Brazílie hlásí dalších tisíc úmrtí kvůli koronaviru, Bolsonaro užíval pochybný lék

Brazílie, koronavirem druhá nejpostiženější země světa po Spojených státech, ohlásila za sobotu dalších 1071 úmrtí v souvislosti s nákazou koronavirem, způsobujícím onemocnění covid-19, a 39.023 nových případů nákazy. Oznámila to dnes agentura Reuters s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Největší jihoamerická země s 210 miliony obyvateli zaznamenala od začátku pandemie 1,839.850 potvrzených případů nákazy a 71.469 úmrtí.

Nemoc covid-19 propukla i u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara (65), který v minulosti závažnost epidemie mnohokrát zlehčoval a brojil i proti povinnosti nosit roušky či dodržovat odstupy na veřejnosti. Prezident novinářům v úterý řekl, že má jen mírné příznaky, jako jsou teplota, kašel a únava. V pátek prezidentský lékařský tým, který o Bolsonara pečuje potvrdil, že se prezident "těší dobrému zdraví".

Všechny naplánované prezidentovy schůzky byly převedeny na videokonference. "Prezident vypadal dobře, byl ochotný. Těší se velmi dobrému zdraví," řekl agentuře AP bývalý zákonodárce Roberto Jefferson z prezidentovy konzervativní strany po jednání s hlavou státu. V prezidentském paláci jej posadili před velkou obrazovku, na které mohl Bolsonara vidět v jeho provizorní pracovně v rezidenci. Obdobný způsobem prezident jednal s kandidáty na ministra školství.

I přes onemocnění Bolsonaro skoro každý den mívá virtuální porady se šéfem prezidentské kanceláře Jorgem Oliveirou. Pouze několik spolupracovníků a spolupracovnic, kteří dříve prodělali nákazu koronavirem, se smělo k hlavě státu tento týden přiblížit. Bolsonaro také jednou odpoledne věnoval čas fotoreportérům, kteří byli ale na druhé straně zahrady.

Po pět dnů užíval antimalarikum hydroxychlorochin; lék nemá prokázaný účinek při léčbě covidu-19 a podle lékařských studií může mít vedlejší účinky, jako je srdeční arytmie. Kvůli tomu byl šéf státu podle nejmenovaného člena prezidentova lékařského týmu vyšetřován na přístrojích a podrobován testům. Podle prezidentské kanceláře léčbu neprovázely žádné potíže. Bolsonaro podle anonymního zdroje také spal v jiné ložnici, aby udržel první dámu Michelle v bezpečí. V rezidenci žije s chotí, se svou dcerou a nevlastní dcerou, poznamenala AP.

V sobotu první dáma sdílela snímek výsledků testů na covid-19, z nichž vyplývá, že se nenakazila. "Moje dcery a já jsme byly testovány negativně na covid-19. Děkuji za modlitby," napsala na instagramu.

Bolsonaro při svém obvyklém čtvrtečním vysílání na facebooku uvedl, že se cítí dobře, ale zůstane příští týden v izolaci, aby nikoho nenakazil.

Při této příležitosti neměl roušku. Ale prezident podle svého spolupracovníka nyní pravidelně nosí vybavení na ochranu své rodiny i více než 100 zaměstnanců, kteří v rezidenci pracují, dodala AP.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CNN: Česko je ostrůvkem zkázy a beznaděje. Na vině jsou pochybení a špatná…

28.02.2021 22:01 Aktualizováno Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde…

V USA klesá zájem o testování na koronavirus

27.02.2021 18:44 V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci…

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Mexiko prý nemá důkazy o odebraných orgánech u zemřelého Poláka

27.02.2021 08:55 Mexiko nemá žádné důkazy o tom, že by se polský mladík, který tento měsíc zemřel v Mexiku, stal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama