Bolsonaro vynechá summit k Amazonii, musí na operaci. Zkázu pralesa zachytil dron

Brazilský prezident Jair Bolsonaro kvůli operaci vynechá páteční summit v Kolumbii, který byl svolán kvůli krizi s požáry amazonského deštného pralesa. S odvoláním na prezidentova mluvčího o tom dnes informoval server BBC. Prezident za svůj přístup k Amazonii dlouhodobě čelí kritice.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Jair Bolsonaro
doporučujeme

Summit se bude konat v kolumbijském městě Leticia na hranicích Brazílie a Peru. Setkají se zde zástupci států, do kterých zasahuje Amazonie, s výjimkou venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Bolsonarův mluvčí Otávio Rêgo Barros uvedl, že prezident za sebe možná vyšle zástupce.

Chystaná Bolsonarova operace má za cíl odstranit pooperační kýlu. Bude už čtvrtým zákrokem, kterému se prezident bude muset za poslední rok podrobit. Loni v září byl pobodán do břicha během volební kampaně. Ze zranění se však zotavil natolik, že o měsíc později dokázal zvítězit v prezidentských volbách.

Jair Bolsonaro čelí silné domácí i zahraniční kritice za svůj přístup k rozsáhlým požárům deštného pralesa, který bývá označován za plíce planety. Tamní stromy každý rok absorbují až dvě miliardy tun oxidu uhličitého. Prezident obvinil některé země z kolonialismu poté, co nabídly Brazílii 20 milionů dolarů (473 milionů korun) na pomoc s hašením požárů.

V letošním roce vypuklo v Amazonii asi 80.000 požárů a ochránci životního prostředí brazilského prezidenta viní, že má na letošním 77procentním nárůstu oproti roku 2018 svůj podíl. Podle nich Bolsonaro od svého zvolení vybízí chovatele dobytka, aby mýtili rozsáhlé pralesní plochy.

zdroj: YouTube

Bolsonarova operace je plánována na neděli. Od pátku, kdy se summit států Amazonie uskuteční, je však nucen držet dietu. Deset dní po operaci se bude muset věnovat rehabilitaci.

Bolsonaro v pondělí sdělil novinářům, že svou politiku ohledně Amazonie bude obhajovat na Valném shromáždění OSN 24. září, "i kdyby měl být na kolečkovém křesle".

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spojené státy jsou odsouzeny k porážce? Politolog upozornil na závažný…

21.09.2019 00:01 NÁZOR - "Nepřítel se dostal ke slovu." Tato slova, která s oblibou užívají američtí vojenští…

Útok na Oblast 51 se změnil ve fiasko. Skoro nikdo nepřišel

20.09.2019 21:55 Na dlouho očekávané setkání milovníků záhad a mimozemšťanů u přísně střežené americké základny…

Newyorský starosta Bill de Blasio vzdal souboj o Bílý dům. Co se stalo?

20.09.2019 15:51 Newyorský starosta Bill de Blasio dnes v televizi MSNBC oznámil, že odstupuje z boje o…

Tajná Oblast 51 v obležení. Milion lidí chce proniknout dovnitř

20.09.2019 15:36 Aktualizováno Veřejná výzva zaútočit na přísně tajné vládní zařízení Oblast 51 vyvolala obrovský zájem. Místní se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama