Bolsonaro rozdělil Brazílii. Do ulic vyšly tisíce příznivců i odpůrců prezidenta

Tisíce lidí demonstrovaly v neděli proti brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi v metropoli země Brasílii, Riu de Janeiro či Sao Paulu. Ve všech těchto městech ale vyšli do ulic i jeho příznivci. Informovala o tom agentura EFE, podle níž byly manifestace pokojné. Nicméně po skončení jedné z demonstrací zasáhla policie slzným plynem v Sao Paulu, kde se skupina prezidentových kritiků střetla s jeho příznivci.

Jair Bolsonaro
doporučujeme

Demonstrace v hlavním městě Brasília, jíž se účastnilo na 3000 lidí, se konala v neděli v rámci hnutí proti rasismu, kdy lidé po celém světě už dva týdny protestují od zabití černocha George Floyda v americkém Minneapolisu bělošským policistou. Nicméně v brazilské metropoli nesli někteří demonstranti i transparenty s hesly "Pryč s Bolsonarem".

"Chceme takto protestovat i proti extrémní pravici," řekl agentuře EFE jeden z účastníků demonstrace. Bývalý armádní důstojník Bolsonaro je totiž považován za krajně pravicového politika. V posledních týdnech se navíc rozšířily řady jeho odpůrců kvůli Bolsonarově lehkovážnému postoji vůči pandemii covidu-19 i kvůli podezření ze zasahování do práce federální policie, která vyšetřuje jeho dva syny.

Brazílie je druhá na světě v potvrzených počtech případů nákazy koronavirem, ale její prezident pandemii stále zlehčuje. Opakovaně ji označil za chřipečku a minulý týden pozůstalým po obětech jako slova útěchy vzkázal, že "takový je osud". Opatření proti šíření covidu-19 Bolsonaro nedodržuje a celonárodní omezení volného pohybu či ekonomické činnosti odmítl s tím, že by byl ohrožen chod hospodářství. Kvůli prezidentově postoji ke covidu-19 odešli v dubnu a květnu dva ministři zdravotnictví.

V brazilské metropoli se ale v neděli sešli opět také Bolsonarovi příznivci, kteří organizují mítinky každý víkend, mimo jiné před sídlem prezidenta. I tuto neděli je přišel Bolsonaro pozdravit, podle EFE opět neměl na obličeji roušku, doporučovanou kvůli šíření koronaviru.

Karanténní omezení v Brazílii zavedly už koncem března jednotlivé státy federace, jejichž guvernéry za to Bolsonaro ostře kritizoval, na dubnovém zasedání vlády i vulgárně. Nicméně i dva koronavirem nejhůře postižené státy federace Sao Paulo a Rio de Janeiro už začaly omezení postupně uvolňovat, protože řada Brazilců kvůli nim přišla o zdroj obživy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus v USA: Počet nových případů nákazy je opět rekordní

11.07.2020 08:28 Počet případů nákazy koronavirem ve Spojených státech se v pátek zvýšil o téměř 69.000. Již potřetí…

Trump změnil soudní verdikt, jeho bývalý poradce Stone nemusí do vězení

11.07.2020 08:04 Americký prezident Donald Trump změnil trest, který soud vyměřil jeho dlouholetému příteli a…

Facebook zvažuje zákaz politických reklam k volbě prezidenta USA

11.07.2020 07:39 Společnost Facebook zvažuje zavedení zákazu politických reklam na své sociální síti ve dnech před…

Koronavirová opatření víc zachraňují, nebo zabíjejí? Ekonomka má odpověď

11.07.2020 00:01 NÁZOR - Existuje mnoho náznaků, že ekonomické těžkosti jsou spojené se zhoršeným zdravím obyvatel a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy