Brazílie hlásí dalších tisíc úmrtí kvůli koronaviru, Bolsonaro užíval pochybný lék

Brazílie, koronavirem druhá nejpostiženější země světa po Spojených státech, ohlásila za sobotu dalších 1071 úmrtí v souvislosti s nákazou koronavirem, způsobujícím onemocnění covid-19, a 39.023 nových případů nákazy. Oznámila to dnes agentura Reuters s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Největší jihoamerická země s 210 miliony obyvateli zaznamenala od začátku pandemie 1,839.850 potvrzených případů nákazy a 71.469 úmrtí.

Nemoc covid-19 propukla i u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara (65), který v minulosti závažnost epidemie mnohokrát zlehčoval a brojil i proti povinnosti nosit roušky či dodržovat odstupy na veřejnosti. Prezident novinářům v úterý řekl, že má jen mírné příznaky, jako jsou teplota, kašel a únava. V pátek prezidentský lékařský tým, který o Bolsonara pečuje potvrdil, že se prezident "těší dobrému zdraví".

Všechny naplánované prezidentovy schůzky byly převedeny na videokonference. "Prezident vypadal dobře, byl ochotný. Těší se velmi dobrému zdraví," řekl agentuře AP bývalý zákonodárce Roberto Jefferson z prezidentovy konzervativní strany po jednání s hlavou státu. V prezidentském paláci jej posadili před velkou obrazovku, na které mohl Bolsonara vidět v jeho provizorní pracovně v rezidenci. Obdobný způsobem prezident jednal s kandidáty na ministra školství.

I přes onemocnění Bolsonaro skoro každý den mívá virtuální porady se šéfem prezidentské kanceláře Jorgem Oliveirou. Pouze několik spolupracovníků a spolupracovnic, kteří dříve prodělali nákazu koronavirem, se smělo k hlavě státu tento týden přiblížit. Bolsonaro také jednou odpoledne věnoval čas fotoreportérům, kteří byli ale na druhé straně zahrady.

Po pět dnů užíval antimalarikum hydroxychlorochin; lék nemá prokázaný účinek při léčbě covidu-19 a podle lékařských studií může mít vedlejší účinky, jako je srdeční arytmie. Kvůli tomu byl šéf státu podle nejmenovaného člena prezidentova lékařského týmu vyšetřován na přístrojích a podrobován testům. Podle prezidentské kanceláře léčbu neprovázely žádné potíže. Bolsonaro podle anonymního zdroje také spal v jiné ložnici, aby udržel první dámu Michelle v bezpečí. V rezidenci žije s chotí, se svou dcerou a nevlastní dcerou, poznamenala AP.

V sobotu první dáma sdílela snímek výsledků testů na covid-19, z nichž vyplývá, že se nenakazila. "Moje dcery a já jsme byly testovány negativně na covid-19. Děkuji za modlitby," napsala na instagramu.

Bolsonaro při svém obvyklém čtvrtečním vysílání na facebooku uvedl, že se cítí dobře, ale zůstane příští týden v izolaci, aby nikoho nenakazil.

Při této příležitosti neměl roušku. Ale prezident podle svého spolupracovníka nyní pravidelně nosí vybavení na ochranu své rodiny i více než 100 zaměstnanců, kteří v rezidenci pracují, dodala AP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neil Young zažaloval Trumpovu kampaň za používání jeho písní

05.08.2020 15:59 Kanadský hudebník Neil Young podal u amerického soudu stížnost na volební kampaň prezidenta Donalda…

Trump hrozí napadením novely volebního zákona v Nevadě. Guvernér prý…

05.08.2020 14:50 Americký prezident, Donald Trump, v pondělí odpoledne oznámil, že hodlá napadnout volební novelu v…

Ministr zdravotnictví USA se chystá na Tchaj-wan, Čína protestuje

05.08.2020 11:59 Aktualizováno Americký ministr zdravotnictví Alex Azar v nejbližších dnech navštíví Tchaj-wan. Informovala o tom…

Gilead vyvinul remdesivir. Na covid-19 by mohl zabírat i další lék této…

05.08.2020 10:11 Aktivisté naléhají na americkou farmaceutickou firmu Gilead Sciences, jejíž lék remdesivir se v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama