, i když nejsou vědecky potvrzené jako medikamenty proti covidu-19. Bolsonaro například opakovaně vychvaloval hydroxychlorochin, který se používá proti malárii a jehož účinek při léčbě koronaviru není vědecky prokázán.

Brazílie, kde se dosud potvrdilo na 7,4 milionu nákaz koronavirem a která eviduje 189.220 úmrtí s covidem-19, zatím žádnou vakcínu proti této nemoci neschválila a nemá ani jasný harmonogram očkování. Ve středu ministr zdravotnictví Eduardo Pazuello řekl, že by se s ním mohlo začít koncem ledna. Podle nedávného verdiktu nejvyššího soudu by mělo být očkování povinné, s čímž ale nesouhlasí ani prezident a mnozí ministři.

V metropoli největšího brazilského státu Sao Paulu testuje místní institut Butantan navzdory Bolsonarově nesouhlasu čínskou vakcínu Coronavac. Ve středu guvernér tohoto státu Joao Doria řekl, že klinické studie čínské vakcíny v Sao Paulu skončily a že vakcína má podle nich účinnost přes 50 procent; přesná data se ale ještě zpracovávají. Tuto vakcínu vyrábí přímo v institutu Butantan a podle Dorii budou mít koncem roku k dispozici 10,8 milionu dávek. Před použitím by ji ale měla schválit vládní agentura pro kontrolu léčiv Anvisa.

Jako první v Latinské Americe začnou dnes očkovat proti koronaviru Mexiko a Chile, které budou aplikovat zatím vakcínu vyvinutou firmami Pfizer a BioNTech. Použití této americko-německé vakcíny schválily v Latinské Americe mimo jiné i Ekvádor, Panama či Kostarika.

Argentina ve středu schválila pro nouzové použití k očkování proti koronaviru SARS-CoV-2 ruskou vakcínu Sputnik V. Podle agentury Reuters je Argentina po Bělorusku teprve druhou zemí mimo Rusko, která tuto vakcínu povolila. Už dnes by měl speciální letoun přivézt z Moskvy do Argentiny na 300.000 dávek ruské vakcíny. Ruskou vakcínu se chystá použít k očkování začátkem příštího roku také Venezuela.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden zahájil tažení proti změně klimatu, není podle něj možné čekat

27.01.2021 21:58 Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu…

USA přezkoumávají své obvinění Číny z genocidy proti Ujgurům

27.01.2021 20:47 Americké ministerstvo zahraničí přezkoumává označení počínání Číny proti menšině Ujgurů za genocidu…

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

27.01.2021 20:13 Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou.…

Republikáni se podle médií rozhodli zůstat s Trumpem

27.01.2021 15:59 Úterní hlasování v Senátu amerického Kongresu o ústavnosti takzvaného impeachmentu vedeného proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama