Bolsonaro vynechá summit k Amazonii, musí na operaci. Zkázu pralesa zachytil dron

Brazilský prezident Jair Bolsonaro kvůli operaci vynechá páteční summit v Kolumbii, který byl svolán kvůli krizi s požáry amazonského deštného pralesa. S odvoláním na prezidentova mluvčího o tom dnes informoval server BBC. Prezident za svůj přístup k Amazonii dlouhodobě čelí kritice.

Jair Bolsonaro
doporučujeme

Summit se bude konat v kolumbijském městě Leticia na hranicích Brazílie a Peru. Setkají se zde zástupci států, do kterých zasahuje Amazonie, s výjimkou venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Bolsonarův mluvčí Otávio Rêgo Barros uvedl, že prezident za sebe možná vyšle zástupce.

Chystaná Bolsonarova operace má za cíl odstranit pooperační kýlu. Bude už čtvrtým zákrokem, kterému se prezident bude muset za poslední rok podrobit. Loni v září byl pobodán do břicha během volební kampaně. Ze zranění se však zotavil natolik, že o měsíc později dokázal zvítězit v prezidentských volbách.

Jair Bolsonaro čelí silné domácí i zahraniční kritice za svůj přístup k rozsáhlým požárům deštného pralesa, který bývá označován za plíce planety. Tamní stromy každý rok absorbují až dvě miliardy tun oxidu uhličitého. Prezident obvinil některé země z kolonialismu poté, co nabídly Brazílii 20 milionů dolarů (473 milionů korun) na pomoc s hašením požárů.

V letošním roce vypuklo v Amazonii asi 80.000 požárů a ochránci životního prostředí brazilského prezidenta viní, že má na letošním 77procentním nárůstu oproti roku 2018 svůj podíl. Podle nich Bolsonaro od svého zvolení vybízí chovatele dobytka, aby mýtili rozsáhlé pralesní plochy.

zdroj: YouTube

Bolsonarova operace je plánována na neděli. Od pátku, kdy se summit států Amazonie uskuteční, je však nucen držet dietu. Deset dní po operaci se bude muset věnovat rehabilitaci.

Bolsonaro v pondělí sdělil novinářům, že svou politiku ohledně Amazonie bude obhajovat na Valném shromáždění OSN 24. září, "i kdyby měl být na kolečkovém křesle".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden žádá Senát, aby nehlasoval o nástupnici Ginsburgové

20.09.2020 21:54 Demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden dnes vyzval americké senátory, aby nehlasovali o…

Trump chce protlačit svou kandidátku do Nejvyššího soudu co nejdřív. Čelí…

20.09.2020 19:40 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v sobotu na předvolebním mítinku v Severní Karolíně oznámil, že do…

Trump a Suga si telefonovali. Hodlají dál rozvíjet americko-japonské…

20.09.2020 16:50 Nový japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Donald Trump se při dnešním telefonickém…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama