"Chřipečka" přidělává Bolsonarovi starosti. Novináři na něj podali žalobu

Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. I tak by se dal shrnout vývoj za oceánem, konkrétně v největší jihoamerické zemi Brazílii, jejíž prezident Jair Bolsonaro byl nedávno pozitivně testován na přítomnost koronaviru, který až doposud navzdory nepříznivému vývoji v zemi označoval za "chřipečku".

Jair Bolsonaro
doporučujeme

Aby toho ale nebylo málo, nebude se prezident Brazílie muset potýkat pouze s vysokými teplotami, bolestmi a kašlem, které provází onemocnění covid-19 způsobované novým typem koronaviru, nýbrž i s právními následky. Informovala o tom americká televizní stanice CNN.

Sdružení brazilských novinářů (Brazilian Press Association - BPA) na něj totiž podalo žalobu kvůli možnému šíření nákazy mezi redaktory, s nimiž přišel do styku, ačkoliv si už byl vědom, že je infikovaný. Příslušným právním podnětem se bude zabývat brazilský nejvyšší soud.

BPA ve svém stanovisku uvádí, že by země neměla nadále přihlížet nezodpovědnému chování prezidenta, které může mít za následek ohrožení veřejného zdraví. Tím, že nedodržoval karanténní opatření, včetně dodržování společenských rozestupů a povinného nošení roušek, naprosto zbytečně ohrozil životy přítomných novinářů, což by nemělo zůstat bez následků. 

Záměr soudit se s Bolsonarem avizovaly tři hlavní televizní stanice CNN Brasil, TV Record a TV Brasil během tiskové konference. Jeden z reportérů Leandro Magalhaes momentálně čeká na výsledky testů na přítomnost koronaviru, a tudíž je nucen pracovat z domova. 

Kongresman Marcelo Freixo na svém twitterovém účtu oznámil, že už ve spolupráci s Kanceláří federálního prokurátora podal na brazilského prezidenta trestní oznámení pro podezření z porušení ustanovení článků 131 a 132 trestního zákona. Toho se měl dopustit tím, že během tiskové konference, na níž oznámil, že je infikovaný koronavirem, neměl zakrytý nos a ústa.

Bolsonarova kancelář se odmítla vyjádřit. Z důvodu prezidentovy nákazy se museli testům podrobit i členové jeho vlády. Ministr vlády Luis Eduardo Ramos, šéf resortu místního rozvoje, a lídr kabinetu Braga Netto je měli negativní. Zbývající ještě čekají podle vyjádření tiskových oddělení svých úřadů na výsledky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další únik ropy z lodi u ostrova Mauricius je nejspíš zažehnán

12.08.2020 19:57 Většinu zbývající ropy z poškozeného japonského plavidla u korálového pobřeží blízko ostrovního…

Brazílie má opět přes 50 tisíc nových případů koronaviru, rekord v Kolumbii

12.08.2020 16:39 Aktualizováno V Brazílii se opět prudce zvýšil počet nakažených novým typem koronaviru, za den přibylo více než…

V Kongresu USA patrně usedne kontroverzní politička, vyznává konspiraci…

12.08.2020 13:42 Do amerického Kongresu s velkou pravděpodobností usedne republikánská politička Marjorie Taylor…

Biden si jako viceprezidentku vybral senátorku Harrisovou, Trump ji…

12.08.2020 11:48 Aktualizováno Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama